Ви дізнаєтесь:
- Які законодавчі норми регламентують здійснення розрахункових операцій в екстрених ситуаціях.
- Про варіанти роботи з ПРРО в екстрених ситуаціях.
- Про варіанти вирішення проблем роботи з ПРРО за відсутності інтернету та електроенергії.
Вимкнули електрику та Інтернет, а що з ПРРО?
***
На жаль, часті вимкнення електроенергії, які зараз трапляються, ставлять не такий собі простий виклик перед торгівцями, які застосовують, зокрема, ПРРО. І постає питання, як же продовжувати працювати й чи можна якимось чином підлаштуватися. Ну окрім традиційних ситуацій, коли нам радять придбати, наприклад, генератор або якесь додаткове джерело живлення. Давайте з вами подивимось як це питання регулює Закон про РРО і чи варто подбати про те, щоб якимось чином придумати для себе що дублює варіант, коли власне ми є власником ПРРО і хочемо продовжувати проводити розрахункові операції попри те, що у нас дійсно є відключення або електроенергії, або відключення Інтернету.
Норми закону про РРО щодо здійснення розрахунковий операцій під час дії воєнного стану
По-перше, хочу згадати, що на початку дії воєнного стану до Закону про РРО були внесені зміни, які ну власне зробили певне покращення, тобто владнали питання, які можуть стосуватися технічних збоїв, які можуть відбуватися впродовж роботи ПРРО саме у зв’язку із, ну приклад, відсутністю Інтернету. Це п. 13 Перехідних положень Закону про РРО і як ми бачимо він стосується ситуації, коли дійсно в нас є правовий режим воєнного стану або є якісь надзвичайні ситуації саме у цей період. Отже, нам дозволяється проводити операції в режимі офлайн без застосування обмежень, які передбачені ст. 5 Закону, ну і власне зупиняється дія ще одного обмеження, також передбаченого ст. 5 Закону. Більш докладно йдеться про наступні обмеження. Про те, що в мирний час, коли ми з вами працюємо в режимі офлайн у період відсутності зв’язку між ПРРО і фіскальним сервером, ми можемо працювати в такий спосіб не більше ніж 36 годин поспіль і протягом календарного місяця такі режими роботи офлайн не повинні перевищувати більше ніж 168. Як бачимо, бачимо саме на період воєнного часу таке обмеження скасовано, воно не застосовується. Не застосовується також зауваження, що у період відсутності зв’язку між ПРРО та сервером контролюючого органу ми не можемо працювати без отриманого діапазону фіскальних номерів. Тобто ми можемо продовжувати працювати, але питання як саме. Давайте з вами розберемося у ситуаціях, з якими ми можемо стикнутися, і чи допоможе нам у цих ситуаціях саме Закон про РРО.
Розрахункові операції в екстрених ситуаціях
Ситуація перша. В нас немає жодних резервних варіантів для роботи із ПРРО на період офлайну. І також може відбуватися вимкнення електроенергії, і в такому випадку, знову ж таки, постає питання чи можемо ми продовжувати працювати. Дійсно, якщо у нас немає жодних резервних варіантів, немає діапазону фіскальних номерів, ми не можемо проводити операцію по фіскалізації. І якщо ми не проводимо операцію по фіскалізації й у нас не отримуються ці діапазони фіскальних номерів, то технічно ми можемо стикнутися саме із неможливістю працювати й неможливістю проведення розрахункових операцій. Фактично робимо висновок, що в такому випадку працювати не можна попри те, що нам начебто дозволяється працювати навіть у випадку відсутності діапазону фіскальних номерів.
Друга ситуація. Для ПРРО ми передбачали діапазон фіскальних номерів. Якщо ми маємо таку функцію і власне маємо можливість працювати навіть за відсутності (вимкненої) електроенергії, що може спричиняти відсутність Інтернету, ми з вами можемо продовжувати фіскалізувати наші операції. Тому що навіть попри відсутності зв’язку з фіскальним сервером ми можемо формувати безпосередньо розрахункові документи, адже не формування розрахункових документів нам не дозволено і маючи ось такий діапазон фіскальних номерів ми можемо продовжувати безпосередньо працювати.
Інша ситуація, яка також у нас є. Це ситуація, яка може виникнути у зв’язку коли відсутній Інтернет, але у нас є резервний РРО і, наприклад, є ситуація, що ми відмовилися діапазону фіскальних номерів. Якщо ми маємо змогу увімкнути резервний РРО навіть за відсутності Інтернету, але є при цьому електрика, то дійсно в нас виникає можливість проводити далі розрахункові операції й використовувати ось такий резервний РРО. Але треба розуміти, що треба мати електроенергію, щоб її під'єднати.
Ну і власне четверта ситуація, яка може трапитися і на жаль трапляється дуже часто, коли немає нічого. Немає електроенергії, немає Інтернету, немає резервного РРО, але, наприклад, є виключно діапазон фіскальних номерів. То відповідно коли у нас вимикається електроенергія, навіть за наявності діапазону фіскальних номерів, за відсутності резервного РРО, ми з вами, не можемо далі працювати. Тому що Закон про РРО розглядає виключно ситуацію, коли немає електрики із класичним РРО. А для ПРРО не передбачається виписка жодних документів, на кшталт КОРО та РК для того, щоб за відсутності електрики продовжувати працювати із ПРРО. Отже, коли ми з вами аналізуємо таку ситуацію, то власне можемо знову ж таки зазирнути в Закон про РРО і побачити, що у разі відключення електрики можливе застосування КОРО та розрахункової книжки, але йдеться виключно щодо реєстратора розрахункових операцій, тобто класичного РРО, а не ПРРО.
Варіанти вирішення проблем роботи з ПРРО за відсутності інтернету та електроенергії
Тому, якщо у нас з вами розглядаємо варіанти коли у нас відсутня й електрика, і відсутній Інтернет, то розв'язувати проблему із відсутністю Інтернету більш-менш можна маючи, наприклад, діапазон фіскальних номерів або, наприклад, маючи резервний РРО. Якщо ж ми з вами стикаємося з ситуацією, що немає ані електрики, ані Інтернету, то розв'язувати проблему можна власне продовжуючи працювати на ПРРО, можна розв'язувати проблему тільки вирішуючи її технічно. Тобто маючи або генератор, або якісь інші резервні джерела живлення. Наприклад апарат, який може тримати певний час заряд, працювати на акумуляторах, саме ПРРО і мати, наприклад, зв'язок 4G, якщо у вас те місце, де ви працюєте є 4G. А якщо навіть 4G буде відключатися, але у вас є акумулятор, можете продовжувати працювати, наприклад, навіть не маючи діапазону фіскальних номерів додатково, але маючи змогу фіксувати такі розрахункові операції. Якщо ж ми кажемо з вами про ще один варіант розв'язання проблеми, можна розглядати як додатковий варіант, це реєструвати резервний РРО, а до нього реєструвати КОРО та РК. Хочу зазначати, що такий варіант, він також передбачається Законом про РРО і власне це є виключно рішення суб’єкта господарювання. Але я хочу наголосити на тому, що ну напевно це єдиний варіант, коли я за відсутності електрики та Інтернету можу переключитися на фіскалізацію операцій в ручний спосіб. Отже, якщо ми розглядаємо продовження роботи як альтернативу закритися взагалі й не працювати за відсутності енергії, то використовувати ручний спосіб фіскалізації розрахункових операцій можливо виключно в ситуації, коли ми з вами маємо резервний РРО до якого зареєстровано КОРО та РК.
Також на завершення хочу зазначити, що Закон про РРО забороняє безпосередньо працювати, коли в нас тимчасово відсутня електроенергія навіть з РРО за відсутності КОРО та РК.
Як бачимо, перелік можливостей у нас не дуже великий, тим не менш можна впоратися із такою проблемою як відсутність Інтернету й електроенергії, головне все робити вчасно і вірно.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.