Важливо:
1. За умови застосування пільги з ЄСВ з березня по травень (а для єдиноподатників 1 групи ще й за грудень) у графі 6 форми № Д5 необхідно відобразити нульові показники.
2. При добровільній сплаті ЄСВ за пільгові місяці форма № Д5 заповнюється у звичайному порядку.
3. Річний оподатковуваний дохід загальносистемника ділиться на 12 навіть у разі застосування пільги за березень-травень.
Заповнення звіту з ЄСВ за 2020 рік доволі специфічний. Чому? Тому що в нас були карантинні пільги, які встановлювалися Законом про ЄСВ. Про що йдеться? Йдеться про норму Закону про ЄСВ, стосовно можливості ФОПів не сплачувати ЄСВ за визначені місяці: березень, квітень та травень. Отже постає питання, яким чином треба показати ці пільгові місяці, звісно якщо ФОП скористався цією пільгою, у річному звіті за формою Д5. Принаймні, виходячи з тих роз’яснень, які вже на протязі 2020 року з’явилися у податкової служби, щодо механізму заповнення цього звіту, заповнення звіту, ну наприклад платником єдиного податку, може виглядати наступним чином. Для прикладу бачимо на слайді січень та лютий, в якому зазвичай заповнені всі необхідні графи, в такий спосіб до якого ми звикли, заповнюючи такий звіт вже кілька років. А те що стосується пільгових місяців, ми бачимо на наступному слайді, що в графі 4, де ми власне маємо вказати базу для нарахування ЄСВ, я нагадаю що для платника єдиного податку така база буде, ну зазвичай, на рівні мінімальної заробітної плати, ми ставимо прочерки, для того, щоб сума нарахованого внеску в графі 6 відобразити у вигляді нулів.
Може бути ситуація, коли ФОП, власне, бажає сплатити за пільгові місяці суму ЄСВ. І такий випадок також передбачений законом. Отже закон не забороняє зробити таку доплату і якщо така доплата зроблена, то сума сплаченого ЄСВ має бути врахована. В такому випадку звіт з ЄСВ буде заповнюватися як завжди, із зазначенням відповідних сум у графах 4 і у графах 6. Так, як ми наприклад бачимо для січня і для лютого.
Також хочу зазначити деякі особливості заповнення звіту для тих платників, які знаходяться на загальній системі оподаткування, тобто для загальносистемників ФОПів. Вони визначають річний оподатковуваний дохід і потім для цілі заповнення додатку Д5 ділять цей дохід на рівну кількість річних місяців, за які вони працювали, отже на 12. Якщо ФОП на загальній системі скористався пільгами, постає питання, а на яку суму, на 12 чи на 9, треба поділити річний оподатковуваний дохід. Як рекомендує податкова служба, поділити суму доходу ми маємо на 12 місяців. Отже для того щоб зазначити відповідну суму у графі 3 Звіту, а для того щоб не показувати суму нарахувань, якщо ми користуємося пільгами, графа 4 і графа 6 залишаються, за березень, квітень і травень, не заповненими, так само як я демонструвала для платник єдиного податку.
І ще одне важливе зауваження. Якщо ми будемо заповнювати звіт за 2020 рік, нам варто пам’ятати про те, що з вересня місяця в нас мінімальна заробітна плата збільшилася. І у відповідних графах, якщо йдеться, наприклад, про платника єдиного податку, який сплачує ЄСВ виходячи з мінімальної заробітної плати, починаючи з вересня місяця в графах 3, 4, 6, як розрахунок же, ми маємо показати показники виходячи із оновленої суми мінімальної заробітної плати – 5000 грн. І збільшену суму ЄСВ у графі 6.
Ось такі особливості маємо з вам врахувати.***