Ви дізнаєтесь:
- За яких умов фіндопомога не є доходом.
- Чи є фіндопомога фінпослугою.
- Про фіндопомогу без податкового навантаження.
Поворотна фінансова допомога, як надавати? Пишіть у коментарях.
Поворотна фінансова допомога була і залишається найпопулярнішим інструментом фінансування бізнесу. І якщо йдеться про платників єдиного податку уважними мають бути не тільки отримувачі цієї допомоги, а й надавачі. Ну гадаю, що коли йдеться про поворотну фінансову допомогу ми з вами маємо розглядати операції, які стосуються суми грошей, які видаються на певний термін. Обов’язково в таких договорах, ми з вами, маємо фіксувати обов’язок до повернення і зазначати, що жодних компенсацій за користування такими грошима немає. Чому? Далі про це скажу більш докладно.
Що ж каже Податковий кодекс для платників єдиного податку? Він встановлює одну єдину норму і одне єдине правило саме для таких платників. А саме йдеться про те, що поворотна фінансова допомога не є доходом платника єдиного податку у разі дотримання вимоги, яка стосується терміну. Протягом отримання та повернення має пройти не більше 12 календарних місяців. Якщо ми пропустили цей термін, будь-ласка включаємо у доходи. При чому зверніть будь-ласка увагу, норма прописана так, що вона може стосуватися як тих осіб які надали допомогу, так і тих осіб які цю допомогу отримали. Отже, якщо я, як отримувач, не повернула своєчасно, я маю через 12 місяців включити у дохід. І власне, якщо я, надавач, не отримала своєчасно, може включити в дохід. Це начебто все зрозуміло, але податківці пішли трошечки далі.
Що кажуть податківці? Ну звичайно вони кажуть про те, що треба включати допомогу у дохід. Але подивіться будь-ласка, вони кажуть для осіб які надають допомогу ми повинні не тільки включити її у дохід, а обкласти податком за ставкою 15%. Що це за ставка? Саме так, це є штрафна ставка платника єдиного податку. А за ставкою 15% що слідує? Слідує те, що я маю перейти на загальну систему. Отже, податківці впевненні в тому, що надання поворотної фінансової допомоги є фінансовою послугою і надавати її фізичні особи – підприємці на єдиному податку не мають права. Навіть якщо йдеться про ситуацію коли я перебувала наприклад на загальній системі, надала таку допомогу, потім переходжу на єдиний податок і отримую назад свою допомогу. Навіть у такій ситуації, подивіться будь-ласка, із роз’яснення в ЗІР, знову ж таки згадуються ось ці 15% і згадується необхідність переходу на загальну систему. Що з цим робити, чи є така заборона у Податковому кодексі? Звісно ні. Можна поступати у два способи. Перший спосіб, це не давати допомогу, або надавати її як фізична особа. Отже жодної заборони надавати такі допомоги від фізичної особи до підприємців, або до підприємств податкове законодавство не встановлює. Отже бути надавачем без статусу платника єдиного податку можна без проблем. Ну а якщо так сталося що ви вже надали таку допомогу і ви зараз почали трошечки нервуватися через те, що робити, чи не знімуть мене із статусу платника єдиного податку, хочу вам нагадати, що є ну доволі така розповсюджена судова практика і є судова позиція в тому числі, що поворотна фінансова допомога не може розглядатися як фінансова послуга. Адже заборона і скидання з лав платників єдиного податку пов’язана саме з тим, що податківці трактують таку допомогу як фінансову послугу. Тому згадайте будь-ласка про що я сказала з початку, обов’язково в договорі прописуйте і термін повернення, і зауваження про те, що жодних відсотків, жодних комісій, жодних платежів, пов’язаних із наданням таких грошей, в договорі не передбачається. Ну і у такому найбільш несприятливому випадку, із таким договором ми можемо піти до суду із гарними шансами виграти таку справу.
***
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.
Залишайте свої коментарі. Будемо вдячні за позитивний відгук! 🤗