Ви дізнаєтесь:
- Хто має право не застосовувати POS-термінал.
- Скільки POS-терміналів має мати суб'єкт господарювання.
- Хто в майбутньому матиме право не застосовувати POS-термінал.
Звільнення щодо застосування POS-терміналу
Нагадую, що ще з 2010 року ми живемо за вже застарілою Постановою № 878, яка регламентує використання суб’єктами господарювання POS-терміналів для приймання електронних платіжних засобів. Разом із тим в цій постанові є певна категорія, так званих, пільговиків, яким дозволяється не використовувати POS-термінал. Серед них:
- заклади громадського харчування закритого типу, які обслуговують певний контингент споживачів: особовий склад Збройних Сил України та інших військових формувань, студентів, учнів і викладачів навчальних закладів, працівників промислових підприємств;
- суб’єкти господарювання, які провадять діяльність у населених пунктах з чисельністю населення менше ніж 25 тис. осіб;
- підприємства торгівлі з торговельною прощею до 20 м2 (крім автозаправних станцій).
До речі, остання категорія завжди викликала певну неоднозначність: чи підпадають під цю пільгу ФОПи; чи належать до таких підприємств суб’єкти, які надають послуги; як нам бути в тому випадку, коли торговельна площа вона рівно складає 20 м2 і тощо.
З огляду на роз’яснення податківців можна зробити висновок, що пільга стосується не лише юридичних осіб, а й абсолютно всіх суб’єктів господарювання, зокрема і ФОПів, які здійснюють діяльність у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (тобто, вона не обмежена виключно торгівлею), і використовують господарську одиницю з торговельною площею не більше 20 м2. На думку податківців, якщо площа вписується у 20 м2, пільга на таких суб’єктів господарювання поширюється.
Крім того, слід зважати на такий момент, що за ДСТУ 4303:2004 торговельна площа – це сума площ торговельних залів, приміщень приймання та видавання замовлень, зали кафетерію, площ для торговельних послуг покупцям. Звісно, складські приміщення в торговельну площу не підпадають. Тобто якщо ви, як суб’єкт господарювання, відповідаєте всім перерахованим критеріям, ви так само на сьогоднішній момент звільненні від обов’язку приймати електронні платіжні засоби.
Вимоги щодо кількості POS-терміналів у разі необхідності їх застосування
Якщо ви не підпадаєте під категорію звільнення, то згідно з п. 1 Постанови № 878 кількість POS-терміналів повинна становити не менше ніж 50% кількості РРО. А в разі наявності одного РРО, суб’єкт господарювання зобов’язаний забезпечити приймання спеціальних платіжних засобів.
Перехідний період щодо обов’язкового застосування POS-терміналів
Разом із тим, з 01.08.2022 р. набере чинності новий Закон № 1591-ІХ «Про платіжні послуги» від 30.06.2021 року. І у зв’язку із цим є проєкт постанови Кабміну, яка у разі її затвердження (набрання чинності) змінить Постанову № 878: про встановлення термінів, до настання яких торговці мають забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ним товари (надані послуги). Що передбачається цим проєктом? Так званий перехідний період, протягом якого фактично ви маєте як торговець забезпечити обов’язкове прийняття тих самих банківських карток.
Бачимо, що до 1 серпня 2022 р. торговці, які здійснюють госпдіяльність у населених пунктах з чисельністю населення понад 25 тис. осіб, обов’язково повинні забезпечувати безготівкові розрахунки. До 1 серпня 2023 року – вже від 5 до 25 тис. осіб. Ну і до 1 серпня 2024 року – це менше ніж 5 тис.осіб.
Звільнення щодо застосування POS-терміналу згідно з майбутніми новими правилами
При цьому такі вимоги не поширюються на:
- новостворених торговців – протягом шести місяців з дати їх держреєстрації;
- на ФОПів – платників єдиного податку першої групи;
- на торговців, які здійснюють торгівлю з торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю, продаж власновирощеної або відгодованої продукції;
- торговців, які надають послуги в закладах громадського харчування, що не мають залу для обслуговування споживачів.
Отже, у нас принципово змінюються взагалі всі підходи до використання POS-терміналів і певний період переходу на приймання карток і використання безготівкових розрахунків торговцями. Ще зовсім змінюється категорія пільговиків.
Контроль за дотриманням законодавчих норм щодо застосування POS-терміналів
Контроль за дотриманням торговцями таких термінів здійснює, звісно, податкова. А контроль за забезпеченням захисту прав споживачів при здійсненні зазначених розрахунків, як і раніше, буде здійснювати Держпродспоживслужба (ч. 29 ст. 38 Закону № 1591, з 01.08.2022 р.).
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.