Ви дізнаєтесь:
- Як оподатковуватиметься реалізація після переходу на 2% та повернення з 2%.
- Як оподатковуватимуться ПДВ товарні залишки після повернення з 2%.
- Як обліковуються перехідні операції.
Реалізація під час перебування на сплаті єдиного податку: облік вхідного ПДВ, практичні ситуації. Розгляньмо загальні правила.
***
Перехідні операції
- Якщо передплата/відвантаження відбулося до переходу на ЄП 2% – операція залишається оподатковуваною ПДВ
Якщо перша подія з нарахуванням ПДВ відбулася, коли ви були платником ПДВ і сплачували ПДВ (тобто до 1 квітня), така операція залишається оподатковуваною ПДВ. Попри те, що друга подія буде відбуватися вже після того, як ви перейдете на сплату єдиного податку 2%.
Приклад: була передплата, яку отримали під час перебування на загальній системі, а далі ми відвантажуємо під час того, як сплачуємо вже 2%. Ми не можемо сторнувати ПДВ, тобто – в нас лишаються податкові зобов’язання.
- Якщо передплата/відвантаження відбулося на ЄП 2% – після переходу на загальну систему ПДВ не нараховується
Якщо під час другого перехідного періоду (коли з єдиного податку повертаєтесь на загальну систему) перша подія відбулася на єдиному податку, а друга – вже після повернення на загальну систему. Чи треба тут нараховувати ПДВ? Ні, теж не треба. Правило першої події зберігається для ПДВ. Коли ми переходимо на єдиний податок, то дуже ймовірно, що нам доведеться переглянути ціну, якщо в нас були перехідні операції.
Приклад: ми до 1 квітня отримали передплату 120%. У нас 20% – податкові зобов’язання. Далі ми маємо оформити накладну (або акт приймання-передачі, або акт виконаних робіт/наданих послуг), вже після першого квітня. Як оформити первинний документ? Чи можемо ми написати в цьому документі у тому числі ПДВ? Ні, не можемо, бо у нас ця операція не є об’єктом оподаткування. І що тоді робити?
- При переході на ЄП 2%, можливо, доведеться переглянути ціну і первинний документ не буде містити ПДВ (подвійне оподаткування)
Більшість фахівців наразі схиляється до того, що треба переглядати ціну. Якщо, наприклад, у нас була часткова передплата, і ми нарахували ПДВ на неї, а далі ми відвантажуємо і маємо робити видаткову накладну, може статися так, що у нас буде ПДВ не 20% від вартості, а менше. В частині передплати, отриманої з ПДВ, у нас зберігається ПДВ, а в іншій частині буде без ПДВ. Ці операції дуже незручні. Вони, я думаю, вимагають перегляду ціни. Вони не вигідні. Можливо, щось зміниться, будуть якісь роз’яснення чи якийсь порядок. Ми всі думали, що Кабінет міністрів України скористається своїм правом визначити якісь особливості, але досі цього не сталося. Формально, відбувається подвійне оподаткування.
Чому я кажу про подвійне оподаткування? Коли ви отримали передоплату й у вас було на 120% (20% ПДВ), а після 1 квітня ви будете відвантажувати на 120%, то у вас під 2% підпадає вся сума й лишається й ще ПДВ. Тобто йде оподаткування ПДВ і 20% і 2%, це не є дуже вигідним. Я сподіваюсь, що якось цю проблему буде вирішено, але наразі така ситуація.
- При продажу після повернення на загальну систему доведеться нарахувати ПДВ на всю вартість
Якщо ви протягом застосування 2% накопичите товарні залишки та будете їх продавати після того, як повернетесь на загальну систему, то буде 20% з обороту. Якщо, наприклад, на вас будуть реєструвати податкові накладні під час перебування на спрощеній системі, і ви будете у вартість товару включати 120%, а не 100%, то після повернення на загальну систему у вас буде 20% вже не на 100%, а на 120%, тобто вже буде 144%. Зважайте на це і подумайте: чи дійсно вам взагалі варто переходити, якщо у вас є такі операції?
***
Облік і оподаткування перехідних операцій
Приклад 1. У березні 2022 підприємство відвантажило товари на 120 000 грн (ПДВ – 20 000 грн). Оплата надійшла у квітні, після переходу на ЄП 2%
Дт 361 Кт 702 – 120 000 (дохід)
Дт 702 Кт 641 – 20 000 (ПЗ з ПДВ)
Дт 311 Кт 361 – 120 000 (ЄП не нараховується, пп. 6 п.292.11 ПКУ)
Приклад 2. У березні 2022 підприємство отримало передплату на 120 000 грн (ПДВ – 20 000 грн). Товар відвантажено у квітні, після переходу на ЄП 2%
Дт 311 Кт 681 – 120 000 (доходу немає)
Дт 643 Кт 641 – 20 000 (ПЗ з ПДВ)
Дт 681 Кт 702 – 120 000
Дт 702 Кт 643 – 20 000 (дохід для ЄП, п. 292.3 ПКУ)
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.