Ви дізнаєтесь:
- Як сформувати податковий кредит за лютий - травень.
- Про строки подання звітності та сплати ПДВ за лютий – травень.
- Про облік ПДВ, якщо товар знищено.
Податкова нарешті перервала мовчання у спірних податкових питаннях, в тому числі з ПДВ, та надала інформаційний лист №3/2022 щодо подання податкової звітності та сплати податкових зобов’язань з ПДВ, у зв’язку зі змінами, які запроваджені Законом №2260. Хоча даний лист і має інформаційний характер, він дає нам можливість дізнатися бачення податківців щодо обліку ПДВ.
Зупинимось на тих ПДВшних питаннях, які викликають найбільше непорозумінь. Отже, почнемо.
-
За які податкові періоди формується податковий кредит на підставі первинних документів та з якого періоду формується виключно на підставі податкових накладних або розрахунків коригування?
Податковий кредит на підставі первинних документів формуємо за лютий-травень 2022 року з подальшим підтвердженням, зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними або розрахунками коригування. Починаючи з червня податковий кредит формують виключно на підставі зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних або розрахунків коригування.
-
Чи зберігається право на податковий кредит, сформований за звітні періоди лютий-травень, на підставі первинних документів, отриманих від постачальника, який на дату здійснення першої події був зареєстрований як платник ПДВ та надалі зареєструвався платником єдиного податку за ставкою 2%?
Так, зберігається. За умови якщо такий податковий кредит сформований за звітні періоди лютий-травень на підставі первинних розрахункових документів, отриманих від особи, яка на дату події, що сталася раніше, була зареєстрована як платник ПДВ та надалі стала платником єдиного податку за ставкою 2%, при умові, якщо податкові накладні або розрахунки коригування, складені за такими операціями, будуть зареєстровані Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 60 к. дн. з дня відновлення реєстрації такої особи платником ПДВ.
-
Який термін реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за операціями здійсненими в період лютий-травень платниками, у яких немає можливості виконувати такий обов’язок?
ДПС вказує, що це слід зробити протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні, з урахуванням положень Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених підпунктом 69.1 підрозділу 10 Розділу XX Кодексу, та переліку документів на підтвердження. Останні своєю чергою мають бути затверджені наказом Мінфіну. Нагадаємо, що станом на сьогодні, такий Порядок та перелік документів Мінфін не затвердив і це слід враховувати.
Який термін реєстрації податкових накладних або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за операціями, здійсненими в період лютий-травень 2022 року платниками єдиного податку за ставкою 2%, тобто щодо операцій з постачання, здійснених до такого переходу?
Реєстрацію потрібно забезпечити протягом 60 к. дн. з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податків перебували до переходу на сплату єдиного податку за ставкою 2%, тобто відновлення реєстрації платника ПДВ.
-
Чи потрібно змінювати період формування податкового кредиту за операціями з придбання товарів/послуг у лютому-травні, якщо податкова накладна, складена за операціями з їх постачання та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 15 липня 2022 року і пізніше?
У такому випадку, якщо постачальник має можливість своєчасно виконати свої податкові обов’язки, покупець втрачає право на формування податкового кредиту за такими операціями до дати реєстрації податкових накладних або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Тобто податковий кредит, сформований на підставі первинних (розрахункових) документів, має бути виключений з декларації звітного періоду, в якому була здійснена операція з придбання товарів/послуг за відповідний період (лютий-травень 2022 року), шляхом подання уточнюючого розрахунку до декларації за відповідний звітний період. Крім того, у звітному періоді, в якому відбувалась така реєстрація таких податкових накладних або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платник податку (покупець) має право на включення суми податків, зазначених в цих податкових накладних або розрахунків коригування до складу податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
-
Чи потрібно коригувати (зменшувати) податковий кредит за звітні періоди лютий-травень, який сформований на підставі первинних документів та який станом на 15 липня не підтверджений зареєстрованими податковими накладними в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв’язку з тим, що постачальник немає змоги зареєструвати податкові накладні в єдиному реєстрі податкових накладних?
Податківці говорять, що коригувати не потрібно у разі відсутності у постачальника можливості виконати свій податковий обов’язок. Але наразі ще не зрозуміло як довести відсутність такої можливості, оскільки відповідного порядку від Мінфіну ще немає.
-
Чи потрібно коригувати (зменшувати) податковий кредит за звітні періоди лютий-травень, який сформований на підставі первинних (розрахункових) документів та який станом на 15 липня не підтверджений зареєстрованими податковими накладними або розрахунками коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв’язку з тим, що постачальник є платником єдиного податку за ставкою 2%?
Коригувати (зменшувати) податковий кредит не потрібно.
-
Чи можуть бути включені до обрахунку суми бюджетного відшкодування суми ПДВ, включені до складу податкового кредиту за операціями з придбання товарів, знищених внаслідок бойових дій?
Ні, не можуть. Про це говорить пп. 69.29 підрозділу 10 Розділу XX ПКУ.
-
Як використовують суми ПДВ, включені до складу податкового кредиту за операціями з придбання товарів, які знищені внаслідок бойових дій?
Такі суми зараховують до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду до їх повного погашення за рахунок податкових зобов’язань. Звичайно ж платників податків турбують питання строків подання звітності та сплати ПДВ за лютий-травень. Звернімося до листа ДПС та поглянемо, що вони думають з цього приводу, які зміни внесені щодо термінів подання звітності з ПДВ за лютий-травень. Для платників, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки, декларації з ПДВ за лютий-травень 2022 року мають бути подані до 20 липня 2022 року. Тобто по 19 липня 2022 року включно.
-
Які особливості термінів сплати ПДВ до бюджету за лютий-травень?
Для платників, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки, граничний термін сплати припадає на 31 липня 2022 року.
-
Чи може бути включена до складу податкового кредиту сума ПДВ, відображена у податкових накладних, складених за операціями, що відбулися протягом лютого-травня, якщо така податкова накладна буде зареєстрована постачальником до 15.07.2022 року, за умови, що платник податку (покупець) не подавав податкові декларації та не включав цю суму ПДВ до податкового кредиту за первинними документами?
Якщо платником ПДВ не було сформовано податковий кредит за операціями, що відбулися протягом лютого-травня 2022 року, на підставі первинних документів та не були подані податкові декларації за вказані періоди, то сума ПДВ, відображена у податкових накладних, складених за такими операціями й зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, може бути включена до складу податкового кредиту вказаних звітних періодів або інших наступних звітних періодів з урахуванням терміну, встановленого п. 198.6 ПКУ. Тобто протягом 365 к. дн. з дати складання таких податкових накладних.
Підсумки
Формування податкового кредиту по первинним документам припиняємо в кінці травня і спочатку червня відносимо до податкового кредиту тільки ті податкові накладні або розрахунки коригування, які зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Податкову декларацію з ПДВ за травень подаємо до 20 липня, а не до 20 червня, як було анонсовано податківцями спочатку.
Термін сплати узгодженого податкового зобов’язання з ПДВ за лютий-травень визначено до 31 липня. І це все стосується тих платників, у яких є можливість виконувати свої податкові обов’язки.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.