Ви дізнаєтесь:
- На яких підставах можна не подавати звітність без штрафів
- Коли невиконання податкового зобов'язання стає податковим боргом.
- Чи передбачена адміністративна відповідальність за неподання звітності.
Згідно з п. 52-1 підрозділу 10 «Перехідних положень» ПКУ було введено мораторій на застосування штрафів за порушення податкового законодавства. Ну зокрема, крім платників акцизу і ренти, звільняються від штрафу за прострочені оплати або несплату податків взагалі узгодженої суми грошових зобов’язань протягом визначених ПКУ строків і єдинники 1 та 2 групи звільняються від штрафу за несвоєчасну сплату або взагалі за несплату суми авансового внеску по єдиному податку. Таким чином, оскільки карантин ще триває, можна скористатися ось цими нормами, вони ще діють.
Тепер далі йдемо. Тепер, згідно з пунктом 69.1 підрозділу 10 «Перехідних положень» ПКУ під час воєнного стану, якщо у вас немає змоги сплатити податки або подати звітність, то ви їх не сплачуєте і немає штрафних санкцій за це. Але! Тут інша ситуація стосовно податкового боргу. Якщо ЄСВ не вважається податковим боргом, навіть якщо він не сплачений, то єдиний податок як раз вважається. Увага на слайд. Згідно з пп. 8 пп. 298.2.3 ПКУ єдинники, які мають податковий борг у сумі 3060 грн і це триває два квартали, вони зобов’язані перейти на загальну систему оподаткування. І ось несплачений єдиний податок може бути підставою для того, щоб вас перевести. І що ми тут маємо? Як розраховується сума 3060 грн? Це 180 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто 180 помножити на 17. Якщо йдеться про цей рік, не беремо минулий рік, а ось саме цей рік, то ми маємо що перша група, навіть якщо вона не сплатить авансові внески за перший квартал (там невеличка сума – 248 грн 10 коп. за кожний місяць), то ми не отримаємо суми, яка була б вище ніж 3060 грн. А ось друга група єдиного податку, вона може потрапити під цю санкцію, тому що 1300 на місяць, це 3900 за перший квартал. І вони будуть нараховані. Якщо вони будуть не сплачені й це буде тривати більше ніж два квартали, то можете підпасти під таку норму. Тобто один якийсь внесок треба сплатити, щоб сума була менше ніж 3060 грн. Ну або повний внесок, або не повний, але втриматися в цих межах.
І до того ж хотіла сказати ще один момент, що стосується третьої групи. А третя група, там цікавіше, тому що податкова не знає скільки у вас єдиного податку нараховано, оскільки вона побачить це по декларації, яка буде подана за перший квартал. Оце і з’явиться сума узгодженого податкового зобов’язання. Тому якщо грошей платити немає, то може і декларацію не подавати? Це також вихід із ситуації, щоб у вас не було податкового боргу.
І ми переходимо до того, а взагалі можна не подавати декларацію? Що буде за це? Знову ж таки починаємо з «ковідних» звільнень від штрафів. Згідно з тим же пункту 52-1 підрозділу 10 «Перехідних положень» ПКУ всі платники податків, крім платників ПДВ, ренти та акцизу, звільнені від штрафів за несвоєчасне подання податкової звітності та об’єднаної звітності, якщо граничний строк подання припадає на час карантину. Тобто ця норма наразі працює, тому що карантин триває. І у нас є ще одна норма, це пп. 69.1 підрозділу 10 «Перехідних положень» ПКУ, що якщо у вас немає можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок, зокрема дотримання термінів сплати податків і зборів, подання звітності, то ви звільняєтесь від відповідальності за Кодексом, але зобов’язані повністю виконати ваші обов’язки протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану. Тобто закінчиться цей період і далі є пів року, щоб все ж таки подати декларацію. При чому я бачу запитання в останні дні «а чи потрібно доводити вашу неспроможність виконати податкові обов’язки?». І бачила роз’яснення податківців на сайт ДПС, які кажуть – ні. Ніяких підтверджень чи могли ви подати декларацію, сплатити податки, чи не могли, Кодекс від вас не вимагає. Тому без ніяких підтверджень можете в принципі та не подавати, але пам’ятати, що колись це подати буде потрібно, коли це все закінчиться і ще навіть пройде пів року.
Тепер щодо адміністративного штрафу за неподання декларації. Тут виникає питання, а чи будуть штрафувати посадових осіб? Тому що платники податків зобов’язані подати декларацію, згідно з ПКУ. Неподання декларації або несвоєчасне подання декларації тягнуть за собою накладання штрафів. Тобто є якісь строки, які встановлені ПКУ. Якщо ви їх порушуєте, то це ви не виконуєте свої обов’язки і, будь ласка, отримайте штрафні санкції. Ну так воно було до того як звільнили від штрафів. Що ж з адміністративними штрафами? І тут я хочу звернути вашу увагу на цей слайд, на якому процитовано норму п. 69.9 підрозділу 10 «Перехідних положень» ПКУ, де сказано, що для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Тобто можна сказати і так, що строки подання декларацій також призупиняється. Оскільки вони призупиняються, то адміністративні санкції за несвоєчасне подання не повинні були б і нараховуватись, тому що строки зупиняються. Таким чином, на мою думку, саме цей пункт ПКУ захищає вас від адмінштрафів, будь-яких, за порушення строків подання декларацій. Ну зокрема декларації по єдиному податку.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.