Ви дізнаєтесь:
1. Про правила обліку для ФОПів.
2. Скільки часу мають зберігатися первинні документи.
3. Про відповідальність за відсутність первинних документів.
А ви знаєте, чим загрожує відсутність первинки у підприємця?
Ми знаємо, що для цілей оподаткування всі суб’єкти господарювання повинні вести облік доходів, витрат та інших показників, які використовуються для визначення об’єктів оподаткування, зокрема на підставі первинних документів. І платникам податків забороняється формування таких показників на підставі даних, що не підтверджені первинними документами. І ця норма, вона стосується всіх суб’єктів господарювання і виключень для підприємців не зроблено. Але підприємці ведуть спрощений облік. Це, по-перше, стосується підприємців єдиноподатників. Підприємці першої, другої та третьої групи не платники ПДВ, вони ведуть облік у довільній формі, шляхом помісячного відображення отриманих доходів. А ті підприємці, які є платниками ПДВ, вони також можуть вести облік у довільній формі, але вони помісячно показують як доходи й витрати. І щоб вести облік ПДВ, вони повинні мати первинні документи.
Далі поговоримо про ФОПів, які працюють на загальній системі оподаткування. Нормами Податкового кодексу чітко встановлено, що вони зобов’язані вести облік доходів і витрат, та мати підтверджувальні документи щодо походження товару. Це сказано у пункті 177.10 ПКУ. Тобто вони формують об’єкт оподаткування, наприклад, вираховуючи з виторгу, яку вони отримали, документально підтверджені витрати. Ці документально підтверджені витрати, це, наприклад, вони отримали за накладною якийсь товар, який вони реалізують і документально підтверджено, що вони ще й заплати за той товар. Тобто підприємці на загальній системі оподаткування точно ведуть облік на підставі первинних документів.
Що ж скажуть нам податківці? Вони вважають, що первинку потрібно мати й підприємцям єдиноподатникам. Ось давайте увагу на слайд. При заповненні податкової декларації платника єдиного податку використовуються дані регістрів або книг (коли ми ще використовували книги), а їх показники повинні бути підтверджені первинними документами й ці документи податківці можуть у вас запросити при проведенні перевірки. Платники єдиного податку першої, другої й третьої групи ще повинні зберігати документи й зберігати їх у той час, який закладено у Податковому кодексі. А він складає 1095 днів з дня подання податкової декларації платника єдиного податку, або іншої податкової звітності, для складання якої вони використовувалися.
Якщо ж ФОП ліквідується, то документи за 1095 днів, які зберігалися в органі ДПС, вони передаються органами ДПС до архіву. Ось бачите які відносно документів досить суворі правила. І за незбереження первинних документів, для платників податків, встановлений штраф. І він складає 1020 грн. А якщо це буде вже наступне порушення протягом року, то штраф складає 2040 грн. Тобто окремі категорії підприємців можуть і не зберігати первинні документи, вони так вважають. Але на мою думку краще працювати прозоро і мати при собі всі необхідні первинні документи. Особливо це стосується тих підприємців, які працюють з юридичними особами. Бо перевірка може прийти до вас саме від цієї юридичної особи, це буде звірка або зустрічна перевірка.
Окрема ситуація у тих ФОПів які використовують РРО. Вони зобов’язані вести у Порядку встановленому законодавством облік товарних запасів. І продавати тільки ті товари, які є у них в обліку. Ці правила не стосуються тих підприємців на єдиному податку, які є неплатниками ПДВ. Виключення зроблено тільки для підприємців, які реалізують технічно складні побутові товари, лікарські засоби, вироби медичного призначення, а також ювелірні вироби. І до суб’єктів господарювання, які продають товари не обліковані в місці продажу, при перевірці не можуть надати документи на товар, до них застосовується велика штрафна санкція, вона складає подвійну вартість таких товарів, які не обліковані. І зверніть увагу, не за цінами приходу, а за цінами реалізації. Тобто тут все досить складно. На мій погляд, краще мати первинні документи й не лякатися перевірок. І не треба плутати зберігання первинних документів і ведення спрощеного обліку підприємцями.
***