Україна має швидко переходити до «Економіки воєнного стану»
На цьому наголосив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у своєму відеозверненні. Треба відбудувати ефективну роботу всіх необхідних підприємств, мобілізувати ресурси, створити нову логістику.
При цьому глава Уряду звернувся до місцевих органів влади тих регіонів, які зараз розташовуються в тилу, із закликом забезпечити людей роботою.
«До війни ми з вами багато говорили про індустріальні парки. Тепер ваші розробки в цьому напрямку мають стати основою для розгортання підприємств, які працюватимуть задля нашої перемоги», — зазначив Денис Шмигаль.
***
ДПС проінформувала про порядок дій у зв’язку з неможливістю своєчасного подання скарги про перегляд рішень контролюючих органів
Податківці врахували, що:
- по-перше, введення військового стану з 24.02.2022 р. до його офіційного закінчення є обставинами непереборної сили;
- по-друге, Верховна Рада України 3 березня установила, що тимчасово на період до припинення або скасування воєнного стану для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг «податкових» та «навколоподаткових» строків.
Враховуючи викладене, ДПС дійшла висновку, що у період з 24.02.2022 р. до закінчення воєнного стану зупинено перебіг строків щодо оскарження рішень контролюючих органів, встановлених статтею 56 ПКУ, та/або щодо скарг платників податків, які не розглянуті станом на 24 лютого.
***
«ВІЙСЬКОВІ» 6500: ХТО, ЯК, КУДИ?
«Війна стала шоком для кожного з нас. Багато хто втратив домівки, роботу, заощадження. Але залишився захищати Україну. Сьогодні держава вас підтримає. За дорученням Президента України наступного тижня запрацює оновлена програма єПідтримка. В рамках цієї програми кожен найманий працівник, кожен ФОП, у якого війна забрала роботу, зможе отримати 6,5 тис. гривень». Саме такими словами презентував нову програму Денис Шмигаль.
Як свідчить постанова КМУ від 04.03.2022 р. №199, програма працюватиме за аналогією з виплатами за вакцинацію — через застосунок Дія.
Тож з огляду на вимоги нової постанови спрогнозуємо відповіді на запитання від потенційних отримувачів такої допомоги.
Хто може розраховувати на допомогу?
Допомога буде надаватися застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, та фізичним особам — підприємцям. При цьому страхувальники мають відповідати одночасно таким ознакам:
- перебувають на обліку як платники ЄСВ в окремих адміністративно-територіальних одиницях за переліком Кабміну;
- подали в установленому законодавством порядку податкову звітність за IV квартал 2021 р. або річну звітність за 2021 рік;
- не є бюджетними установами, фондами загальнообов’язкового державного страхування.
Втім, треба врахувати, що для визначення застрахованих осіб будуть використовуватися відомості ДПС та ПФУ. Що це за відомості? Як ми розуміємо, для формування переліку отримувачів допомоги будуть враховуватися території, на яких проводяться бойові дії. Тож розраховувати на допомогу зможуть застраховані особи лише цих територій. До такого висновку нас «підштовхують»наступні абзаци згаданої постанови:
«Протягом одного робочого дня з дня визначення території, на якій проводяться бойові дії, ДПС передає Пенсійному фонду України відомості страхувальників, які перебувають на обліку як платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, сформовані ДПС станом на 1 число місяця.
Пенсійний фонд України на підставі відомостей, що обробляються у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування про застрахованих осіб, та на підставі інформації ДПС про страхувальників, яка поновлюється щомісяця до 10 числа, формує та передає Мінцифри інформацію про застрахованих осіб, зазначених у пункті 2 цього Порядку, що містить актуальні відомості на дату та час її формування».
Постановою від 06 березня 2022 р. № 204 затверджено Перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам ЄСВ, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми “єПідтримкаˮ:
- Волинська область
- Донецька область
- Житомирська область
- Запорізька область
- Київська область
- м. Київ
- Луганська область
- Миколаївська область
- Одеська область
- Сумська область
- Харківська область
- Херсонська область
- Чернігівська область
У якому розмірі надається допомога?
Допомога буде надаватися отримувачу допомоги за його бажанням одноразово у розмірі 6500 гривень.
Чи передбачені обмеження для використання такої допомоги?
Уряд не вимагає спрямовувати допомогу виключно для придбання певних категорій товарів та послуг (як з ковідною тисячею). Заборон на перерахунок отримувачами допомоги коштів з поточного рахунка на інші рахунки також не передбачено.
Як отримати «військові» 6500 гривень?
Для отримання допомоги отримувачу допомоги необхідно:
- установити мобільний додаток Дія та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію;
- обрати у мобільному додатку Дія послугу “єПідтримка”;
- відкрити поточний рахунок із спеціальним режимом використання для зарахування допомоги в одному з банків України, з яким Мінцифри укладено відповідний договір інформаційної взаємодії, та/або перевірити номер поточного рахунка (за стандартом IBAN) отримувача допомоги для виплати допомоги, інформація щодо якого передана банком та який наявний у мобільному додатку Дія;
- подати запит, який містить такі дані:
- прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
- дата народження;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (за наявності);
- номер банківського рахунка (за стандартом IBAN) отримувача допомоги.
***
Уряд ухвалив рішення про підвищення рівня соціального захисту
Цим рішенням визначено, що з березня поточного року збільшуються розміри виплат для окремих категорій населення.
Зокрема, мінімальний розмір виплати одержувачам державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства і дітям з інвалідністю та одержувачам державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, встановлено у сумі 2 100 гривень.
Також збільшено з 1 700 до 2 100 гривень розмір щомісячної допомоги на дітей до 6-річного віку, які виховуються у багатодітних сім’ях.
Але треба врахувати, що у містах та районах, де через бойові дії органи влади не могли працювати, люди отримають соціальні допомоги в попередніх розмірах, а підвищення – у наступних періодах за весь термін, починаючи з 1 березня.
***
Несвоєчасна та неповна оплата за житлово-комунальні послуги населенням — без штрафів
Відповідне рішення прийнято на засіданні Уряду. Водночас надання комунальних послуг у разі несплати або оплати не в повному обсязі припинено не буде.
Водночас очільник Міністерства розвитку громад та територій визнав, що сплата за комунальні послуги є в сьогоднішніх умовах великою допомогою та підтримкою комунальних служб, які працюють зараз у надскладних обставинах і потребують ресурсів.
***
Урегульовано діяльність учасників ринку небанківських послуг на час дії воєнного стану
Підтримуючи їх діяльність, Національний банк не застосовуватиме заходи впливу до зазначених учасників ринку за порушення:
- строків подання звітності, установлених Правилами складання та подання звітності учасниками ринку небанківських фінансових послуг до Національного банку, затвердженими постановою Правління НБУ від 25 листопада 2021 року № 123;
- строків подання фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності за 2021 рік, проміжної фінансової звітності та проміжної консолідованої фінансової звітності за 2022 рік, складених на основі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами в єдиному електронному форматі, до центру збору фінансової звітності, операційне управління яким здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку;
- вимог щодо наявності власного капіталу;
- вимог щодо подання документів та надання інформації регулятору, передбачених низкою нормативно-правових актів НБУ, зокрема Положенням про ліцензування та реєстрацію.
Також для окремих учасників ринку встановлюється ряд додаткових послаблень.
Зміни набрали чинності з 6 березня 2022 року.
***
Мінекономіки підготувало відповіді на поширені питання сфери трудових відносин в умовах воєнного часу
Надано відповіді на такі запитання:
- Як оформлювати мобілізованих працівників або добровольців територіальної оборони?
- Які виплати їм належать?
- Що робити якщо працівник не має можливості вийти на роботу і не може виконувати її дистанційно?
- Як оформити відсутність працівників, які покинули свої робочі місця на території ведення бойових дій та як табелювати?
- Що робити з працівниками у випадку, якщо підприємство не може функціонувати?
- Чи буде Держпраці накладати штрафи за порушення законодавства зараз, якщо виявить його після закінчення воєнного часу?
Відповіді на ці та інші популярні питання читайте за посиланням.
***
Недотримання строків звітування суб’єктами аудиторської діяльності – під час війни без штрафів
У зв’язку з військовою агресією Інспекція із забезпечення якості Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю повідомила про не застосування до суб’єктів аудиторської діяльності стягнень за порушення строків:
- подання до цього Органу: інформації про надання суб’єктами аудиторської діяльності послуг підприємствам, що становлять суспільний інтерес;
- інформування про оприлюднення звіту про прозорість.
- Відповідальність аудиторам не буде загрожувати до закінчення періоду воєнного стану.
***
Мін’юст дозволяє боржникам розраховуватися
Як свідчать його роз’яснення, Мін'юстом:
- скеровано до Пенсійного фонду України листа щодо припинення відрахувань із пенсій боржників за постановами державних та приватних виконавців;
- скеровано до Національного банку України листа щодо неврахування банками постанов державних та приватних виконавців про арешт коштів при відкритті боржниками нових рахунків.
Також наразі вживаються заходи щодо надання можливості боржникам-фізичним особам здійснювати видаткові операції з рахунків в межах відповідної суми, без урахування раніше накладеного арешту. Такі операції дозволяються за умови, якщо сума стягнення за виконавчим документом щодо такої особи не перевищує 100 000 гривень.