Ви дізнаєтесь:
- Якими документами підтвердити оприбуткування та оплату товарів і послуг.
- Які документи підтверджують реалізацію товарів та послуг.
- Про форму та зміст товарного чека і розрахункової квитанції.
А які первинні документи ви використовуєте у своїй роботі? Напишіть у коментарях.
Документи на прихід і документи на оплату у приватних підприємців. Якщо ви отримуєте товар, ви можете використовувати звичайні документи, які використовують і юридичні особи. Це накладна або акт приймання-передачі, або рахунок-фактура, або товарний чек. Зауважте, що рахунок-фактура вважається первинним документом, якщо він містить усі обов’язкові реквізити первинного документа і якщо він сплачений. Якщо мова йде про послуги, то це можуть бути акти наданих послуг, виконаних робіт, або також рахунки-фактури. Ще щоб підтвердити оплату підприємці використовують розрахункові й платіжні документи, а також звичайні документи. Це чеки, квитанції, платіжні доручення.
Окрема ситуація у тих підприємців, які використовують РРО. Згідно з Законом про РРО, суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або безготівковій формі, при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, повинні видавати покупцю розрахунковий документ установленої форми на повну суму проведеної операції.
А що це за установлена форма? Чим вона зазначена? Тут треба звернутися до Положення №13 про форму і зміст розрахункових документів, які затверджені Мінфіном. В різних розділах цього об'ємного документа наведені різні фіскальні чеки. Наприклад, фіскальний звичайних касовий чек на товари – форма ФКЧ-1. Далі фіскальний касовий чек видачі коштів – форма ФКЧ-2. Розрахункова квитанція, повна і спрощена. А також фіскальні касові чеки для інших операцій.
Якщо ФОП отримує гроші способом перерахування з рахунка на рахунок, то він використовує рахунок-фактуру, як документ в якому зазначено призначення платежу. Це дуже зручно. І в такому випадку він не виписує чеки РРО, він не використовує РРО, бо ця операція вважається повністю безготівковою і не потребує використання РРО.
Якщо ж ФОП працює без РРО, то він використовує рахунок-фактуру (про яку я вже зазначала), а також розрахункову квитанцію. Вона може бути довільної форми, а можна її розробити на основі типової форми №РК-1, яка наведена саме в Положенні №13. І також використовувати товарний чек.
Торкнімося товарного чека як розрахункового документа. Чи є встановлена форма такого документу? Згідно з законом про РРО, чеки, накладні та інші письмові документи, які засвідчують передачу права власності на товар від продавця до покупця, повинні видаватися йому на його вимогу. Тобто видавати такий документ потрібно, але форма його, вона не встановлена. І зміст товарного чека законодавчо не урегульовано. Тобто ми можемо використовувати форму ФКЧ-1, яка пристосована для фіскальних касових чеків, але зняти з нього всі елементи фіскалізації. Тобто назву «фіскальний касовий чек». Далі фіскальний номер. Якщо ви не платник ПДВ ви не вказуєте ПДВ та інші технічні реквізити. Тобто ви ставите напис «Товарний чек» і пристосовуєте його до своєї діяльності. Головне що треба зауважити, такий документ повинен містити реквізити, які дають змогу, по-перше, ідентифікувати хто продає товар і сам товар, його ціну, кількість і повну суму. Ось це буде правильний документ на оплату товару.
І на заключення я хочу показати вам на слайді форму розрахункової квитанції, яка наведена в Положенні №13 і яку ви теж можете використовувати саме в цій формі типовій, або пристосувати її до себе.
На заключення я хочу сказати, що якщо ви підприємець і ведете спрощений облік, то все одно дотримуйтесь загальних правил. Тобто використовуйте стандартні первинні документи. Ведіть свою діяльність прозоро.
***
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.
Залишайте свої коментарі. Будемо вдячні за позитивний відгук! 🤗