Покрокова інструкція як заповнити нову форму ведення обліку товарних запасів
Порядок ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб ‒ підприємців, у тому числі платників єдиного податку, затверджено наказом Мінфіну від 3 вересня 2021 року № 496 відповідно до п. 12 статті 3 Закону про РРО, яким передбачено, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі та громадського харчування зобов’язані вести облік товарних запасів, і здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку.
У додатку до Порядку № 496 наведено Форму ведення обліку товарних запасів.
Зверніть увагу! Облік товарних запасів за цією формою повинні вести ФОП, які здійснюють розрахункові операції при продажу товарів у сфері торгівлі та громадського харчування, зокрема ФОПи загальної системи оподаткування, а також ФОПи-платники єдиного податку, які одночасно є й платниками ПДВ.
Отже, ФОПи першої, другої чи третьої групи платників єдиного податку, які не є платниками ПДВ, то не зобов’язані вести облік товарних запасів відповідно до Закону про РРО.
Облік товарних запасів також є обов’язковим для ФОПа на єдиному податку, які реалізують технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту, лікарські засоби, вироби медичного призначення, ювелірні та побутових виробів з дорогоцінних металів чи каміння тощо.
Форма обліку має містити у довільному порядку такі дані ФОП:
- прізвище, ім'я та по батькові (за наявності),
- податковий номер,
- податкову адресу,
- назва та адреса місця продажу (господарського об'єкта) або місця зберігання, в межах якого ведеться облік.
Для паперової форми обліку зазначені дані мають міститися на титульному аркуші.
Заповнимо Форму обліку.
Якщо у ФОП на початок ведення обліку товарних запасів вже є товари, то він повинен скласти опис залишку товарів на початок обліку. Це первинний документ, який складається в довільній формі й містить інформацію про найменування товарів, кількість таких товарів (із зазначенням одиниці виміру) та їх вартості, самостійно визначеної ФОПом.
На підставі опису залишку ФОП у Формі обліку перший запис робить:
у графі 1 ‒ цифра "1";
у графі 2 ‒ дата внесення запису;
у графі 3 – вказуємо назву документа «опис залишку товарів на початок обліку»;
графа 4 ‒ дата складання опису залишку товарів на початок обліку;
графа 5 ‒ цифра "1";
графа 7 ‒ загальна вартість товару відповідно до опису залишку товарів на початок обліку;
графи 6, 8, 9 ‒ не заповнюються.
Зверніть увагу! Графа 9 призначена лише для випадків, коли ФОП виправляє інформацію або видаляє її із Форми обліку.
Далі ФОП відображає у Формі обліку надходження та/або вибуття товарів.
Для початку заповнимо форму обліку щодо придбаного товару.
У графі 1 зазначаємо порядковий номер рядка, в якому буде здійснено відповідний запис, а у графі 2 ‒ дату здійснення запису;
у графах 3, 4 та 5 вказуємо реквізити первинного документа, що підтверджує надходження або вибуття товару. Такими документами є зокрема накладна, митна декларація, акт закупки, фіскальний, товарний чек тощо. Також вказується дата складання та за наявності ‒ номер первинного документа,
У даному випадку вказуємо реквізити документа, який підтверджує надходження товару.
До графи 6 вноситься інформація про суб'єкта господарювання ‒ постачальника або отримувача, його найменування, податковий номер або код згідно з ЄДРПОУ. У даному випадку вказано дані щодо постачальника юридичної особи.
У графі 7 слід вказати загальну вартість товару відповідно до первинного документа про надходження товару.
Вибуттям товарів відповідно до Порядку № 496 вважається:
- продаж товарів з розрахунком в безготівковій формі, який здійснено у встановлених законодавством випадках без РРО/ПРРО;
- внутрішнє переміщення товару між належними одній ФОП місцями продажу (господарськими об'єктами) та/або місцями зберігання;
- знищення або втрата товару;
- повернення товару постачальнику;
- використання товарів на власні потреби.
Розглянемо порядок заповнення Форми у разі вибуття товару у зв’язку із його продажем. Оплату за товар покупець здійснив у безготівковій формі на розрахунковий рахунок ФОП.
У графі 1 зазначаємо порядковий номер рядка, в якому буде здійснено відповідний запис. У графі 2 ‒ дату здійснення запису.
У графах 3, 4 та 5 вказуємо реквізити первинного документа, що підтверджує вибуття товару.
У графі 6 вказуємо дані про покупця про суб'єкта господарювання – назву і податковий номер ФОП.
У графі 8 вказується загальна вартість товару відповідно до первинного документа про вибуття товарів. Зверніть увагу, у Формі обліку не вказується вибуття товарів, реалізованих із застосуванням РРО/ПРРО.
Облік товарних запасів здійснюється ФОПом шляхом постійного внесення до Форми обліку інформації як про надходження, так і про вибуття товарів на підставі первинних документів. Всі записи ведуться в хронологічному порядку надходження або вибуття товарів.
Форма обліку ведеться за вибором ФОП у паперовій або в електронній формі.
***
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.
Залишайте свої коментарі. Будемо вдячні за позитивний відгук! 🤗