Відеоблоги

Як зменшити податки при оплаті продукцією власного виробництва

Ви дізнаєтесь:

  • Як визначити базу оподаткування ПДФО та ВЗ негрошових доходів.
  • Як оформити документально та оподаткувати ПДВ сплату орендної плати у натуральній формі.
  • Як оптимізувати оподаткування операцій зі сплати орендної плати у натуральній формі.
Оберіть відео для перегляду

4.8(5)

Оцініть відео:

Як зменшити податки при оплаті продукцією власного виробництва

00:08:36

Ольга Самофалова

4.8(5)

Оцініть відео:


Коли необхідно застосовувати «натуральний» коефіцієнт та при яких операціях? Напишіть у коментарях.

***

База оподаткування ПДФО негрошових доходів

Останнім часом дуже багато бухгалтерів, особливо зі сфери сільського господарства, звертаються до мене з питанням як вірно здійснити виплату працівникам та орендодавцям продукцією власного виробництва. Під час нарахування доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені ПКУ, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за формулою, що ви бачите зараз на слайді. Для ставки податків 18% коефіцієнт становить 1,21951. У такому самому порядку визначається об’єкт оподаткування і база оподаткування для коштів надміру витрачених платником податку на відрядження або під звіт, та не повернутих у встановлені законодавством терміни.

Якщо працівник використовує під час роботи власний автомобіль і підприємство за свій кошт зробило ремонт цього автомобіля, така операція також вважається доходом працівника, що отриманий в натуральній формі. Суми такого доходу включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків.


Передача продукції у рахунок орендної плати: оформлення та оподаткування

Уявімо ситуацію, коли товариство сплачує орендну плату зерном кукурудзи, звичайна вартість якої з урахуванням ПДВ становить 3600 грн. Відповідно до п. 5 ст. 164 ПКУ сума ПДФО становить 790,24 грн, яку ми розрахували шляхом множення вартості кукурудзи (3600) на «натуральний» коефіцієнт і на ставку податку 18%. У разі здійснення такої виплати і її видачу необхідно оформити актом прийняття-передання товару. Такий акт має бути оформлений у двох екземплярах. Форма акту може бути розроблена з урахуванням особливостей роботи кожного суб’єкта господарювання та відповідати вимогам первинного документа, що передбачені Законом України про бухгалтерський облік та фінансову звітність. Такий акт стане первинним бухгалтерським документом, на підставі якого товарно-матеріальні цінності будуть списані зі складу. При цьому варто пам’ятати, що відповідно до ст. 168 ПКУ, якщо оподатковуваний дохід нараховується у негрошовій формі, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).


ПДВ при сплаті орендної плати у натуральній формі

Виплата орендної плати в натуральній формі (товарами, послугами) відповідно до вимог ст. 14 ПКУ підпадає під визначення операцій з постачання товарів чи послуг. Отже, відповідно до ст. 185 Кодексу такі операції підпадають під об’єкт оподаткування ПДВ. Дата виникнення податкових зобов’язань визначається у загальному порядку згідно зі ст. 187 ПКУ. У разі виплати орендної плати в натуральній формі такою датою буде видача товарів. Тож на цю дату орендар, якщо він є платником ПДВ, повинен скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН у визначені ПКУ терміни. У разі якщо такі виплати здійснюються одночасно декільком особам, доцільно виписати одну податкову накладну за щоденними підсумками операцій. При цьому у верхній лівій частині такої податкової накладної в графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причин» проставляємо відповідну позначку «Х» і записуємо тип причини 11 «Складена за щоденними підсумками операцій». У рядку «Особа (платник податку) - покупець» зазначають «неплатник». В рядку «Індивідуальний податковий номер покупця» умовний ІПН, одиничка та одинадцять нулів.


ВЗ при сплаті орендної плати у натуральній формі

Також вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5%. При цьому застосування «натурального» коефіцієнту для військового збору Кодексом не передбачено. При складанні об’єднаного звіту податковий агент у графі 3а «Сума нарахованого доходу» та у графі 3 «Сума виплаченого доходу» рядка 06 розділу І додатка 4ДФ до Розрахунку відображає суми наданих платнику податку доходів у негрошовій формі, з урахуванням коефіцієнта. Це передбачено ст. 164 ПКУ.


Оптимізація оподаткування операцій з оплати продукцією власного виробництва

Ділюся з вами лайфхаком як уникнути нарахування «натурального» коефіцієнта на прикладі нарахування орендної плати. При нарахуванні орендної плати в обліку підприємства виникає кредиторська заборгованість перед орендодавцем. Скажімо вартість орендної плати становить 3600 грн. Наступний етап це оформлення операції з реалізації зерна кукурудзи нашому орендодавцю. Вартість кукурудзи з урахуванням податку на додану вартість 3600 грн. Відповідно така операція також вимагає складання та реєстрацію податкової накладної. Внаслідок операції з реалізації кукурудзи в обліку виникає дебіторська заборгованість орендодавця перед суб’єктом господарювання. Тобто ми винні кошти за оренду орендодавцю, а орендодавець винен нам кошти за кукурудзу. Враховуючи вище наведене, ми можемо скласти акт зарахування зустрічних однорідних вимог, в результаті якого розрахунки між суб’єктами господарювання закриваються, а обов’язку нарахування «натурального» коефіцієнта не виникає.