Ви дізнаєтесь:
- Які гарантії передбачено для мобілізованих працівників.
- Про порядок звільнення мобілізованого за власним бажанням та за угодою сторін.
- Якою датою звільнити мобілізованого за наявності строкового трудового договору.
Гарантії мобілізованих працівників
Зараз за мобілізованими працівниками ми зберігаємо місце, посаду і роботу. Це вказано у ст.119 КЗпП, а саме в частині 3, і ставити під сумнів цей факт ну просто безглуздо, як на мене. Стосовно педагогічних працівників я зараз їх не чіпаю. І стосовно того, що ви хочете виплачуйте матеріальну допомогу, ми це не розглядаємо. Ми розглядаємо, що працівник, якого мобілізували, має залишатися вашим працівником на весь період мобілізації. І ми бачимо, що навіть під час воєнного стану, коли у нас включається гарантія ч. 3 ст. 119, вона буде вище навіть для підстави для звільнення за пунктом 3. Тобто ви маєте зрозуміти, що поки працівник несе військову службу, за цими підставами, які викладені в ч. 3 ст. 119, на весь період його військової служби ми звільнити свого працівника не можемо. Але не можемо звільнити його з власної ініціативи роботодавця.
Звільнення мобілізованого працівника за його бажанням або за угодою сторін
А якщо працівник сам написав нам заяву про звільнення за власним бажанням, то чи можна його звільнити? Так, можна. Бо це йдеться про власне бажання мобілізованого працівника звільнитися за ст. 38 КЗпП. Але, по-перше, має бути письмова заява. Будь-яким чином, якщо ви говорили, що ви можете проводити кадрову цю нашу документацію через Viber. Якщо у працівника була можливість, мобілізованого, надіслати вам заяву про звільнення листом. Будь-яким способом у вас має бути документ, що підтверджує власне бажання звільнитися мобілізованого працівника. При цьому це має бути саме власне бажання. Без тиску, без маніпуляцій, просто так вирішив мобілізований працівник. Виклав вам це у заяві й тоді ви можете його звільнити за ст. 38 КЗпП, це не заборонено, оскільки йдеться про власне бажання мобілізованого працівника.
Чи можна звільнити мобілізованого працівника за угодою сторін, тобто за п. 1 ст. 36 КЗпП? Це не заборонено. Але знову ж таки ініціатива має виходити від мобілізованого працівника. Тому на мою думку, краще оминати звільнення за п. 1 ст. 36 КЗпП мобілізованого працівника. Адже якщо йдеться про його, знову таки підкреслюю, власне бажання, то краще звільнити за ст. 38 КЗпП.
Дата звільнення за наявності строкового трудового договору з мобілізованим працівником
Інше болюче запитання – строковий трудовий договір з мобілізованим працівником. Наприклад, він закінчується сьогодні. Працівник продовжує нести військову службу. Звільняти працівника за спеціальною підставою п. 2 ст. 36 КЗпП саме сьогодні, адже строковий трудовий договір добігає кінця і з завтрашнього дня за КЗпП він стає безстроковим автоматично? Ні. Звільняти такого працівника не можна. Річ у тому, що якщо раніше це питання, це було дійсно питання, то зараз це вже не питання. Верховний суд України у справі №813/782/17 від 13.06.2018 р. дійшов висновку, що у зв’язку із закінченням строку трудового договору з працівниками призваними на військову службу можливе тільки після закінчення проходження військової служби, дня фактичної демобілізації. І це не одне рішення Верховного суду, є ще інші, і позиція на сьогодні така: навіть якщо у вас, умовно кажучи, сьогодні закінчується строк дії трудового договору, то за спеціальною підставою п. 2 ст. 36 КЗпП ви зможете звільнити такого працівника тільки після демобілізації. При цьому зверніть увагу, що звільняти ми його все одно після демобілізації будемо за п. 2 ст. 36 КЗпП, тобто через закінчення дії строкового трудового договору.
Тут ви бачите, що Держпраці, до речі вона таку позицію, якщо я не помиляюся, одразу зайняла, що можна звільнити тільки після закінчення проходження військової служби. Ось ми бачимо, що офіційні органи, вони фактично підтримують цю позицію.
Далі ми бачимо таке навіть заспокійливе від регіонального управління Держпраці. І вони кажуть, що не треба боятися, що у такому разі строковий трудовий договір переросте у безстроковий. Просто фактично строк такого договору продовжиться на період служби працівника і щойно його буде демобілізовано, його звільнити.
Тобто, якщо у нас, знову повторюю, строковий трудовий договір з мобілізованим працівником добігає кінця сьогодні, ми його не звільняємо за спеціальною підставою п. 2 ст. 36 КЗпП, ми його звільнимо за цією ж підставою п. 2 ст. 36 КЗпП вже після демобілізації й при цьому строковий трудовий договір не трансформується у безстроковий на підставі того, що на весь цей період у нас діє ч. 3 ст. 119 КЗпП, яка є вищою ніж ось ця підстава для звільнення.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.