Покрокова інструкція як заповнити товарно-транспортну накладну
При заповненні товарно-транспортної накладної керуємося Законом України «Про автомобільний транспорт» з урахуванням змін, внесених Законом № 1534, які набрали чинності з 1 жовтня 2021 року. А також Правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом № 363.
Визначення терміну «товарно-транспортна накладна» наведено у статті 1 Закону про автомобільний транспорт.
Це єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для:
- обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення,
- розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
ТТН може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, який складається у паперовій та/або електронній формі та містить обов'язкові реквізити, передбачені Законом про автомобільний транспорт та правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом.
Форма товарно-транспортної накладної (форма № 1-ТН) визначена у додатку 7 до Правил від № 363. На даний час вона не передбачає всі обов’язкові реквізити, вказані у статті 48 Закону про автомобільний транспорт, які має містити ТТН з 1 жовтня 2021 року. Зокрема у ній не передбачено реквізити щодо параметрів транспортного засобу із зазначенням довжини, ширини, висоти, загальної ваги, у тому числі з вантажем, та маси брутто.
Розглянемо порядок заповнення форми № 1-ТН з урахуванням прийнятих змін.
Насамперед вантажовідправник вказує у ТТН її номер та дату складання. марку, модель, тип, реєстраційний номер автомобіля.
Відповідно до статті 48 Закону про автомобільний транспорт в ТТН має бути вказано параметри транспортного засобу із зазначенням довжини, ширини, висоти, загальної ваги, у тому числі з вантажем, та маси брутто. Однак вантажовідправник може заповнити даний реквізит лише у разі, якщо у нього є такі дані (наприклад, якщо доставка здійснюється його транспортом або перевізник надав відповідну інформацію). Зрозуміло, що у разі їх відсутності він може не вказувати ці дані.
Зверніть увагу! Частиною другою статті 9 Закону про бухоблік передбачено, що неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.
Реквізит "Вид перевезень" у товарно-транспортній накладній передбачає зазначення виду роботи перевізника, наприклад за відрядним тарифом, за погодинним тарифом, за покілометровим тарифом, централізовані перевезення тощо.
Далі вказується інформація про замовника перевезень, вантажовідправника та вантажоотримувача.
Зверніть увагу! З 1 жовтня 2021 року в ТТН слід вказувати також ЄДРПОУ або податковий номер для ФОПа вантажовідправника, автомобільного перевізника, вантажоодержувача. Тому слід додати до ТТН ці реквізити.
Вказуються адреси пунктів навантаження та розвантаження.
Слід прописом зазначити загальну кількість місць вантажу (контейнерів) та загальну масу зданого для перевезення вантажу в тоннах. Правила визначення маси вантажів регламентовано частиною 6 Правил № 363.
Вказується прізвище, ім’я, по батькові водія, або експедитора, які отримують вантаж для перевезення, вказується їх посада. Особа також маж поставити свій підпис.
Приписом зазначається загальна вартість вантажу, у т.ч. сума ПДВ.
За наявності вказуються назви та номери документів, долучених до ТТН (товарних, залізничних накладних, сертифікатів, посвідчень, свідоцтв тощо). Ці документи водій-експедитор приймає та передає разом із вантажем вантажоодержувачу.
У Розділі «ВІДОМОСТІ ПРО ВАНТАЖ» вказуємо у графі 1 порядковий номер або код вантажу;
у графі 2 найменування вантажу. У разі перевезення небезпечних вантажів зазначають їх клас. Якщо відсутня можливість зазначити всі найменування вантажів, підготовлених до перевезення, то на підставі п. 11.6 Правил № 363 в ТТН указують, що до неї додається як товарний розділ документ, без якого ТТН вважається недійсною і не може використовуватися для розрахунків із замовником. Такий документ складають у довільній формі з обов’язковим зазначенням відомостей про вантаж.
У графі 3 вказуємо одиницю виміру товару (ящ., шт., бочки, кг, л тощо), а у графі 4 кількість місць (ящиків, корзин, бочок тощо) за кожним із наведених у графі 2 найменуванням вантажу й кожним видом упакування.
У графі 5 зазначають ціну одиниці товару без ПДВ, а у графі 6 ‒ загальну вартість кожного виду товару за кожним окремим рядком.
Також вказується вид пакування, документи до вантажу (за наявності) та маса брутто у тоннах.
У підсумковому рядку слід вказати загальну кількість місць, загальну суму з ПДВ та масу брутто.
Розділ «ВІДОМОСТІ ПРО ВАНТАЖ» має підписати відповідальна особа вантажовідправника із зазначенням свого прізвища, імені по батькові та посади.
Після отримання вантажу свій підпис має поставити відповідальна особа вантажоодержувача. Вказується її прізвище, ім’я по батькові та посада.
Розділ «ВАНТАЖНО-РОЗВАНТАЖУВАЛЬНІ ОПЕРАЦІЇ» заповнює вантажовідправник або перевізник.
У рядку «Навантаження» вказується у графі 11 маса отриманого для перевезення вантажу в тоннах; у графі 12 час (год, хв) з моменту проставляння в ТТН відмітки про фактичний час прибуття автомобіля для завантаження; у графі 13 ‒ час вибуття авто ‒ вручення водієві належним чином оформленої ТТН; у графі 14 ‒ час простою під навантаженням (різниця між показниками граф 13 та 12); у графі ‒ підпис особи, відповідальної за проведення навантажувальних робіт.
Рядок «Розвантаження» заповнює вантажоодержувач або перевізник після доставки вантажу за призначенням.
Також вказується маса отриманого після перевезення вантажу в тоннах;
у графі 12 ‒ час пред’явлення водієм ТТН у пункті розвантаження, у графі 13 ‒ час вибуття авто ‒ вручення водієві належно оформленої ТТН; у графі 14 ‒ час розвантаження (різниця між показниками граф 12 та 13); у графі 15 ‒ підпис відповідальної особи, яка підтверджує достовірність указаних даних.
***
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.
Залишайте свої коментарі. Будемо вдячні за позитивний відгук! 🤗