Важливо:
1. Які з ФОПів звільнені від застосування РРО.
2. Які правила застосування РРО діють для 2-4 груп.
3. Якими є наслідки перевищення «пільгового» обсягу доходу.
Дуже актуальне, дуже болюче питання «чи треба чи не треба застосовувати РРО для ФОПів».
По-перше, давайте звернемося до Закону про РРО. Який каже про те, що ФОПи платники єдиного податку, зауважте будь ласка, стосується виключно єдинників, можуть не застосовувати РРО, а в яких ситуаціях дивись у ПКУ. Що нам каже з цього приводу ПКУ? У ПКУ, в розділі який присвячений єдиному податку, наразі залишилася одна єдина пільга, яка стосується однієї єдиної групи, це групи І. В п. 296.10 ПКУ зазначено, що саме платники І групи, платники єдиного податку – ФОПи, мають не застосовувати РРО. Але є гарна новина. Для всіх інших працюють перехідні положення ПКУ. Саме стосовно цих перехідних положень запрацювали зміни, які були внесені Законом від 01.12.2020 р. №1017-ІХ і набули чинності з 10 грудня, але вони розповсюджуються саме на 2021 рік. Давайте подивимось. Ці норми перехідних положень встановлюють правила наступним чином. Всі ФОПи, окрім І групи, 2-4 груп, діляться на дві великі категорії. Перша категорія, це ті ФОПи, які застосовують РРО, скажімо так, з першої гривні, які не мають жодних пільг і такі ФОПи працюють за наступними правилами з 1 січня 2021 року до 1 січня 2022 року. Це так звані «ризикові категорії», які доволі скоротилися порівняно з тією редакцією яка діяла до 10 грудня і наразі маємо наступне. ФОПи які реалізують технічно складні побутові товари, лікарські засоби, вироби медичного призначення і платні послуги в сфері охорони здоров’я, ювелірні, побутові вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння тощо. Отже, ви бачите, ось ці три категорії у разі проведення розрахункових операцій, у разі потрапляння в сферу дії РРО, мають застосовувати або РРО або ПРРО.
Ну до речі хочу сказати, що доволі умовне обмеження дії цієї норми 01.01.2022 р. Чому? Тому що і після 1 січня 2022 року такі суб’єкти господарювання будуть продовжувати використовувати РРО.
Отже, всі ті, хто не проводить, скажімо так, ризикові види діяльності потрапляють під загальну пільгу, дуже відому нам з вами, яка звучала як «1 млн. грн.» і наразі трошечки змінилася. Тому що 1 млн. грн., тобто пільга в прив’язці до розміру доходів, стала виглядати трошечки більше, вона розширилася, 220 розмірів мінімальної заробітної плати, не залежно від виду діяльності, за умови що немає тих ризикованих, про які я сказала, в межах 1.32 млн. грн. ми працюючи в цих межах на протязі всього 2021 року можемо, проводячи в тому числі розрахункові операції, не використовувати РРО.
А що відбудеться, якщо, наприклад, в середині 2021 року ми все ж таки з вами перетнемо цю межу 1.32 млн. грн.? Ну так само як і було в попередніх редакціях ПКУ, нас зобов’яжуть використовувати РРО. І таке використання буде починатися з 1 числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням перевищення, і подовжуватися доти, доки я маю статус зареєстрованого платника єдиного податку. Але ще раз хочу наголосити, що таке зауваження воно є зайвим, тому що з 1 січня 2022 року всі ФОПи 2-4 груп потрапляють під тотальне використання РРО.
І на останок дуже важливий момент на якому я хочу зупинитися, що все це, про що я сказала, воно стосується виключно ситуації коли ФОПи проводять розрахункові операції. Отже, якщо ви ФОП і ви отримуєте свої платежі за безготівковим розрахунком, вас ці зміни 2021-2022 року не торкнуться. Ви як мали можливість працювати без РРО, так і будете працювати без РРО. Отже будь ласка міркуйте, користуйтеся.
***