Покрокова інструкція як заповнити декларацію з єдиного податку ФОПа I (II) гр. і додаток 1 (ЄСВ) за 2021 р.
Приватні підприємці-платники єдиного податку І та II групи подають податкову декларацію за річний звітний період відповідно до п. 296.2 ПКУ. Форма податкової декларації затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 578, зі змінами внесеними наказом Міністерства фінансів від 09.12.2020 № 75.
У рядку 1 вказуємо, що подається «звітна» декларація.
У рядку 2 робимо позначку за реквізитом «рік», вказуємо 2021.
Далі у рядку 4 вказуємо найменування контролюючого органу, до якого подається декларація; у рядках 5, 6 та 7 вказується прізвище, ім'я, по батькові підприємця; його податкова адреса та податковий номер.
ФОПи-платники податку 2 групи у рядку 9 вказують кількість осіб, які працювали у ФОП на умовах трудового договору. Якщо кількість працівників протягом звітного року змінювалася, то вказують найбільшу чисельність працівників за будь-який місяць такого року. Нагадаємо, що максимальна кількість не може перевищити 10 осіб.
Платники єдиного податку І групи у рядку 9 вказують «0», адже вони не використовують працю найманих осіб.
У рядку 10 вказуємо види підприємницької діяльності у звітному році, тобто КВЕД, за якими фактично здійснювалася діяльність.
У даному випадку вказано, що ФОП (II група) у звітному періоді здійснював роздрібну торгівлю фруктами й овочами в спеціалізованих магазинах (код 47.21).
Платники єдиного податку І групи заповнюють розділ II.
Насамперед слід вказати суми щомісячних авансових внесків з єдиного податку, сплачених у 2021 році. Суми вказуємо загальним підсумком по кожному кварталу.
Якщо ФОП І групи з січня по травень користувався пільгою з єдиного податку, то це слід врахувати при відображенні авансових внесків за цей період. Тобто за I квартал авансові внески не вказуємо, а за II вказуємо лише у сумі внеску за червень.
У рядку 01 розділу II ФОП першої групи вказує обсяг доходу за 2021 рік.
Нагадаємо! Для ФОПа І групи максимальний дохід у 2021 році — не більше 1 млн 2 тис. грн за рік.
У рядку 02 розділу II ФОП має вказати обсяг доходу, що підлягає оподаткуванню за ставкою 15%. У даному випадку їх не було.
Нагадаємо, що такі доходи вказані у п. 293.4 ПКУ. Серед них:
- сума перевищення обсягу доходу, який надає право сплачувати єдиний податок;
- також це дохід, отриманий при застосуванні негрошових способів розрахунків (наприклад, взаємозалік, бартер);
- або дохід від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати єдиний податок (такі види діяльності вказані у п. 291.5 ПКУ).
Платники другої групи – заповнюють показники розділу III.
Вказуємо суму щомісячних авансових внесків з єдиного податку, сплачених протягом 2020 року. Суми вказуємо загальним підсумком по кожному кварталу.
Платники другої групи у рядку 03 вказують обсяг доходу за 2021 рік. Для ФОПа II групи — не більше 5 млн 4 тис. грн
У нашому прикладі на слайді – дохід ФОП II групи 3 млн грн.
Якщо ФОП II групи платників єдиного податку отримував дохід, що підлягає оподаткуванню за ставкою 15%, його слід вказати у рядку 04.
Далі заповнюємо розділ V «Визначення податкових зобов’язань по єдиному податку.
Цей розділ заповнюються платники й I, і II групи.
У рядку 08 вказуємо загальну суму доходу ФОП за звітний період.
ФОП І групи дублюють показник рядка 01.
А платники II групи – показник рядка 03, так як показано на слайді.
У рядку 12 слід продублювати показник щодо суми єдиного податку за ставкою 15 % з рядка 9. Однак у даному випадку такий податок нараховано. Тому рядок 12 не заповнюємо.
Також не заповнюємо рядок 13, який передбачено для ФОПа III групи платників єдиного податку, та 14, оскільки до нього включається показники рядка 12 та 13, які у нашому випадку не заповнювалися.
Оскільки ФОП у складі декларації має подати звітність щодо єдиного внеску, форма якої визначена у додатку 1 до декларації, то слід поставити відмітку у рядку «До декларації додається:».
Перейдемо до додатка 1 до декларації - «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску». Вказуємо про подання звітної форми.
Вказуємо податковий номер ФОП, його прізвище, ім’я, по батькові.
У рядку 4 вказуємо звітний період - 2021 рік.
У рядку 7 вказуємо код основного виду економічної діяльності
Період перебування ФОП на спрощеній системі оподаткування протягом звітного року вказуємо у рядку 8.
Якщо ФОП був платником єдиного податку протягом усього року, то вказуємо період з 01.01.2021 по 31.12.2021. Якщо ні, то слід вказати відповідний період, який включає відповідні календарні місяці.
Код категорії застрахованої особи для ФОПа на єдиному податку – 6.
У розділі 9 додатку 1 вказуються дані щодо сум нарахованого доходу ФОП І або II групи та суми нарахованого єдиного внеску. Вказуємо показники щодо кожного місяця 2021 року. У графі 2 - самостійно визначену суму доходу. Нагадаємо, що відповідно до Закону про ЄСВ ФОП на єдиному податку може самостійно визначати суму доходу, яка є базою нарахування ЄСВ, але яка не може бути меншою за розмір мінімальної заробітної плати.
Припустимо, що у даному випадку ФОП вказує базу нарахування ЄСВ у розмірі мінімальної зарплати. Тому за періоди з січня по листопад вказуємо 6000 грн, а за грудень - 6500 грн.
У графі 3 вказуємо розмір ЄСВ – 22 %, а у графі 4 - суму
нарахованого єдиного внеску за кожен місяць, яка визначається множенням показника графи 2 на показник графи 3. Тобто з січня по листопад – 1320 грн, у грудні -1430 грн.
Якщо ФОП І групи з січня по травень 2021 року не сплачував ЄСВ, користуючись пільгою, передбаченою Законом від 4 грудня 2020 року № 1072, то він у графах 2 та 4 вказує нулі за ці місяці, а починаючи з червня заповнює додаток 9 на загальних підставах.
Зверніть увагу! У частині 6 статті 4 Закону про ЄСВ передбачено, що особи, які є платниками єдиного податку і мають основне місце роботи, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавець сплатив страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску.
На підставі вказаного положення Закону про ЄСВ приватні підприємці як І, так і II групи можуть не заповнювати у розділі 9 додатку 1 показники за тими місяцями, за які роботодавець сплатив ЄСВ у розмірі, не менше мінімального.
Припустимо, що ФОП з 1 вересня працює також на умовах трудового договору. З вересня по грудень роботодавець сплатив мінімальний ЄСВ. У зв’язку з цим ФОП в електронній формі декларацій вказує нулі у графах 2 та 4 за ці місяці, а в паперовій формі ставить прочерки.
Зверніть увагу! ДПС в одному із роз’яснень і ЗІР (в категорії 107.01.07) пояснила, що ФОП, «які мають основне місце роботи, та за яких роботодавцем сплачено єдиний внесок у розмірі не менше мінімального страхового внеску за всі календарні місяці звітного періоду, Додаток 1 до Декларації не заповнюють та не подають».
Підсумковий показник графи 4 розділу 9 додатку потрібно перенести до рядка 21 розділу VII декларації. Якщо ФОП сплачує ЄСВ у мінімальному розмірі за всі місяці 2021 року, то загальна сума ЄСВ складає 15 950 грн.
Платник єдиного податку І або II групи має подати декларацію у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду (п. 296.2 ПКУ). У 2022 році останній день подання декларації за 2021 рік – 1 березня.
***
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.
Залишайте свої коментарі. Будемо вдячні за позитивний відгук! 🤗