Відеоблоги

Як заповнити декларацію ФОП за 2021 рік для загальної системи оподаткування

Покрокова інструкція як заповнити декларацію ФОП за 2021 рік для загальної системи оподаткування

 
Оберіть відео для перегляду

4.7(45)

Оцініть відео:

Як заповнити декларацію фоп за 2021 рік для загальної системи оподаткування

00:11:13

4.7(45)

Оцініть відео:

Приватні підприємці, які знаходяться на загальній системі оподаткування, подають за 2021 рік податкову декларацію про майновий стан і доходи за формою, затвердженою  наказом Мінфіну від 02.10.2015 р. № 859. При її складанні враховуються показники типової форми обліку доходів та витрат, які слід вести відповідно до наказу Мінфіну від 13.05.2021 р. № 261.

Доходи від підприємницької діяльності ФОП відображає у додатку Ф2 «Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою». 

У додатку Ф2 слід вказати податковий номер ФОП.

За реквізитом «Тип декларації» слід відмітити клітинку «Звітна», а за реквізитом «Звітний (податковий) період» вказати «2021».

У розділі І додатку Ф2 ФОП вказує доходи та витрати від підприємницької діяльності.

Зверніть увагу, що відповідно до п.177.10 ПКУ підприємці зобов’язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Тому ФОП заповнює розділ І додатку Ф2 на підставі показників Типової форми обліку доходів і витрат.

Доходи та витрати слід відображати окремо у розрізі кожного виду економічної діяльності. Тому у графі 2 вказуємо назву виду економічної діяльності; у графі 3 - відповідний КВЕД.

У даному випадку ФОП у звітному 2021 році займався роздрібною торгівлею та надавав в оренду нежитлові приміщення. Вказуються лише види діяльності,я за якими отримано дохід у звітному році.

У графі 4 вказується загальна річна сума одержаного доходу окремо по кожному виду діяльності, а також загальна річна сума доходу.

У графах 5 - 7 вказуємо суму документально підтверджених витрат, пов'язаних із провадженням кожного виду діяльності. Перелік витрат, які безпосередньо пов'язані з отриманням підприємницьких доходів, наведено у п. 177.4 ПКУ.

Якщо протягом року були витрати, які одночасно належать до кількох видів діяльності, вони розподіляються пропорційно отриманим доходам.

Зверніть увагу!   Графі 5 вказується загальна вартість придбаних тмц, реалізованих або використаних у підприємницькій діяльності. Але  ДПС при перевірках виходить з того, що при розрахунку чистого доходу ФОП враховуються лише витрати, які безпосередньо стосуються доходу, отриманого протягом звітного періоду.

У графі 6 вказуються витрати на оплату праці найманих працівників, перелік яких наведено у пп.177.4.2 ПКУ. Серед них як безпосередньо сума заробітної плати, так і витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру з фізособами, а також нараховані на такі виплати суми ЄСВ.

У графі 7 вказуються інші витрати які пов'язані з веденням господарської діяльності. Їх перелік наведено у пп.177.4.4 ПКУ і серед них витрати на послуги зв'язку, реклами, сума плати за розрахунково-касове обслуговування, орендна плата, витрати на послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів) та інші витрати.

Окремо у графі 8 вказується сума амортизаційних відрахувань. Відповідно до пп.177.4.6 ПКУ передбачено, що ФОП можуть (але не зобов’язані) здійснювати нарахування амортизаційних відрахувань і на їх суму зменшувати доходи від підприємницької діяльності при обчисленні чистого оподатковуваного доходу.

Крім того окремо у розділі II додатку Ф2 слід окремо по кожному об’єкту на підставі даних Типової форми обліку вказати:

у графі 3 вартість об'єкта основних засобів на початок звітного року;

у графі 4 - вартість об'єкта на кінець звітного року;

у графі 5 - розрахунок суми амортизаційних відрахувань за звітний (податковий) період.

Зверніть увагу! Показники щодо амортизаційних відрахувань у додатку Ф2 повинні відповідати показникам Типової форми обліку доходів та витрат.

Об’єкти основних засобів розподіляються за видами відповідно до пп. 177.4.9 ПКУ, яким також визначено мінімальні строки амортизації для кожної групи основних засобів.

Сума чистого оподатковуваного доходу вказується у графі 9 розділу І. Вона обчислюється як різниця між доходом (показник графи 4) та сумою витрат і амортизаційних відрахувань, вказаних у графах з 5 по 8.

Зверніть увагу! Якщо за окремим кодом КВЕД ФОП отримав збиток, то у графі 9 відповідний рядок прокреслюється, тобто від’ємне значення не вказується.

Рядок «Усього» графи 9  також прокреслюється, якщо в цілому за результатами господарської діяльності отримано збиток (від’ємне значення).

У даному випадку діяльність ФОП в цілому за рік не була збитковою, тому показники графи 9 мають позитивні значення.

Суми ПДФО та ВЗ, які ФОП має сплатити за результатами 2021 року, обчислюються за алгоритмом, наведеним у розділі ІІІ додатку Ф2.

У рядку 1.1 вказуємо суму податку, яка обчислюється шляхом множення показника графи 9 розділу І на 18 %.

Рядок 1.2 заповнюють ФОП, які у 2021 році припинили підприємницьку діяльність. Тож приватні підприємці, які продовжують працювати у 2022 році, цей рядок не заповнюють.

Суму авансових внесків, сплачених ФОПом за І – ІІІ квартали 2021 року, вказують у рядку 1.3.

І якщо цей показник  перевищує показник рядка 1.1, то сума перевищення без знака "-" вказується у рядку 1.4. Сума надміру сплаченого ПДФО має бути зарахована  в рахунок майбутніх платежів ФОП або повернена йому.

Якщо показник рядка 1.1 більше, ніж сума сплачених авансових внесків (показник рядка 1.3), як у даному випадку, то у рядку 1.5 вказується сума ПДФО, що підлягає сплаті до бюджету за результатами звітного (податкового) року.

Сума ВЗ, яку слід сплатити за результатами звітного року визначається  за показниками рядків 2.1 та 2.2. Тобто показник рядка 2.1 обчислюється шляхом множення додатного  значення графи 9 рядка "Усього" розділу I  на 1,5 %.

Рядок 2.2 заповнюють лише ФОП, які у 2021 році припиняли підприємницьку діяльність.

За показниками додатку Ф2 ФОП вказує в основній частині Декларації такі показники:

  • у графі 3 рядка 10.8 – чистий оподатковуваний дохід від підприємницької діяльності (додатне значення графи 9 рядка 1 "Усього" розділу I додатка Ф2);
  • у графі 6 рядка 10.8 – суму ПДФО, що підлягає сплаті до бюджету (показник рядка 1.5 розділу III додатка Ф2);
  • у графі 7 рядка 10.8 - суму військового збору, що підлягає сплаті до бюджету (показник рядка 2.3 розділу III додатка Ф2).

Подальше заповнення основної частини декларації здійснюється за алгоритмом, передбаченим у розділі V Декларації.

ФОП також має заповнити у складі Декларації Розрахунок
сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (додаток ЄСВ 1 до Декларації). Докладно про це заповнення цього поговоримо у наступному відео.

Декларація за 2021 рік подається за місцем податкової адреси підприємця не пізніше 9 лютого 2022 року, тобто протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п. 177.5, пп. 49.18.5 ПКУ).

Декларація подається в один із таких способів на вибір платника податку:

  • особисто платником податку або уповноваженою на це особою;
  • надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення.
  • в електронній формі, але не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає граничний строк подання Декларації (п.49.5 ПКУ).

***

Залишайте свої коментарі. Будемо вдячні за позитивний відгук! 🤗