Ви дізнаєтесь:
- Як оподатковується сума перевищення.
- Як відобразити в обліку утримання ПДФО та ВЗ.
- Як утримати податки після звільнення працівника.
Давайте такий невеличкий приклад розглянемо. Взяла такі дуже прості суми. У нас є корпоративна картка. З корпоративної картки зняли 1000 грн. І на 8-й банківський день подали авансовий звіт із зазначенням фактичних витрат. Ну зрозуміло, що у всій цій ситуації нормативний термін звітування має бути три дні, тому що з корпоративної зняли готівку і на 8-й день повернутий звіт разом з коштами. І відповідно в цій ситуації виникає об’єкт оподаткування.
***
Алгоритм оподаткування перевищення суми витрат над підзвітною сумою
Для того, щоб розрахувати об’єкт оподаткування нам треба йти по певному алгоритму. По-перше, нам треба дізнатися суму перевищення, тому що об’єктом оподаткування саме є сума перевищення. В такому випадку сума перевищення, вона складає 200 грн. Далі, за нормами ПКУ, перевищення обов’язково має бути оподатковано з «натуральним» коефіцієнтом, як це передбачено. Я знаю, що іноді на практиці ігнорують цю тему про «натуральний» коефіцієнт, але знаєте, я завжди кажу, що коли ви вже вирішили оподатковувати перевищення, будь ласка, вирішуйте для себе кого ви хочете покарати в цій ситуації. Або зробити добре працівнику, тому що використання «натурального» коефіцієнта це завжди можливість не покласти цей податок на фактичні витрати, на кошти працівника. Або якщо я хочу, щоб він відчув це, то я порахую податок таким чином, що ми не будемо застосовувати цей «натуральний» коефіцієнт. Якщо ви вирішили все ж таки розрахувати це із коефіцієнтом, то, будь ласка, ми порахуємо суму ПДФО із коефіцієнтом, а суму військового збору розрахуємо виходячи із фактичної суми перевищення.
Утримання податків: відображення в обліку
Далі в нас є головне питання, головний момент, який стосується безпосередньо утримання податку. І тут я спеціально зазначила зауваження, таке важливе, увага, утримуємо податки з оподатковуваного доходу, без фактичного окремого нарахування. Ми завжди з вами утримуємо податки за рахунок дебету, наприклад, 66, коли йдеться про зарплату. За рахунок Д-т 372 ми з вами податок, який припадає на ці підзвітні кошти, не утримуємо. Тому подивіться, будь ласка, як нам про це каже ПКУ, далі у проведеннях як це виглядає. Сума податку, нарахована на суму перевищення, утримується особою, яка надала такі кошти, за рахунок будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) за відповідний місяць, а у разі коли недостатньо доходу, то завдяки іншим доходам. Що мається на увазі? Мається на увазі те, що у випадку коли в мене виникає така ситуація я вчиняю наступним чином. Є зняті кошти з банкомата і я, як ви бачите, не оприбутковую їх у касі, я показую за дебетом 372 рахунку, вони вважаються виданими під звіт, але не оприбутковуються у касі. Цей момент, на якому я наголошувала. Ось так це виглядає у проведеннях.
Далі надається авансовий звіт і повертається залишок. На цьому питання закриття авансових розрахунків в мене все. Я нікуди до 372-го не зможу притулити податок. І коли бухгалтер намагається притулити податок до 372-го рахунку, в нього не закривається операція. Питання: а куди ж мені посадити цей податок? Дивимося далі. Працівникові нараховано зарплату, оподатковуваний дохід. З цієї заробітної плати утриманий ПДФО, утриманий військовий збір. Далі я беру папір, папірчик, шматочок, і пишу на цьому папірчику суму окремо, те що я нарахувала, ПДФО по авансовому звіту і військовий збір по авансовому звіту. І бачите як я їх проводжу, ці податки. За рахунок чого? Нарахованого оподатковуваного доходу. Тобто на зарплату людини сяде і ПДФО, військовий збір із зарплати й з авансового звіту. Тому що у випадку, коли ось ці 43,90 і 3,00 я посаджу на витрати, які іноді дуже люблять робити бухгалтера замість 666 рахунку, то що я зроблю? Я за рахунок підприємства сплачу податок фізичної особи. А податківці дуже люблять такі ситуації. Вони кажуть, що це є додаткове благо і на цей податок, який я заплатила за фізичну особу, мені треба посадити ще один податок. І так нескінченно. Тому тільки так. Це є правильно. Ми окремо закрили авансовий звіт і окремо оподаткування посадили, безпосередньо, на податок. Перерахували всі наші податки. Щодо ЄСВ я вже не наводила записи, яким чином це робиться.
Утримання податків у випадку припинення трудових відносин
І на останок те, що ще хочу прокоментувати й сказати. Подивіться, будь ласка, як відбувається ситуація, коли людина або припиняє трудові відносини, або утримання суму є неможливим внаслідок смерті й не вистачає остаточного розрахунку для утримання такого податку. Якщо людина померла, все, це безнадійний до сплати. Я утримую тільки те, що можу, а далі не утримую.
Якщо людина припиняє трудові або цивільно-правові відносини, виплата утримується за рахунок останньої виплати, а у разі недостатності суми, непогашена частина включається до податкового зобов’язання за наслідками звітного (податкового) року. Знаєте що це означає? Це означає те, що людина повинна самостійно цю суму заплатити. А моє завдання, як податкового агента, із кодом 118 в додатку 4ДФ показати суму утриманого податку, який є, і суму сплаченого. Якщо я утримала з людини податку 1000 грн, а його нарахованого доходу є тільки на 500 грн, я у графі 4 «сплачений» покажу тільки 500, які я змогла заплатити. Решта 500 через 4 ДФ, ця інформація йде до податкової, людина має в кінці року подати декларацію й ось ці гроші доплатити до бюджету. В жодному разі за рахунок підприємства ми ось цю нестачу не сплачуємо. Тому що, що буде? Це буде додаткове благо, з якого треба буде знову сплатити податок, а людина вже звільнилася. Тому, будь ласка, ось таке не збіг даних в утриманому податку, графа 4а нашого 4ДФ, і графа 4, сплачений податок, вона нормальна.
В ситуації коли не вистачає коштів, людина звільнилася, я все що могла отримала, а інша «висячка» цього податку, вона переходить, безпосередньо, на фізичну особу, яка є платником податку. Тому що я є податковий агент і свої дії, як податковий агент, я закінчила на тому етапі, коли я порахувала скільки мені винні, показала скільки мені винні й скільки змогла заплатила, утримала. В жодному разі не відносити це на витрати й не платити за рахунок власних коштів цей ПДФО. Це дуже згубна практика, яка призводить до циклічності нарахування податків. Будь ласка, так не робіть.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.