Ви дізнаєтесь:
- Як оформлюються трудові договори ФОПа з працівниками.
- Про обов’язки ФОПа при звільненні працівника.
- Як оформити звільнення працівника.
Плануєте звільнити працівника, а знаєте як це оформити документально? Напишіть у коментарях.
Як ви бачите на слайді, за пунктом 6 частини 1 статті 24 Кодексу законів про працю, ФОП - роботодавець зобов’язаний оформлювати письмові трудові договори з працівниками. На наступному слайді ми бачимо витяг зі статті 47 КЗпП, яка розповсюджується на всіх роботодавців, зокрема і на ФОПа. Адже роботодавець у день звільнення зобов’язаний видати працівникові копію наказу (або розпорядження) про звільнення, провести з ним розрахунок у строки, зазначені у статті 116 цього Кодексу, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника. Нагадую, що ті працівники, які працюють у ФОПа, завжди зберігали трудову книжку у себе. І може бути така ситуація, що працівник був прийнятий до ФОПа, до 10 червня поточного року, і відповідно мав запис про прийняття на роботу. Разом із тим, якщо він звільняється з 10 червня поточного року і пізніше, він в праві не надавати ФОПу свою трудову книжку, аби той не вносив запис про звільнення. Якщо ж працівник ФОПа хоче такий запис, то він звісно звертається до ФОПа із відповідною вимогою. Але все одно ФОПу треба оформити наказ (розпорядження) про звільнення, ви бачите на слайді, що він його може оформити або за типовою формою №П-4, затвердженою наказом Держкомстату від 05.12.2008 р. №489, або за формою, відмінною від типової (якщо вона містить усі показники типової форми). При цьому треба обов’язково зафіксувати факт видачі наказу. Звісно ФОП не буде реєструвати факт видачі наказу у якомусь журналі або книзі і на наказі, на самому оригіналі наказу (або розпорядження), пройде така фраза, якою працівник засвідчить, що з наказом ознайомлений, копію наказу отримав. Поставить свій підпис, ініціали, прізвище, ну і відповідну саме дату, коли він отримав такий наказ.
Як я вже зазначив, ФОП має видати працівнику копію наказу. Для юридичних осіб існують так звані Правила №1000/5, це правила організації і архівного діловодства, які обов’язкові для кожної юридичної особи. Для ФОПа нажаль немає такого документу і кілька років вже обіцяють затвердити для ФОПів аналогічний документ, але через те, що такого документу для ФОПів немає, свого часу Держархів надавав роз’яснення, що ФОПу слід в певних моментах все ж таки орієнтуватися на Правила №1000/5. Як ви бачите на слайді, витяг з гл. 10 розділу ІІ зазначених правил говорить, що копія документа повинна відповідати оригіналу, тобто повністю відтворювати інформацію оригіналу і всі його зовнішні ознаки або їх частину. Отже, після того, коли на оригіналі працівник розпишеться що він отримав відповідну копію, поставить відповідний підпис і відповідну дату. Після цього ФОПу треба зробити повний ксерокс такого оригіналу і саме надати ксерокс, який буде ідентичний повному оригіналу з відповідним підписом. Так само на слайді ми бачимо, що копія набуває юридичної сили лише в разі її засвідчення в установленому порядку.
Наступний слайд нам говорить, що запис про засвідчення копії складається зі слів «Згідно з оригіналом…», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, і ініціалів (ініціалу імені) та прізвища, дати засвідчення копії. Ну звісно це норми, які стосуються юридичних осіб, але ФОП може на копії написати як ви бачите на слайді: «Згідно з оригіналом ФОП …» такий-то, поставити підпис і відповідну дату засвідчення даної копії. Якщо ФОП працює без печатки, то відповідно надалі він видає таку засвідчену копію, яка звісно не буде містити жодної печатки. Якщо ж ФОП працює з печаткою, то відповідно постає запитання: ну а чи треба йому засвідчувати своєю печаткою таку копію. На наступному слайді ми бачимо, що Правила №1000/5 нам говорять, що напис про засвідчення копії скріплюється відбитком печатки відповідного структурного підрозділу установи або печатки «Для копій». Ну навряд чи ФОП буде мати таку печатку відповідного структурного підрозділу або початку «для копій». Ну а у випадках визначених законодавством, копії документів засвідчуються відбитком печатки установи. На сьогоднішній момент жодна законодавча норма не містить вимоги про те, що копія наказу (або розпорядження) про звільнення має затверджуватися зокрема і печаткою ФОПа. Тому, якщо у ФОПа і навіть є печатка, яку він використовує у власній господарській діяльності, то відсутність печатки на копії наказу (або розпорядження) про звільнення, воно не спричинить жодних наслідків. Ну і так само, якщо він все ж таки вирішить поставити таку печатку і засвідчити відповідну копію наказу, так само, на мою думку, жодних наслідків тут бути не повинно. Але у будь-якому разі, використовує ФОП печатку чи не використовує ФОП печатку, на копії має бути те, що ви бачите на слайді. На лицьовому боці, у верхньому правому куті першого аркуша копії документа проставляється відмітка «Копія».
І ще один момент про який не слід забувати і який передбачено у статті 116 КЗпП. На слайді ви бачите, що про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, роботодавець повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. Законодавством не передбачено якоїсь спеціальної форми і ФОП вже тут буде обирати, в якому саме вигляді, але в письмовому, він повідомить звільненого працівника про всі суми, які належать йому підчас звільнення. Це може бути, приміром, якийсь розрахунковий листочок.
***
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.
Залишайте свої коментарі. Будемо вдячні за позитивний відгук! 🤗