Відеоблоги

(НЕ)робота з ПРРО в умовах війни

Ви дізнаєтесь:

  1. Чи використовується РРО/ПРРО за відсутності розрахункових операцій.
  2. Як розблокувати РРО.
  3. Про умови роботи ПРРО в режимі офлайн.
Оберіть відео для перегляду

5(17)

Оцініть відео:

(НЕ)робота з ПРРО в умовах війни

00:06:30

Тимур Алієв

5(17)

Оцініть відео:

За відсутності розрахункових операцій використовувати РРО/ПРРО не потрібно

Коли розпочалися бойові дії 24 лютого, в дуже багатьох магазинах або суб’єктах ресторанного господарства, які звикли працювати щодня, цілодобово і тощо, були певні хвилювання: «Магазин же закритий, я ж не роблю фіскальні звітні чеки. Може, мені треба який наказ видати?». Жодні накази не потрібні, вони ні на що не впливають. У п. 9 ст. 3 Закону про РРО вказано, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції (наголошую, розрахункові операції), зобов’язані «щоденно створювати у паперовій та/або електронній формі реєстраторами розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) або програмними реєстраторами розрахункових операцій фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій». Якщо у вас немає розрахункових операцій, якщо ви не включаєте класичний РРО, не запускаєте ПРРО – ви не повинні подавати щоденні звіти. Тут все доволі просто: якщо ви в цей період не працювали, то ви нікому нічого не винні, адже розрахункових операцій у вас немає. І, звісно, жодних наказів «ай-яй-яй, я не працюю» в такому разі писати не потрібно.

Так само бачимо ще у роз’ясненні ЗІР, 109.09: «якщо  протягом дня розрахункові операції не проводилися, але було здійснено операції «службове внесення» та «службова видача», то створення Z-звіту в кінці робочого дня не є обов’язковим». Адже фіскальний звітний чек прив’язаний виключно до наявності розрахункових операцій. Хіба що можуть бути проблеми в ПРРО: якщо ви зробили службове внесення, і вам треба передати зміну іншому касиру – у такій ситуації вам треба буде формувати фіскальний звітний чек.

Блокування та розблокування РРО

Може бути така ситуація, що ви не використовували класичний РРО певний час через бойові дії чи тощо, чи взагалі були в евакуації, і наразі, приміром, повернулися в Київ, але ваш РРО було заблоковано. Нічого страшного немає. Бачимо у Листі Міндоходів від 11.03.2014 р. № 4479/6/99-99-18-03-01-15у: «…якщо після виконання Z-звіту РРО протягом 72 годин сервером не отримано контрольнозвітної інформації від РРО, він блокується, разом з тим, одразу після відновлення зв’язку РРО автоматично передасть накопичену інформаціюдо сервера і буде розблокований». Отже, весь той період, коли ви не працювали з РРО (з класичним РРО) і може ще й досі не працюєте, він абсолютно ні на що не впливає, тому не треба лякатися цих блокувань. 

Про умови роботи ПРРО в офлайн-режимі

У програмному РРО є офлайн-режим роботи – тобто такий, коли відсутній зв'язок з сервером податкової. За класикою, коли ПРРО працює в онлайн-режимі, він спочатку формує чек, далі той чек направляється на фіскальний сервер податкової, надалі податкова присвоює номер, далі чек попадає назад і ми, фактично, видаємо його покупцю. Якщо немає інтернету або якщо якісь проблеми з сервером податкової, то ми можемо працювати в режимі офлайн.

При цьому ми бачимо, що завдяки останнім змінам, «на період дії правового режиму воєнного … стану … : проведення розрахункових операцій, що здійснюються в режимі офлайн, та використання фіскальних номерів із діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером контролюючого органу, можуть здійснюватися з перевищенням строків, встановлених абзацами третім і четвертим статті 5 цього Закону» (Розд. II Закону про РРО), тобто не більше ніж 36 годин безперервно і не більше ніж 168 годин протягом календарного місяця. Бо я чудово пам’ятаю це питання, яке було ще за мирний час: «Чи можу я постійно працювати в режимі офлайн?». Ні, в мирний час не можна постійно працювати в офлайн-режимі через відсутність, приміром, інтернету десь в сільській місцевості. Але на період дії воєнного стану це обмеження знято, тому що дійсно є проблеми: з сервером, з вашим підключенням до інтернету, зі зв’язком тощо.

Також ми бачимо: «На період дії правового режиму воєнного … стану … : … зупинити дію абзацу сьомого статті 5 цього Закону» (Розд. II Закону про РРО), де так само йшлося про офлайн-режим для програмних РРО. Використання ПРРО у період відсутності зв’язку між ПРРО та фіскальним сервером податкової без отриманого в податковій діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером податкової, забороняється. У мирний час я в офлайн-режимі можу працювати, лише коли в мене є запасні фіскальні номери (певний діапазон, з якого я можу брати номери для фіскальних чеків). Сьогодні, під час дії воєнного стану, ми можемо використовувати ПРРО в режимі офлайн без отриманого заздалегідь діапазону фіскальних номерів.