Відеоблоги

За що можуть оштрафувати платника ПДВ

Ви дізнаєтесь:

  • Про податкові обов'язки платників ПДВ.
  • Чи діє мораторій на застосування штрафних санкцій.
  • Що робити у разі неможливості виконання податкових обов'язків.
Оберіть відео для перегляду

5(7)

Оцініть відео:

За що можуть оштрафувати платника ПДВ

00:06:27

Сергій Дробоття

5(7)

Оцініть відео:


Податкові обов’язки платників ПДВ складаються з трьох частин.

Це подання ПДВ звітності. Гадаю, що у нас сьогодні немає спеціальних правил чи там послаблень для платників ПДВ, які не подають податкові звітності, крім тих, які не можуть виконувати свої податкові обов’язки. Тобто штраф за несвоєчасне подання 340 грн, у разі повторного порушення це буде у нас 1020 грн.

Податкові обов’язки також містити сплату податку до бюджету. Своєчасну сплату. Гадаю, для тих бухгалтерів, які працюють з ПДВ нещодавно. До бюджету ви сплачуєте не самостійно. До бюджету ви сплачуєте наступним шляхом. Ви перераховуєте кошти на електронний рахунок, а з електронного рахунку ці суми списуються уже до бюджету. Головне щоб на момент сплати, а це 10 днів після подання декларації, на вашому електронному рахунку була відповідна сума. Тобто сплачує за вас казначейство, але гроші перераховуєте на електронний рахунок ви звичайно самостійно. У разі якщо грошей недостатньо, а закінчився термін сплати, то там буде штраф 5% перші 30 днів, якщо погашаєте заборгованість, або 10%, якщо погашаєте заборгованість після перших 30 днів.

Ну і ще одним з обов’язків, які на сьогодні є актуальним, це є реєстрація (своєчасна реєстрація) податкових накладних та розрахунків коригування. Тут штраф, нагадаю, ці дві таблиці, мабуть, всі добре знають. Залежить від того наскільки протермінована реєстрація, це в першу чергу. А в другу чергу, що це за податкова накладна, що це за розрахунок коригування. Податкова накладна, яка нікому не дається на нульові операції, на пільгові операції (хоча на пільгові дається вона), на операції на умовний продаж за п. 198.5 або п. 199.1, на різницю між мінімальною базою оподаткування і ціною продажу. Податкові накладні, крім пільгових, нікому не видаються. Ну іноді на нульові ставки видаються накладні, хоча вони покупцю не дуже потрібна. Тобто в цьому випадку штраф застосовується не в залежності від протермінування реєстрації, а в залежності від обсягів постачання. Тобто береться 2% від обсягу постачання в цих податкових накладних, але не більше ніж 1020 грн. Тому шановні експортери, шановні перевізники, шановні пільговики й шановні платники, які нараховують податкові зобов’язання на умовний продаж, складайте і реєструйте податкові накладні своєчасно щоб не було ось тих штрафів, які в останній колонці. Для всіх інших, ви бачите, штраф 10-50%, в залежності від того на скільки протермінована реєстрація податкової накладної. Всі податкові накладні, всі без виключення, мають бути зареєстровані, а штрафи трошки по різному обраховуються.

Ну аналогічна ситуація у нас з відсутністю реєстрації. Для ось тих чотирьох типів податкових накладних: нульовики, пільговики, умовний продаж і мінімальна база оподаткування. Тобто штраф застосовується у розмірі 5% від обсягу постачання у разі відсутності реєстрації, але не більше ніж 3400 грн. А для інших всіх платників, які не зареєстрували податкову накладну і це буде з’ясовано, виявлено, штраф 50%, половина від суми податку в тій податковій накладній, яка не зареєстрована в Єдиному реєстрі.

Ми запитували всі, а як же у нас карантин, який продовжено до кінця року. Була ж така норма, що на період карантину штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію не застосовуються. Хочу звернути увагу на зміни, які відбулися в травні. І на ту норму, яка з’явилася з 27 травня у п. 69. У разі виявлення порушень законодавства за результатами проведених перевірок, а несвоєчасна реєстрація, це порушення законодавства, то застосовуються штрафні санкції. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій на період дії воєнного надзвичайного стану, або на період карантину, не застосовуються. Тобто у податківців є законні підстави зараз, після 27 травня, попри те, що карантин, попри те, що воєнний стан, застосовувати штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію. Ну ті, хто немає можливості зараз виконувати податкові обов’язки, ще раз нагадаємо. А у тих у кого з’явиться така можливість, поновиться, для них існує правило. Тобто для тих у кого немає можливості, мали подати до 30 вересня таку заяву, у них податкові обов’язки щодо сплати, щодо подання звітності, щодо реєстрації податкових накладних, необхідно буде зробити протягом шести місяців після закінчення воєнного стану. У платників у яких поновилася можливість, вони мають це зробити протягом двох місяців після того, як поновилася можливість.

І ще така окрема категорія платників ПДВ існує, це ті платники ПДВ, які перейшли на спрощену систему оподаткування. Таке право з’явилося з 1 квітня. От у цих платників ПДВ за тими обов’язками, які у них були починаючи з 24 лютого і до дати переходу на спрощену систему оподаткування, вони мають виконати їх протягом 60 днів після того, як повернуться на загальну систему оподаткування. Що це мається на увазі? Ну, наприклад, вони зробили якесь постачання у лютому-березні, звичайно податкову накладну не зареєстрували в Єдиному реєстрі, первинний документ надали покупцю, він сформував податковий кредит, а потім, з 1 травня або з 1 квітня, перейшли на спрощену систему оподаткування і для них уже Єдиний реєстр не працює. Тим паче він тоді не працював, а з 27 він запрацював. Тепер він не працює, тому що тимчасово платники єдиного податку за ставкою 2% просто не мають можливості щось реєструвати. От вони такі обов’язки щодо реєстрації ось цих податкових накладних, які були складені саме в цей період з 1 лютого і до моменту переходу на спрощену систему оподаткування, повинні бути зареєструвати протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій вони були раніше. Тобто на систему оподаткування ПДВ мається на увазі.