Відеоблоги

Чи можна зберегти податковий кредит, перейшовши на 2%

Ви дізнаєтесь:

  1. Які наслідки призупинення статусу платника ПДВ.
  2. Що буде з податковим кредитом після закінчення воєнного стану.
  3. За яких обставин можливе бюджетне відшкодування з ПДВ.
Оберіть відео для перегляду

5(3)

Оцініть відео:

Чи можна зберегти податковий кредит, перейшовши на 2%

00:07:01

Ольга Папиріна

5(3)

Оцініть відео:

Чи можна зберегти податковий кредит, від’ємне значення ПДВ, бюджетне відшкодування, якщо ми скористаємося нагодою і перейдемо на єдиний податок 2%?

***

У п. 9.5 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ чітко вказано, що вважається призупиненням реєстрації платника ПДВ. Ми пам’ятаємо, що на період застосування спрощеної системи за ставкою 2% у нас зберігається статус платника ПДВ, але він призупиняється. Що це означає? Призупиняються права та обов’язки, у тому числі щодо формування податкового кредиту. Тобто якщо на вас будуть виписувати податкові накладні ваші постачальники, податковий кредит не матимемете, а просто будете включати суму ПДВ до вартості придбаних товарів або послуг.

Також зупиняється обрахунок показників, визначених статтею 200-1 – тобто обрахунок показників нашої формули розрахунку реєстраційного ліміту. Вона змінюватися при цьому не буде.

Не враховуються в обрахунку показника ∑НаклОтр суми ПДВ за отриманими платником ПДВ ПН та/або РК. Це більш чітко. Ще вона у нас, нагадаю, у формулі зі знаком «+». Тобто вона збільшує наш податковий кредит і вона у нас не буде мінятися під час перебування на спрощеній системі оподаткування.

А ось що стосується від’ємного значення ПДВ. Чи ми можемо зберегти те від’ємне значення і той податковий кредит, що ми накопичили до переходу на спрощену систему оподаткування?

Що стосується податкового кредиту: якщо у нас були станом на 1 квітня 2022 року зареєстровані податкові накладні за попередні періоди, то після повернення на загальну систему оподаткування ніхто вам не заважає задекларувати ці податкові накладні зареєстровані і скористатися ними. Те саме стосується тих податкових накладних попередніх періодів, до 1 квітня, які постачальники зареєструють на вас доки ви будете сплачувати єдиний податок 2%. А от ті вже податкові накладні, які датовані будуть датою перебування вашого на спрощеній системі, там уже не буде податкового кредиту, ми вже це з’ясували.

Але, подивіться, що написано у ЗІР, категорія 101.17: після закінчення воєнного стану у платника ПДВ зберігається право на використання сум ПДВ, включених або що підлягали включенню до складу податкового кредиту на дату переходу на спрощену систему. Тобто у першій же податковій звітності ми зможемо скористатися цим податковим кредитом. І чому я впевнена, що це стосується і від’ємного значення? Тому що він теж включається, якщо ви пам’ятайте, до другого розділу. Тобто якщо від’ємне значення у нас в якомусь певному періоді, то наступного періоду ми його включаємо до складу податкового кредиту. По суті він і є тим податковим кредитом, який у нас був накопичений. Тобто від’ємне значення, я впевнена, буде зберігатися.

А ось що стосується бюджетного відшкодування – тут будуть проблеми. Дивіться, під час перебування на спрощеній системі у нас взагалі жодного ПДВ немає. А те що у нас буде і що наразі вже діє, буде зберігатися і після того, як ми повернемось на загальну систему. У підрозділі 10 є наразі п. 69.11, яким зупинено дію пунктів 200.10 – 200.12 ПКУ щодо проведення документальних і камеральних перевірок сум бюджетного відшкодування. Тобто і в ЗІР теж зазначено в категорії 101.26: якщо неможливо підтвердити у нас суми бюджетного відшкодування (а їх неможливо підтвердити, бо неможливо провести перевірку), то таке відшкодування і не може надаватися. Хоча тут є виняток: окрім узгодження заявленої суми бюджетного відшкодування згідно з абз. 2 п. 69.2. Тобто – за яким податковим кредитом можливе бюджетне відшкодування. І ще раз наголошую, йдеться тільки про надання бюджетного відшкодування вже після того, як ви повернетесь на загальну систему.

Хоча у нормальному житті, не під час воєнного стану, платник ПДВ анулює свою реєстрацію і в нього лишається невідшкодоване бюджетне відшкодування, то йому його мають надати навіть після того, як він буде вже не платником ПДВ. Тобто якщо у вас є узгоджене бюджетне відшкодування і воно перевірене вже податковою, його формально вам можуть надати зараз, під час воєнного стану, під час того, як ви будете перебувати на єдиному податку 2%. Чому ні? Це не прив’язано до статусу платник ви чи не платник. Це заборгованість бюджету за надмірно, можна так сказати, сплачені суми ПДВ до бюджету. І за загальним правилом, бюджет має вам навіть пеню сплачувати за ставкою 120%. Але під час дії воєнного стану пені не буде.