Покрокова інструкція як заповнити додаток 4ДФ щодо виплат ФОПам, лікарняних, декретних, фіндопомоги
Додаток 4ДФ до Податкового розрахунку складається і подається податковими агентами відповідно до Порядку № 4.
Про загальні правила та вимоги щодо складання цього додатку ви можете подивитися за посиланням, яке розміщено в описі до цього відео.
Сьогодні розглянемо, як заповнити додаток 4ДФ до Податкового розрахунку за звітний період щодо окремих видів доходів, виплачених фізособам.
Почнемо з доходу, який виплачується приватному підприємцю.
Насамперед вказуємо податковий номер ФОП.
Далі у графах 3а та 3 вказуємо суму нарахованого доходу. Якщо у звітному періоді ФОПу було виплачено весь нарахований дохід (наприклад, підписання акту наданих робіт чи послуг і перерахування коштів відбулося в одному місяці), то показники цих граф повинні сходитися.
А якщо дохід виплачено лише частково, то у графі 3а вказуємо суму нарахованого доходу (11000 грн), а у графі 3 – суму фактично виплаченого доходу (5000 грн).
Залишок суми доходу вкажемо в графі 3 4ДФ за місяць, в якому відбулася виплата, тобто у липні. А графа 3а в липні не буде заповнюватися.
При виплаті доходу ФОП в межах його підприємницької діяльності податок на доходи фізичних осіб та військовий збір не утримуємо, тому графи 4а, 4, 5а, 5 не заповнюються.
У графі 6 вказуємо ознаку доходу 157. За такою ж ознакою показується виплата доходу нотаріусам, адвокатам та іншим самозайнятим особам.
Наступна ситуація. Як зображати нарахування за листком непрацездатності, якщо нарахування лікарняних припадає на один місяць, а фінансування надходить від Фонду соцстраху у наступному місяці чи кварталі?
Наприклад, працівник надав у червні листок непрацездатності за період з 1 по 11 число цього місяця. Сума нарахованих лікарняних – 2640 грн, у т.ч. 1200 грн коштом роботодавця та 1440 грн коштом Фонду (надійшло у липні). Сума зарплати за червень – 3850 грн. Оклад працівника – 7000 грн.
Лікарняні з точки зору ПКУ є заробітною платою, а тому в 4ДФ їх вказуємо у складі зарплати за звітний місяць з ознакою доходу «101».
При складанні Податкового розрахунку за II квартал в 4ДФ за червень вказуємо:
у графі 3а &ndash суму нарахованої зарплати 6 490 грн, яка включає зарплату за червень (3850 грн) та загальну суму нарахованих лікарняних. (2640 грн);
а у графі 3 вказуємо суму нарахованої зарплати й оплату перших 5 днів непрацездатності, яку роботодавець може здійснити у найближчий строк для виплати зарплати, навіть не очікуючи коштів Фонду. Суму допомоги 1440 грн не враховуємо.
У графі 4а вказують суму ПДФО, яка нарахована на суму зарплати, у т.ч. на загальну суму лікарняних. Тобто базою для нарахування ПДФО є показник графи 3а (6 490,00 грн).
В пп. 168.1.5 ПКУ для ПДФО передбачено обов’язкову сплату до бюджету не пізніше 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування доходу незалежно від факту його виплати (зокрема це стосується непрофінансованих виплат від Фонду). Тобто сплатити ПДФО із непрофінансованої допомоги потрібно сплатити не пізніше 30 липня. Це дає підстави вказати такий ПДФО в 4ДФ за липень. Однак на практиці, як правило, ПДФО сплачується загальною сумою щодо всього доходу, нарахованого у звітному місяці. Тому в 4ДФ за червень у графі 4 дублюємо показник графи 4а.
За вказаним порядком заповнюємо також графи 5а та 5 щодо суми військового збору.
Після виплати працівнику суми допомоги, яка надійшла з Фонду, тобто у липні, вказуємо в 4ДФ за липень:
у графі 3а – суму нарахованої зарплати за липень (7000 грн);
у графі 3 – суму зарплати (7000 грн) та суму допомоги (1440 грн);
у графах 4а та 5а – суми ПДФО (1 260) та ВЗ (105), нараховані на зарплату липня;
у графах 4 та 5 – суми ПДФО (1 519,20) та ВЗ (126,60), утримані із зарплати та суми допомоги.
Зверніть увагу! Сума ПДФО та ВЗ, нарахована й утримана із суми допомоги фактично є переплатою і може бути врахована роботодавцем при сплаті ПДФО та ВЗ у наступних періодах.
Розглянемо ще одну подібну ситуацію – несвоєчасне фінансування Фондом суми декретних. Припустимо, що у червні нараховано декретні у розмірі 30 000 грн. А отримано їх у липні.
Оскільки нарахування допомоги проведено у червні, то в 4ДФ за цей місяць заповнюємо графу 3а (30 000 грн). Графа 3 не заповнюється, оскільки Фонд не перерахував кошти для виплати. Графи 4а, 4, 5а та 5 також не заповнюємо, адже сума декретних не підлягає оподаткуванню ПДФО та військовим збором. Вказуємо ознаку доходу 128 у графі 6.
Суму виплаченої допомоги вкажемо у графі 3 додатку 4ДФ за липень, тобто в місяці фактичної виплати допомоги застрахованій особі.
Перейдемо до іншої ситуації – як показати в 4ДФ суму поворотної фінансової допомоги.
Наприклад, у червні працівнику надано поворотну фіндопомогу у розмірі 4 000 грн. Повернення допомоги відповідно до договору має відбутися у грудні.
В 4ДФ за червень суму поворотної допомоги вказуємо з ознакою 197.
У графах 3а та 3 – 4 000 грн, ПДФО та військовий збір не вказуємо, адже такий дохід не оподатковується.
Повернення працівником суми допомоги в 4ДФ не відображається, тобто у грудні ніяких записів робити не потрібно.
Інша ситуація – засновник надав підприємству поворотну фіндопомогу у розмірі 5 000 грн у червні. Повернення відповідно до умов договору у вересні.
В 4ДФ за червень суму отриманої від засновника допомоги не відображаємо.
А от у місяці фактичного повернення допомоги (у вересні) вказуємо таку виплату з ознакою 153.
ПДФО та військовий збір не вказуємо, адже ця виплата не є оподатковуваним доходом.
***
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.
Залишайте свої коментарі. Будемо вдячні за позитивний відгук! 🤗