Ви дізнаєтесь:
- Про підстави для несплати ЄП/ЄСВ.
- Чому в електронному кабінеті ФОПа виникає борг з ЄП/ЄСВ.
- Чи доведеться сплатити ЄП/ЄСВ за весь період ВС після його закінчення.
Побачили в електронному кабінеті борг з єдиного податку та ЄСВ, а чи треба платити?
***
Як тільки но розпочався воєнний стан, наші законодавці почали робити все щоб трошечки спростити існування підприємництва в тому числі. І дуже швидко були прийняті відповідні норми ПКУ, які дозволили з 1 квітня 2022 року платникам єдиного податку ФОПам 1 та 2 групи не сплачувати єдиний податок. Хочу зазначити, що ця норма у ПКУ, вона була абсолютно безумовною. Тобто рішення приймали самі платники єдиного податку і це рішення, воно нічим не було обумовлено. Незалежно від наявності діяльності, наявності грошей, просто рішення не сплачувати податок. Також в цій нормі зазначалося, що такі підприємці, хто не сплачує податок, можуть не подавати за відповідний період податкові декларації. Аналогічна норма згідно зі змінами з’явилася у Законі про ЄСВ. Де також абсолютно безумовно було прийнято рішення і надано право, зокрема ФОПам, не сплачувати ЄСВ з 1 березня 2022 року на період воєнного стану та протягом 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану. І все було б добре якби податкова не почала займатися творчістю.
Причини виникнення боргу з ЄП/ЄСВ в електронному кабінеті ФОПа
Десь у середині року почали з’являтися звернення від підприємців про те, що у них в електронному кабінеті з’являється якісь уявний борг. Більше того, місцеві податківці наполягали на тому, що сплачувати єдиний податок підприємцям 1 та 2 групи треба обов’язково. До речі, хочу продемонструвати такий образчик думки податкової служби. У разі на слайді, де ми бачимо, що окрім тих вимог, які є в ПКУ місцеві податківці прописали той факт, що не сплачувати єдиний податок можна лише за умови нездійснення підприємницької діяльності. А несплата податку, вона призводить до нарощування податкового боргу і цей борг необхідно сплатити. Більш того, було зазначено про те, що сплата податків це є наш спільний крок до перемоги. Що сталося з цим роз’ясненням? Хочу сказати, що наразі воно відсутнє на відповідній сторінці (стоїть інформація «сторінка 404»). Це сталося через те, що таке роз’яснення набуло розголосу і Державна податкова служба звернула на це увагу. І, отже хочу поділитися тією оновленою позицією Державної податкової служби, яка є наразі в ЗІР. Ми знаємо всі, що ми завжди рівняємося на таку позицію, тому що вона є висловом офіційної думки податкової.
Отже, наразі стосовно сплати єдиного податку маємо інформацію про те, що немає жодних умов, через які платники єдиного податку 1 та 2 групи можуть не сплачувати єдиний податок, це є їх власне рішення. Так само і заповнення декларації, не сплачуєш податок – не заповнюєш і не подаєш декларацію.
Симетричне роз’яснення з’явилося і щодо ЄСВ. Приймаєш рішення не нараховувати й не сплачувати, відповідно не заповнюєш ЄСВ додаток до своєї декларації.
Ну а що стосується думки Хмельницьких податківців, у листі на запит народного депутата, який з’явився на початку листопада, податкова зазначила теж саме, що і було зазначено в ЗІР, із посиланням на ЗІР. Що підприємці 1 та 2 групи можуть не сплачувати єдиний податок. Ну і згадали вони про свій власний лист до місцевої податкової, яким вони вимагали привести свої роз’яснення у відповідність із чинним законодавством. Отже, зникнення роз’яснення на сайті Хмельницької податкової, воно обумовлено безпосередньо вимогою Державної податкової служби.
Також хочу поділитися висновком, який наведений у листі, у відповіді на запит депутата, стосовно того, що не буде жодної відповідальності за несплату єдиного податку на період воєнного стану. Такої фрази в ЗІР немає і це є дуже класна думка. Тому той факт, що у вас в електронному кабінеті нарощується борг, це ну власне тільки вади програмного забезпечення.
Підстави, права ФОПа та наслідки щодо несплати ЄП/ЄСВ
Виходячи з цієї ситуації, раджу вчиняти наступне. По-перше, самостійно вирішувати чи сплачувати єдиний податок, чи ЄСВ. Ця несплата може бути обумовлена абсолютно нічим. Тобто немає жодних підстав. Діяльність є чи не є. Гроші є, немає. Просто це є відповідне рішення ФОПа. Також не треба підтверджувати можливість чи неможливість сплати єдиного податку, чи ЄСВ, тому що, ну взагалі то існує відповідна процедура щодо можливості несплати податків, але це не стосується ФОПів на 1 і 2 групі. І що найголовніше, такі пільги, вони не є відстрочкою. Коли закінчиться воєнний стан, ми не маємо обов’язку за весь період воєнного стану заплатити податок. Також треба розуміти, що несплата ЄСВ тягне за собою відсутність пенсійного стажу та стажу в системі соціального страхування. Ну а те, що стосується розв'язання проблеми автоматичного нарахування, це, напевно, буде вирішено через подання декларації. Отже, неподання декларації або подання декларації із вказанням нульових нарахувань за період воєнного стану призведе до того, що власне ми будемо мати просто переплату по єдиному податку, якщо дійсно ми його сплачували. А ну якщо ми його не сплачували, то пуста декларація за період воєнного стану призведе до того, що наші нарахування, зайві, будуть скасовані.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.