Ви дізнаєтесь:
1. За яких умов розрахунки за послуги здійснюються без РРО.
2. Що таке платіжні системи та сервіси банків.
3. Про переказ коштів за договором еквайрингу.
На слайді зображено норму пункту 14 статті 9 Закону про РРО, за яким у разі проведення розрахунків за послуги ,виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів, РРО не використовується. Цю норму по різному трактують як користувачі РРО, так незалежні консультанти, так і державна податкова служба. На слайді ми бачимо витяг із роз’яснення ДПС від 29.12.2020 р., яке податківці розмістили на своєму сайті. Отже на думку податкової, якщо споживачі, використовуючи мережу Інтернет, замовляють послуги і розрахунки за них здійснюють виключно із застосуванням електронного платіжного засобу та платіжних систем (LiqPay, Portmone, EasyPay, PayPong, Ipay.ua, City24, Приват24 тощо), такі операції здійснюються без застосування РРО надавачом послуг. Як бачите податківці все змішали до купи і всі перераховані засоби за якими можна приймати електронні платіжні засоби називають платіжними системами. Хоча ні Приват24 і ні LiqPay до платіжних систем не відносяться. А що у нас зазначив Національний банк з цього приводу? У листі від 30.12.2020 р. №57-0009/80572, на думку Національного банку за інформацією банків Приват24, Ощад24/7 – є системами дистанційного обслуговування, а LiqPay, Монобанк –сервісами банків, що надаються клієнтам, зокрема для проведення розрахунків, здійснення оплати за товари та надані послуги. Незрозуміло чому той самий Монобанк Нацбанк відносить не до систем дистанційного обслуговування, а до сервісів банків.
На наступному слайді ми бачимо витяг із п. 10.1 Інструкції №22, за яким, дистанційне обслуговування рахунку клієнт може здійснювати за допомогою систем «клієнт – банк», «клієнт – Інтернет – банк», «телефонний банкінг», «платіжний застосунок» та інших систем дистанційного обслуговування. Отже будь-який звичний нам інтернет банкінг, такий як Приват24, або Ощад24/7, або той самий Монобанк, звісно відноситься до систем дистанційного обслуговування.
Ну а що відноситься до систем переказу коштів? На наступному слайді ми бачимо витяг зі ст. 1 Закону №2346, пункт 1.24 якого визначає, що переказ коштів це рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі. І до речі ініціатор та отримувач можуть бути однією і тією ж особо. Одним із сервісів переказу коштів можна назвати Portmone або приміром EasyPay. Разом із тим Закон №2346, пунктом 1.9 статті 1, як ви бачите на слайді, окремо надає визначення як еквайрінг: еквайрінг це послуга технологічного, інформаційного обслуговування розрахунків за операціями, що здійснюються з використанням електронних платіжних засобів у платіжній системі. І до речі еквайрінг може бути як звичайний так і інтеренет еквайрінг. Коли ви укладаєте договір з банком на приймання платежів за допомогою електронних платіжних засобів. І до речі однією з різновидностей еквайрінгу є всім звичний LiqPay. А отже еквайрінг окремо виділений від переказу коштів і тому якщо ви приймаючи кошти за послуги використовуєте договори інтернет еквайрінгу, і зокрема LiqPay, раджу зробити запит до Державної податкової служби, отримати індивідуальну податкову консультацію і робити саме так як буде визначено в цій індивідуальній податковій консультації. Застосовувати у разі інтеренет еквайрінгу за послуги РРО, або не застосовувати.
***