Відеоблоги

Як заповнити заяву для переходу на ЄП 2%

Ви дізнаєтесь:

  1. Хто та за яких умов може перейти на сплату ЄП 2%.
  2. Як подати заяву про перехід на спрощену систему зі сплатою 2%.
  3. Коли та як відбуватиметься повернення на попередню систему оподаткування.
Оберіть відео для перегляду

4.8(60)

Оцініть відео:

Як заповнити заяву для переходу на ЄП 2%

00:08:03

Ольга Целуйко

4.8(60)

Оцініть відео:

Сьогодні будемо розглядати питання як заповнити заяву на обрання особливої ставки єдиного податку 2% від доходу. Спершу нагадаю, що згідно зі змінами, які внесені у ПКУ, платниками єдиного податку 3-ї групи можуть бути підприємці або юридичні особи, у яких протягом календарного року, тобто цього календарного року, обсяг доходу не перевищує 10 мільярдів гривень і немає значення скільки найманих працівників мають такі суб’єкти господарювання. Отже, за роз’ясненнями податкової і відповідно до змін, які внесені до ПКУ, заяву можна подати до кінця цього місяця, березня. Тобто до 31 березня. Форма заяви залишається незмінною. Тобто це заява про застосування спрощеної системи оподаткування, яка затверджена Наказом №308 Мінфіну. Пояснили як її заповнити, якщо ми обираємо ставку 2%. І є ще такий важливий момент, який стосується ПДВ статусу. Оскільки обрати цю особливу ставку можуть будь-які суб’єкти господарювання, то у них була якась ПДВ історія, тобто вони були платниками ПДВ, хтось. Наприклад підприємці на загальній системі оподаткування, підприємства або єдинники на ставці 3% плюс ПДВ. Так от, за роз’ясненнями податкової застосування ставки єдиного податку у розмірі 2% передбачає включення ПДВ до складу єдиного податку, так само як для ставки 5%. І податкова нагадує нам, що цей режим застосування ставки 2% має обмежений, тимчасовий, термін. Тобто тільки на період воєнного стану. З подальшим автоматичним відновленням порядку обчислення ПДВ, який відрізняються від класичного єдиного податку, який встановлений ПКУ. І тому, за роз’ясненнями податкової, суб’єкти господарювання, які обирають ось цю третю групу, особливу, зі ставкою 2% від доходу і на час переходу на цю ставку вони були у статусі платника ПДВ, вони і залишаються у цьому статусі. Тобто не відбувається анулювання реєстрації платником ПДВ і всі податкові наслідки, які випливають з цього анулювання. Тобто можна сказати, що ПДВ статус залишається, але він тримається на паузі.

А тепер перейдемо безпосередньо до того як заповнити заяву про обрання спрощеної системи оподаткування за цією особливою ставкою, якщо ви переходите на спрощену систему оподаткування. Згідно з роз’ясненнями податкової, які розміщені в категорії ЗІР 108.01.01, в спеціальному полі «Ставка у відсотках до доходу» рядка 5.1.1 треба і зазначити ставку у розмірі 2% єдиного податку. Причому коли ви зареєструєте свою заяву, отримаєте відповідні квитанції, то треба перевірити чи змінився ваш статус. Як наголошує податкова це можна зробити в електронному кабінеті платника податків і побачити, що в реєстр внесені зміни. Саме на цьому вони наголошують у своєму роз’ясненні.

Тепер подивимось як саме нам заповнити заяву на обрання єдиного податку 2%, коли ви переходите на спрощену систему оподаткування. Форма заяви F0102003. В шапці ви вказуєте реєстрація або перехід. І в рядку 5.1.1, за роз’ясненнями податкової, ви вказуєте ставку у відсотках до доходу 2, групу третю і без реєстрації ПДВ. І дату (період) зміни з 1 квітня 2022 року. І що дуже важливо, хотіла б зазначити, що розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує переходу на спрощену систему оподаткування, в даному випадку не подається. Тому що, як я вже казала спочатку, дохід, який дозволяє перейти на сплату 2%, рахується не за минулий рік, а за поточний календарний рік. Тому подаємо заяву без додатка.

А тепер подивимося що робити коли ми вже працюємо на єдиному податку і хочемо змінити свою ставку. Наприклад, перейти зі ставки 5% на ставку 2%. В даному випадку та ж сама форма заяви, але ми ставимо в шапочці внесення змін. І в рядку 5.2 «Зміна ставки» ми обираємо, наприклад, зі ставки 5 на ставку 2% і знову ж таки без реєстрації ПДВ. І вказуємо що зміни будуть відбуватися з 1 квітня 2022 року. І так само треба зазначити, якщо ви переходите зі ставки 3% єдиного податку плюс ПДВ на ставку 2% без ПДВ. Ну якщо ви для себе вирішили, що вам вигідно перейти.

Хочу наголосити, що перехід на ставку 2% є повністю добровільним. Тобто він відбувається через подання заяви. Якщо не хочете переходити, вам недоцільно переходити, залишайтесь на тій системі оподаткування, чи на тій ставці єдиного податку, яка у вас є наразі.

А ось повертатися на свою звичайну ставку, після того, як завершиться воєнний стан, подавати заяву буде не потрібно. Це відбувається автоматично.

І також хотіла б зазначити, що якщо ви попрацюєте на цій ставці і вам щось не сподобається, то через подання заяви ви знову ж таки можете повернутися до тієї ставки, яка у вас була перед обранням особливої ставки 2% єдиного податку.