КАБМІН ЗАПУСТИВ ПРОГРАМУ ЕВАКУАЦІЇ ПІДПРИЄМСТВ З "ГАРЯЧИХ" ТОЧОК КРАЇНИ У ЗАХІДНІ РЕГІОНИ
Ця програма покликана зберегти стратегічно важливі виробництва та робочі місця до повної перемоги України.
Вже зараз у бізнесу виникає багато питань щодо алгоритму дій для "економічної евакуації".
Офіційні документи ще прописуються, але ось, що вже відомо зараз.
Хто може скористатися програмою?
Будь-яке підприємство, яке знаходиться у зоні ризику та активних бойових дій. Учасником може бути не лише велике виробництво, але й маленькі бізнеси з 10-20 людьми у штаті.
В першу чергу допомогу держави для вимушеного релокейту отримають стратегічно важливі підприємства та підприємства, які виробляють товари першої необхідності (хліб та інша їжа, питна вода, одяг та інше) для забезпечення потреб цивільного населення, військових та бійців тероборони.
Як оформити заявку на евакуацію?
Якщо ви є власником чи менеджером підприємства і бажаєте повністю або частково перевезти виробничі потужності та своїх людей, заповніть заявку за посиланням:
https://docs.google.com/forms/d/1JCtjAv6vpny6uMXDBOMCy0cU0-s_ZMo2SFdISFoUJH0/edit?usp=sharing
Доведеться відповісти на питання на кшталт: де знаходиться підприємство, що виробляє, скільки працівників та членів сімей бажає перевезти, які приміщення, виробничі та логістичні ресурси потрібні для повноцінної роботи?
Як відбувається розгляд та задоволення заявок?
Всі заявки збираються у таблиці та обробляються представниками Міністерства економіки, аби визначити відповідність підприємства критеріям пріоритетності.
Чиновники обіцяють, що з усіма бізнесами, які подадуть заявку на евакуацію, обов’язково зв’яжуться.
Як відбуватиметься перевезення бізнесу?
Після підтвердження заявки та уточнення всіх деталей, організаційна група з Міністерством економіки та відповідною військово-цивільною адміністрацією у західних областях України знаходять приміщення, які відповідають потребам для розгортання відповідного підприємства.
Після погодження параметрів місця з підприємством, держава допомагає перевезти обладнання та працівників на нове місце.
Для цього планується залучити як державні, так і приватні логістичні компанії. Кожне перевезення супроводжує відповідальний депутат або місцевий депутат-мажоритарник.
***
КАБМІН ЗНЯВ ОБМЕЖЕННЯ НА РОБОТУ З БЛАГОДІЙНОЮ ДОПОМОГОЮ
Постановою від 05.03.2022 р. №202 вирішено, що в умовах воєнного стану не поширюються встановлені законодавством вимоги щодо отримання, використання, обліку та звітності благодійної допомоги від юридичних та фізичних осіб – резидентів і нерезидентів. Тобто всі благодійні організації та фонди, які збирають кошти для постраждалих під час бойових дій, не повинні вести облік цих коштів та звітувати про них за загальним правилом.
Постанова набрала чинності 6 березня.
***
КАБМІН ЗАТВЕРДИВ ПЕРЕЛІК КАТЕГОРІЙ ТОВАРІВ, ЩО ВИЗНАЮТЬСЯ ГУМАНІТАРНОЮ ДОПОМОГОЮ НА ПЕРІОД ВОЄННОГО СТАНУ
Це було зроблено постановою від 07.03.2022 р. №224. Товари з цього переліку будуть визнаватися гуманітарною допомогою без здійснення процедури визнання таких товарів гуманітарною допомогою у кожному конкретному випадку.
Постанова набрала чинності 8 березня 2022 року.
***
АУДИТОРСЬКА ПАЛАТА ПОВІДОМИЛА ПРО НЕЗАСТОСУВАННЯ СТЯГНЕНЬ ДО АУДИТОРІВ ТА СУБ’ЄКТІВ АУДИТОРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Зрозуміло, що йдеться про період дії воєнного стану та за несвоєчасне оновлення та внесення змін до Реєстру, та за несвоєчасне подання Звіту 1-аудит до АПУ.
***
УРЯД ЗАТВЕРДИВ ПЕРЕЛІК ТОВАРІВ ДЛЯ ЛІЦЕНЗУВАННЯ ЕКСПОРТУ
Таке ліцензування передбачили для:
- пшениці й суміші пшениці та жита (меслин);
- кукурудзи;
- м’яса курей свійських;
- яєць курей свійських;
- олії соняшникової.
Для отримання ліцензії виробникам необхідно подати до Мінекономіки (tradedefence@me.gov.ua,diravka@me.gov.ua) в електронному вигляді:
- заявку на видачу безоплатної ліцензії за формою, затвердженою наказом Міністерства економіки України від 09.09.2009 № 991 «Про порядок ліцензування експорту товарів» (реєстрація в Міністерстві юстиції України від 06.10.2009 № 937/16953);
- лист-звернення щодо оформлення ліцензії (лист довільної форми, з проханням видати ліцензію);
- будь-який наявний документ, що підтверджує постачання (контракт тощо).
Запит опрацьовуватимуть не довше, ніж протягом 24 годин.
Нагадуємо, що на час воєнного стану Уряд заборонив експорт:
- вівса;
- проса;
- гречки;
- цукру;
- солі;
- жита;
- великої рогатої худоби;
- м’яса та субпродуктів із ВРХ.
Стосовно інших товарів експорт відбувається в правому режимі мирного часу.
***
КАБМІН СПРОСТИВ МАРКУВАННЯ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
Вирішено, що внаслідок вимушених змін рецептури, які пов’язані з відсутністю або недостатністю відповідної сировини, на період дії воєнного стану обов’язкова інформація про харчовий продукт, що зазначається на його маркуванні, може відрізнятися від фактичних параметричних значень цього продукту. При цьому споживача необхідно у будь-який можливий спосіб поінформувати про наявність речовин у харчовому продукті, які можуть спричинити алергічні реакції або непереносність.
***
НАЦБАНК РЕКОМЕНДУЄ НЕ ВИВОЗИТИ ГОТІВКОВУ ГРИВНЮ ЗА КОРДОН, А ВНЕСТИ ЇЇ НА РАХУНКИ В УКРАЇНІ
Зробити це можна:
- у відділенні банку, маючи з собою паспорт;
- через платіжні пристрої з функцією приймання готівки – термінали самообслуговування (ПТКС), банкомати з функцією приймання готівки.
Українці за кордоном можуть безготівково сплачувати за товари та послуги за допомогою платіжних карток, емітованих українськими банками, а також знімати необхідні суми готівкою в іноземній валюті країни перебування. Конвертація за такими операціями відбуватиметься за курсом, установленим українським банком-емітентом (а не курсом готівкового обміну).
Національний банк України не встановлював жодних обмежень на безготівкові розрахунки, зокрема лімітів щодо сум здійснення операцій із використанням платіжних карток за кордоном.
***
НАЦБАНК ПОСЛАБИВ НИЗКУ ОБМЕЖЕНЬ НА ВАЛЮТНОМУ РИНКУ
Так, з 8 березня 2022 року Національний банк:
-
надав можливість банкам відкривати рахунки військовослужбовцям та здійснювати їхню ідентифікацію та верифікацію на підставі військового квитка;
-
дозволив клієнтам на територіях, які перебувають під загрозою окупації державою-агресором, знімати готівкову національну та іноземну валюту з рахунків без обмежень за сумою, а також здійснювати купівлю готівкової іноземної валюти та банківських металів з фізичним постачанням за умови наявності коштів або банківських металів у філії/відділенні банку (рішення про здійснення таких операцій приймається керівником банку та може делегуватися керівникові філії/відділення банку);
-
уточнив, що видача банківських металів з рахунків клієнтів банків здійснюється без обмежень у межах їх залишку на рахунку та за їх наявності у касі філії або у відділенні;
-
визначив, що на території України заборона на проведення операцій з використанням рахунків резидентів Росії або Білорусі та юридичних осіб, кінцевими бенефіціарними власниками яких є резиденти РФ або РБ, не поширюється на соціальні виплати, виплати заробітної плати, оплату комунальних послуг, сплату податків, зборів та інших обов’язкових платежів;
-
розширив можливість для резидентів та нерезидентів здійснювати перекази на рахунки благодійних фондів не тільки в гривнях, а й в іноземній валюті. Це стосується благодійних фондів, цілями та сферами благодійної діяльності яких є сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни, підтримка Збройних Сил України, територіальна оборона України, соціальний захист, охорона здоров’я та інші нагальні питання захисту населення в умовах воєнного стану.
Також уточнено, що проведення розрахунків за документарними та резервними акредитивами/гарантіями/контргарантіями, відкритими (підтвердженими, наданими) з 24 лютого 2022 року, забороняється. Виняток зроблено лише для випадків, коли такі розрахунки здійснюються для оплати товарів критичного імпорту, розрахунків з МФО та інших операцій клієнтів банків, перелік яких визначено підпунктами 2–6 пункту 14 Постанови № 18. Наголошуємо, що ця заборона не стосується розрахунків за документарними та резервними акредитивами/гарантіями/контргарантіями, відкритими (підтвердженими, наданими) до 23 лютого 2022 року включно (уключаючи оплату витрат (комісій) банків-нерезидентів та інших іноземних фінансових установ, пов’язаних із проведенням таких операцій).
Національний банк також визначив, що у випадку надходження коштів із-за кордону в російських рублях або білоруських рублях за операціями з експорту та імпорту товарів банку дозволяється здійснити обмін цих коштів на міжнародному валютному ринку на іншу валюту (крім російських рублів/білоруських рублів) для її подальшого зарахування на рахунки клієнта.
Відповідні зміни набрали чинності 8 березня 2022 року.
***
ВСТАНОВЛЕНО МОРАТОРІЙ НА ВИКОНАННЯ ГРОШОВИХ ТА ІНШИХ ЗОБОВ'ЯЗАНЬ, КРЕДИТОРАМИ ЗА ЯКИМИ Є РФ АБО ОСОБИ, ПОВ’ЯЗАНІ З ДЕРЖАВОЮ-АГРЕСОРОМ
Такий мораторій передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2022 року № 187.
Разом з тим постановою встановлено кілька винятків щодо застосування мораторію (заборони). Так, відповідне обмеження не застосовується до:
-
громадян Російської Федерації, які проживають на території України на законних підставах,
-
юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером) яких є виключно громадяни Російської Федерації, які проживають на території України на законних підставах,
-
юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером) яких є виключно громадяни України та громадяни Російської Федерації, які проживають на території України на законних підставах.
У світлі цього слід нагадати, що проживання на території України на законних підставах – це проживання в Україні іноземця чи особи без громадянства, які мають:
-
у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року відмітку про постійну чи тимчасову прописку на території України або зареєстрували на території України свій національний паспорт, або
-
посвідку на постійне чи тимчасове проживання на території України, або
-
військовий квиток, виданий іноземцю чи особі без громадянства, які в установленому порядку уклали контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України, або
-
посвідчення біженця чи документ, що підтверджує надання притулку в Україні (стаття 1 Закону України «Про громадянство України»).
Таким чином, вищенаведений мораторій (заборона) не може бути застосований до:
-
громадян Російської Федерації, які мають один із наведених вище документів, які підтверджують проживання на території України на законних підставах;
-
юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером) яких є виключно:
-
громадяни Російської Федерації, які мають один із наведених вище документів, які підтверджують проживання на території України на законних підставах;
-
громадяни України та громадяни Російської Федерації, які мають один із наведених вище документів, які підтверджують проживання на території України на законних підставах.
***
УРЯДОМ ОНОВЛЕНІ ПРАВИЛА ДЛЯ НОТАРІАТУ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
Зміни внесені до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану». Вказані зміни передбачають:
-
посвідчення довіреностей та заповітів, засвідчення справжності підпису на документах без використання спеціальних бланків нотаріальних документів, на звичайному папері;
-
зупинення перебігу строку для прийняття спадщини на час дії воєнного стану;
-
надання можливості в умовах воєнного стану посвідчувати довіреності (крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, управління і розпорядження корпоративними правами) та заповіти військовослужбовців Збройних Сил, інших утворених військових формувань, а також працівників правоохоронних органів та органів цивільного стану командиром цих формувань (органів), або уповноваженою ним особою, з обов’язковою подальшою реєстрацією як довіреностей, так і заповітів.