Важливо:
1. Чи повинен ФОП вести податковий облік.
2. У яких випадках ФОП – податковий агент не сплачує ПДФО та ВЗ.
3. Якими документами оформляється закупівля ТМЦ у фізичних осіб.
Питання документів у ФОПів – це є найактуальніше питання, тому що не перестають ФОПи питатися які документи треба зберігати, які не треба зберігати, які треба мати, а від яких можна відмовитися. Давайте з вами трішечки під іншим кутом подивимось на документування діяльності ФОПів. А саме, дуже часто ФОПи співпрацюють із звичайними фізичними особами, наприклад роблять закупівлі товарів, сільгосппродукції або навіть щось таке купляють у фізичних осіб на OLX для продажу. І отже постає питання чим оформлювати, які документи вимагати і власне які наслідки будуть у таких підприємців.
Перший пункт на якому я б хотіла зосередитися, це пункт, загальний, Податкового кодексу який стосується документування, пункт 44.1. Він згадує про необхідність вести податковий облік, згадує про документальне підтвердження доходів та витрат і про документальне підтвердження податкових зобов’язань первинними документами. З цього пункту випливає наступне, що первинні документи які є у ФОПа, можна розділити на дві великі категорії. Перша група документів пов’язана із діяльністю ФОПа безпосередньо: документи які підтверджують доходи, документи які підтверджують витрати, якщо йдеться про загальну систему оподаткування (доречі ця схема, вона стосується обидвох систем оподаткування, як загальної так і єдиного податку). І окреме місце серед документів, документів податкового обліку, мають складати документи податкового агента. Тобто документи, які ФОП оформлює у відносинах із фізичними особами. І я зараз кажу не тільки про ситуацію, коли у ФОПа є наймані працівники, це як то кажуть «само собою», а саме кажу про ситуацію коли ФОП співпрацює із фізичними особами, наприклад щось у них купляє і в результаті цього відбувається виплата доходу таким фізичним особам. Чому саме статус податкового агента? Ми також можемо звернутися до Податкового кодексу, який дає визначення що має робити податковий агент. І як ми бачимо із визначення статусу податкового агента, окрім обов’язку нараховувати, утримувати та сплачувати ПДФО, податковий агент, в тому числі і само зайнята особа, має вести податковий облік і нести відповідальність за неналежне ведення ось такого обліку. А податковий облік, як ми з вами дивилися раніше, полягає зокрема в тому, що треба мати документи. Отже, будь ласка, шановні ФОПи, майте на увазі, що у разі якщо ви виплачуєте будь-який дохід фізособі яка не має статус ФОПа, по відношенню до неї ви є податковим агентом. І в результаті цього у вас є тільки два шляхи, або утримати ПДФО виплачуючи дохід такій фізичній особі, тому що цього вимагає від податкового агента Податковий кодекс, або довести документально, що виплата доходу не підлягає оподаткуванню. І я можливо когось розчарую, що в Податковому кодексі дійсно дуже мало норм, які дозволяють виплачувати дохід фізичній особі купляючи у неї щось, проводячи закупівлі товарів, сільгосппродукції, ТМЦ і так далі у фізичної особи і не утримувати податки. Давайте подивимось на цей перелік. Як ви бачите він доволі лаконічний. Перше, це закупівля власної сільгосппродукції. Друге, це вторинна сировина, побутові відходи (ну трішечки питання стосовно чорних, кольорових металів, можливості є обмежені, я не буду тут саме цю проблематику розглядати, але вторинна сировина, побутові відходи так). І можна придбати рухоме майну у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда. Отже із посиланням на Податковий кодекс, ми маємо такі три найпопулярніші ситуації, коли закупівля або сплата доходу від ФОПа до фізичної особи може супроводжуватися без утримання податків.
Отже хочу дещо прокоментувати, моменти, які стосуються закупівлі, зокрема, сільгосппродукції. В категорії 109.10 «ЗІР», податківці зазначають, що закупівля сільгосппродукції може бути оформлена або закупівельним актом, або закупівельною відомістю. І дають перелік тих реквізитів, саме у закупівельній відомості і у закупівельному акті, які будуть характеризувати такі документи, як первинні і можуть бути корисними для оформлення податкового обліку для статусу податкового агента ФОПа. Також зазначається про те, що обов’язково в таких документах вказується: ІПН продавця сільгосппродукції, тобто фіксація що це ідентифікація цієї фізичної особи; реквізити довідки про наявність земельних ділянок (а я казала і зазначала про те, що наявність такої довідки дозволяє не утримувати ПДФО); і загальна сума нарахованого доходу та сума утриманого, при виплаті коштів, ПДФО, військового збору (якщо вони утримуються).
Отже нагадаю, якщо є довідка про земельні ділянки, відповідно, можна податок не утримувати, при дотриманні інших умов податкового кодексу. У всьому іншому разі, навіть утримуючи податок, ми також маємо забезпечити оформленням такої виплати доходу первинними документами.
Аналогічні зауваження робить податкова служба щодо закупівлі вторсировини, коли таку закупівлю проводить саме ФОП. Йдеться про те, що має бути оформлений відповідний акт і в цьому акті має бути засвідчена і фізична особа і має бути опис сировини, яка безпосередньо куплялася у такої фізичної особи. І оформлення документів і їх зберігання, це є обов’язок фізичної особи – підприємця. І ще раз я буду наголошувати, характеризує наші дії як статусу податкового агента. Саме через це дуже часто податківці, коли приходять на перевірку до ФОПів і бачать що в них немає витратних документів на отримання ТМЦ, на придбання товарів, вони кажуть що ви купили товар у фізичної особи без документів, а це означає що ви, сам ви, маєте сплатити ПДФО. Тому, шановні ФОПи, дуже обережно ставтеся до того у кого ви саме купляєте свій товар, який ви використовуєте в своїй господарській діяльності і не забувайте будь ласка, що Податковий кодекс вимагає від вас повний спектр дій, як від податкового агента.
***