Ви дізнаєтесь:
- Про виплату допомоги при простої, у відпустці, при несплаті податків.
- Чи можуть отримати допомогу незалежні професіонали та звільнені працівники.
- Чи оподатковувати отриману допомогу та чи звітувати щодо цих виплат.
Питання отримання єДопомоги від Держави, «військові» 6500 грн, є тема, яка дуже зараз затребувана і дуже багато запитань щодо того хто має право на таку допомогу. Тому я б хотіла в цьому випуску відповісти на найпоширеніші запитання, які виникають підчас оформлення і взагалі питання щодо того, хто має право на отримання допомоги від Держави.
Отже, хто подає заявку на допомогу: фізичні особи чи роботодавці? Незважаючи на той факт, що згадуються страхувальники, а ФОПи, вони є застрахованими особами страхувальниками, інформацію щодо звітності, звітність подається страхувальниками. Але однозначно буду казати, що коли йдеться про застрахованих осіб – працівників, вони отримують право на допомогу і заявку в «Дію» подають безпосередньо вони особисто, самостійно, кожний за себе.
Наступне запитання. Чи всі КВЕДи підприємств підпадають для виплати. І взагалі ТОВ має право на це? Знову ж таки повторюся, ТОВ немає стосунку до виплати. ТОВ просто є носієм інформації, він є страхувальником щодо своїх працівників, які можуть отримувати право на виплату. Щодо КВЕДів жодних обмежень не передбачено. Є прив’язка до території, є вимога щодо подання звітності, ну для підприємства мається на увазі, об’єднаний звіт, розрахунок щодо ЄСВ, ПДФО, військового збору за IV квартал 2021 року. Тому у випадку коли був поданий об’єднаний звіт за IV квартал 2021 року і є приналежність підприємства, воно зареєстроване як платник ЄСВ, як страхувальник на відповідних територіях, працівники будуть мати право на виплату. І КВЕДи тут не мають значення.
Наступне. Не встигли подати річну звітність та декларацію про прибуток за 2021 рік через початок військових дій. Чи будуть мати працівники право на виплату? Відразу підкреслю, що питання подання чи не подання звітності, воно стосується звітності з ЄСВ. Коли йдеться про підприємців, підприємці у нас зокрема друга група, перша група подають річну звітність, третя група подає квартальну звітність. Те що стосується прибутку, який термі звітування, щодо якого прийшовся вже на після початку воєнних дій. Звітність із прибутку, фінансова звітність, вона не пов’язана із правом на отримання. А я нагадаю, що звітність, яка дає інформацію про статус наших застрахованих осіб і наш статус як страхувальників, це є наша об’єднана звітність, розрахунок, який подавався за IV квартал 2021 року. І до 9 лютого 2022 року він мав би бути поданий, тому всі хто вчасно відзвітувався, вони потенційно дали своїм працівникам шанс на отримання допомоги. Тому щодо подання прибутку, звітності, декларації і фінансової звітності, це не стосується права на виплату ваших працівників.
Наступне запитання. Якщо працівникам нарахована та виплачена заробітна плата за лютий 2022 року і наступні місяці чи матимуть вони право на виплату? Факт виплати чи невиплати заробітної плати не впливає на право на виплату. Отже, так, працівники матимуть право. Наступне. Працівниця знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку. Чи має вона право на виплату? Знову ж таки міркування аналогічні. Йдеться про статус, чи є вона застрахованою особою і чи подавалась інформація щодо такої працівниці у звітності. Ми розуміємо, що колись, коли наша працівниця пішла у відпустку, ми подавали відповідно таблицю 5, чи додаток 5, і наша працівниця пішла. Тобто хочу підкреслити, що на період відпустки по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку наші працівниці, вони вважаються застрахованими особами. Отже тут я не бачу обмежень для працівниці і тому так, буде знову ж таки відповідати – так, має право.
Наступне. Працівник звільнився у січні 2022 року. Чи має він право на виплату? Знову ж таки дуже таке делікатне питання. Якщо дивитися формально на той момент, що бойові дії зараз, січень 2022 року – звільнення, але аналізується звітність, увага, за IV квартал 2021 року, то ми розуміємо, що в IV кварталі 2021 року такий працівник він ще був застрахованою особою. Тому тут може статися колізія, що такий працівник отримує право на виплату. І дочері хочу сказати, що, ну за справедливістю, якщо так кажуть, він не мав би права, але формально може отримати. І я хочу підкреслити, що я вже стикалася на практиці, власноруч робила, допомагала, знайомим оформлювати через «Дію» і аналогічна ситуація, коли знайома звільнилася в січні 2022 року і «Дія», вона прийняла таку заявку. Ну тобто це поки що таке колізійне питання.
Наступне. Чи мають право особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, на виплату? Тут, нажаль, виходячи із вимог порядку, відповідь «ні». Чому? Тому що згадуються наймані працівники, працівники які працюють за цивільно-правовими договорами, згадуються працівники за гіг-контрактами і ФОПи підприємці. Отже якщо у вас є виключно статус як особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність і немає статусу, наприклад, ФОПа, або десь ви працюєте як наймана особа, то нажаль такий статус, він не передбачений порядком. Наступне. Якщо працівники знаходяться у відпустці без збереження зарплати чи мають вони право на виплату? Знову ж таки міркування аналогічні як і відпустка по догляду за дитиною. Відпустка без збереження – це інформація, яка подається через об’єднаний звіт, де ми зазначаємо у таблиці, у додатку нашому один, ми зазначаємо інформацію про те, що наші особи знаходяться з нами у трудових відносинах, незважаючи на те, що може не бути фактично виплат. І знову ж таки підкреслю, право на допомогу 6500, воно пов’язане із статусом застрахованої особи. Працівники, які знаходяться у відпустці без збереження, є наявність трудових відносин, є статус трудових відносин і є статус застрахованої особи, але фактично платежу немає. Тому обмежень, виходячи із норм Порядку, я не бачу. Тому відповідь – так, вони мають право.
Наступне запитання. Якщо на підприємстві з початку військових дій оформлено простій, чи зможуть працівники отримати виплату? Аналогічна ситуація. Простій – це є виплата і власне взаємовідносини, які передбачають виплату не нижче 2/3 окладу, яку буде виплачувати роботодавець. Тобто буде база навіть для нарахування ЄСВ, хоча факт сплати чи несплати ЄСВ, він не випливає на можливість отримання виплати. Тому так, такі працівники, знову ж таки будуть мати право на виплату.
Як підприємство має оформити відсутність працівників, щоб потім не було претензій у контролюючих органів, коли працівники отримають 6500. Як простій чи відпустка за власний рахунок? Підкреслю знову ж таки, наразі є три можливі варіанти існування підприємства. Це сплачувати зарплату, це оформити простій і це власне відправити працівників за власний рахунок. У всіх цих випадках наші працівники залишаються застрахованими особами і якщо ми подавали звітність за IV квартал 2021 року, якщо у нас залишаються трудові відносини з нашими працівниками і власне ми є роботодавцями, які знаходяться на відповідних територіях, немає значення в який спосіб ми оформлюємо взаємовідносини на період військового стану. Такі працівники будуть мати право на виплату. Тому і простій, і відпустка за власний рахунок, і зарплата, власно вони дають право працівникам отримати 6500.
Чи включається виплата у додаток 4ДФ та як її оподатковувати? Ну як вже зрозуміло, так? Що оскільки виплата 6500 це є виключно взаємовідносини між фізичною особою та Державою, до 4ДФ, до звітності роботодавця, ця виплата немає жодного стосунку. Хочу наголосити, що минулого року, за аналогією із «ковідною» тисячу, в нас податкова роз’яснювала, що жодного оподаткування такої тисячі немає. Так само можу сказати, що ми маємо справу з тими ж самими нормами ПКУ, п. 165.1.1, як державна допомога, виплата в 6500, вона не підлягає оподаткуванню і не включається ані в 4ДФ, тому що роботодавець її не сплачує, ані в декларацію про майновий стан і доходи, ну наразі по аналогії із виплатою в 1000 грн, як «ковідна» тисяча через єПідтримку.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.