Покрокова інструкція як заповнити заяву про перехід на єдиний податок та розрахунок доходу
Відповідно до пп. 298.1.4 ПКУ суб'єкт господарювання може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання відповідної заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу.
При переході з 01 січня 2023 року граничний термін подання заяви 16 грудня 2022 року.
Для переходу на єдиний податок треба виконати наступні умови:
- бізнес має відповідати вимогам роботи на вибраній групі єдиного податку, а саме, не перевищувати ліміти на працівників, обсяг доходу за рік та КВЕДи, повинні бути дозволені на спрощеній системі оподаткування (п. 291.4 ПКУ);
- на день подання заяви не має бути заборгованості з податків - ПДФО, військового збору, ЄСВ або непогашених штрафів і пені (пп. 291.5.8 ПКУ).
Форма заяви затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16 липня 2019 року № 308.
Розглянемо приклад заповнення при переході фізичною особою – підприємцем із загальної системи оподаткування на єдиний податок 2 групи.
При заповнені заяві необхідно:
- поставити позначку у полі навпроти «Реєстрація (перехід)»;
- у полі 1 вказати назву податкової інспекції, у якій перебуває ФОП на обліку;
- у полі 2 робимо позначку - що суб’єкт відноситься до фізичної особи - підприємця, вказуємо податковий номер;
- у полі 3 - повні дані суб’єкта господарювання, з нашого прикладу, це прізвище, ім'я, по батькові ФОП;
- у полі 4 вносимо інформацію про податкову адресу;
- при заповнені поля 5 «Підстави подання заяви» у п. 5.1. зазначаємо дату переходу - перше число першого місяця кварталу, наступного за кварталом подання заяви, вказуємо - 01 січня 2023 року;
- у полі 5.1.1. обираємо ставку єдиного податку для першої або другої групи, для третьої - з додаванням відмітки "із реєстрацією ПДВ", "без реєстрації ПДВ". Заповнюємо розмір відсотків до розміру мінімальної заробітної плати – 20 % та вказуємо 2 групу;
- поля 5.2, 5.3, 5.4 та 5.5 – не заповнюємо;
- у полі 6 вказуємо конкретну адресу здійснення господарської діяльності, якщо місць декілька, то наводяться всі адреси. Вносимо інформацію щодо коду КОАТУУ території, області, району, населеного пункту, вулиці, індексу;
- у полі 7 зазначаємо кількість найманих працівників на дату переходу на спрощену систему. При цьому не враховуємо найманих працівників, які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами та у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку, а також працівників, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період (пп. 291.4.1 ПКУ). На 2-й групі максимальна кількість – 10 працівників;
- у полі 8 перелічуємо види діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010;
В Заяві зазначаються лише перелік видів діяльності, на які не встановлено заборону для платників спрощеної системи. (ЗІР, категорія 107.01.01).
Діяльність по незареєстрованому коду КВЕД загрожує втратою права перебування на спрощеній системі та сплатою єдиного податку за підвищеною ставкою 15%.
- у полі 9 робимо позначку про відсутність податкового боргу;
- у полі 10 вносимо прописом обсяг доходу за попередній календарний рік;
- у полі 11 робимо позначку про подання Розрахунку.
До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається відповідно до ст. 292 ПКУ.
- у полях 1, 2, 3 дублюємо інформацію з заяви;
- у полі 4 вказуємо відомості про державну реєстрацію протягом календарного року.
При переході на спрощену систему оподаткування до розрахунку доходу за попередній календарний рік включається вся сума доходу, отриманого такою особою в результаті провадження господарської діяльності за такий попередній календарний рік (пп. 298.1.4. ПКУ).
У разі прийняття ФОП рішення про застосування спрощеної системи оподаткування з 1 січня наступного року, дохід за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування, визначається на момент подання заяви із врахуванням запланованої суми отримання доходу, за період що залишився до кінця року після подання заяви (ЗІР, категорія 107.01.01);
- у полі 5 вказуємо доходи отримані суб’єктом господарювання за попередній рік, згідно прикладу, вказуємо суму доходу за 2022 рік із запланованим доходом до кінця року.
Загальна сума отриманих доходів відповідає обсягу доходу за попередній календарний рік у полі 10 Заяви і не повинна перевищувати ліміт для обраної групи єдиного податку.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.