Важливо:
1. Чи є право на соціальні виплати при несплаті ЄСВ за «карантинний» період
2. Які існують обмеження для отримання соціальних виплат
3. Чи отримують соціальні виплати підприємці, які не сплатили «карантинний» ЄСВ.
Карантинні пільги з ЄСВ: кому, коли та чому невигідні?
ФОП не сплати ЄСВ, а чи може він розраховувати на пенсію?
Перше з чого я хотіла почати, це два закони, які регламентують правила виплати і пенсій і соціальні виплати. Це Закон від 09.07.2003 р №1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і Закон від 23.09.1999 р. №1105-ХІV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». За цими законами встановлено єдине правило, яке визначає такий показник як мінімальний страховий внесок. Ну ми добре з вами знаємо, коли сплачуємо ЄСВ, що власне мінімальний страховий внесок це є добуто мінімальної заробітної плати і діючої ставки ЄСВ. Саме власне тому, більшість платників єдиного податку сплачують ЄСВ саме у розмірі в такому, як розрахунок мінімального страхового внеску.
Що дає цей мінімальний страховий внесок? За обома законами, мінімальний страховий внесок, який сплачений за кожний місяць у повній сумі, формує страховий стаж. І як ми бачимо зараз на слайді, страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, крім випадків, передбачених абзацом другим цієї частини. Так само як і в Законі №1105, для соціальних виплат, так і в Законі №1058, стосовно пенсій, є таке саме визначення.
Отже, що відбувається далі? Якщо, наприклад, за якийсь місяць мінімальний страховий внесок не сплачений, тоді обидва закони встановлюють формулу правила, що цей місяць, за який не сплачений мінімальний страховий внесок, враховується в страховий страж за певною формулою, яку ви наразі бачите на слайді.
Якщо ми з вами маємо страховий стаж, який сплачений за певний період, в місяцях які визначаються, отже за кожний місяць ми сплачуємо мінімальний страховий внесок, далі ми переходимо до розрахунку наших виплат, або пенсій, або соціальних виплат. І за зазначеними законами діє правило, наприклад, що для соціальних виплат це є період, розрахунковий, за який сплачено ЄСВ на рівні мінімального страхового внеску, так само і для розрахунку пенсії. Отже, для того щоб отримати соціальну виплату я маю впевнитися в тому, що в розрахунковому періоді є оплачений кожний місяць і власне будь-яка виплата, або пенсія, або соціальна, залежить від довжини цього розрахункового періоду.
Ну оскільки до пенсії, я сподіваюсь, нам ще може бути ситуація працювати і працювати довго, хотіла б акцентувати увагу на особливості щодо соціальних виплат. А що відбувається якщо не оплачений стаж? Закон №1105 встановлює особливе правило, це правило я назвала «6 із 12». Розрахунковий період для соціальних виплат розраховується як 12 місяців останніх перед настанням відповідного страхового випадку, за який я хочу отримати виплату (або хвороба, або вагітність та пологи, перед якими я отримаю також відповідну виплату). І закон зазначає наступне, що у разі якщо за цей розрахунковий період, 12 місяців, у мене немає оплачених повних шести місяців, я буду отримувати свої соціальні виплати із обмеженням. Подивіться будь ласка на слайд, обмеження встановлено і за допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомога така розраховується на рівні мінімальної заробітної плати, і обмеження щодо вагітності та пологів також діє у випадку, якщо немає проплаченого розрахункового періоду в повному вигляді. Ну напевне саме тому, дуже часто на протязі 2020 року, ті ФОПи які зверталися до Фонду соцстраху зокрема для того, щоб отримати оплату щодо вагітності та пологів, вони стикалися з вимогою працівників Фонду соцстраху, які казали «ви користалися пільгами, ну ви не отримаєте тоді таку виплату. Будь ласка сплатіть за пільгові місяці, про які законодавець нас казав, що можна не сплачувати ЄСВ. Будь ласка сплатіть за ці місяці відповідний внесок». Для чого? Для того щоб мати повний оплачений розрахунковий період. Ну наразі, якщо ви бачите норму закону, про яку я зараз сказала, правило «6 із 12», ми з вами розуміємо, що працівники Фонду соцстраху трошечки перевищили свої повноваження, вимагаючи від ФОПів заплатити за три дозволених місяці щодо несплати ЄСВ, які дозволив законодавець.
Чому я про все це кажу? Тому що, встановлюючи пільги для ФОПів, щодо можливості несплати ЄСВ, законодавці дуже ретельно дотримуються вимог і коригують правило стосовно виплати пенсії. Тому що вносять зміни до Закону №1058, де кажуть що навіть у випадку, якщо ви не оплатили один місяць завдяки можливості встановленої законом через пільги, карантинні наприклад, ваш стаж, він для пенсії рахується як оплачений місяць в місяць. Тобто ваш стаж не пропадає. Але нажаль наші законодавці забули, що є інший Закон №1105, який каже про те, саме, що для того щоб був повний розрахунковий період, я маю оплачувати кожний місяць мінімальний страховий внесок. Саме тому працівники Фонду соцстраху, які розраховують виплати для ФОПів, зважують на цю норму і вимагають від вас оплати мінімальних страхових внесків. Нажаль це є законодавча вада. Тому будь ласка користуйтеся цими знаннями і не допускайте перевищення повноважень працівниками Фонду соцстраху.
***