Важливо:
1. Єдиноподатники 1 групи з грудня 2020 р. по травень 2021 р. звільняються від сплати ЄСВ, а ФОПи – загальносистемники з 1 січня матимуть право не сплачувати ЄСВ за неприбуткові місяці
2. Якщо ФОП – найманий працівник має основне місце роботи, він не сплачуватиме «підприємницький» ЄСВ за умови сплати роботодавцем мінімального страхового внеску
3. З 1 січня звільняються від сплати ЄСВ не тільки пенсіонери за віком, а й пенсіонери за вислугою років.
2021 рік приніс нам дуже багато змін, які ми з вами от-от почнемо застосовувати, коли йдеться про нарахування ЄСВ для ФОПів. Що це за акценти, я хочу зробити найголовніші, які пов’язані із змінами, які відбулися у законодавстві.
Перш за все, увага платники на загальній системі. ФОПи загальносистемники, зверніть будь ласка увагу, що для вас повертається те право, яке було колись, коли у місяці неотримання доходу ми маємо самостійно вирішити, маємо право вирішувати, чи сплачувати чи не сплачувати ЄСВ. Як ви бачите відповідна норма Закону про ЄСВ була змінена від обов’язковості сплати до можливості сплачувати, якщо ми маємо таке бажання. Якщо бажання в нас з’явиться заплатити за збитковий місяць ЄСВ, ми маємо врахувати, що оплата, місячна, має бути не менше мінімального страхового внеску. Отже це дуже гарно для, так званих, «сплячих» ФОПів.
Наступна новина стосується абсолютно всіх ФОПів, як загальносистемників так і платників єдиного податку, але не тільки тих які працюють самі на себе, а й тих, преш за все, які є найманими працівниками. Отже законодавець вирішив давнішню проблему, яка в нас існувала, так званої подвійної сплати ЄСВ. Якщо я працюю як найманий працівник, мій роботодавець, звісно з моєї заробітної плати, сплачує внесок ЄСВ, із моєї заробітної плати, як я сказала, і я як ФОП також маю норму, яка зобов’язує мене також сплачувати внесок ЄСВ. Законодавець врахував, що у разі, якщо я, як ФОП, маю основне місце роботи, де я працюю як найманий працівник, і мій роботодавець вже сплатив мінімальний страховий внесок, я, як ФОП, звільняюсь від сплати такого внеску. Ну погодьтеся це дуже добре, дуже класно, але звісно для застосування цієї норми є дуже і дуже багато питань. Також хочу зазначити, що у випадку якщо мій роботодавець з якихось причин не доплатив внесок до мінімального, то я як ФОП можу сплатити цей внесок самостійно, ну і цьому випадку дійсно маю орієнтуватися на мінімальний показник. Які можуть бути причини не сплати такого внеску безпосередньо моїм роботодавцем? Ну наприклад якщо я приходжу на роботу або звільняюся з роботи, або якщо я є особою з інвалідністю, також доплати до мінімального страхового внеску за місяць зарплати, звісно якщо моя зарплата менше мінімальної, не буде. Це все дуже добре і дуже гарно, але постає одне питання. Що таке основне місце роботи? І я хочу нагадати вам, що Закон про ЄСВ дає таке визначення: основне місце роботи, це є місце де працівник, як я вже сказала, працює на підставі трудового договору і також має оформлену трудову книжку, в яку вноситься відповідний запис. Отже будь ласка, якщо ви є ФОП і маєте місце роботи за трудовим договором, попіклуйтеся будь ласка про те, щоб там з’явилася ваша трудова книжка із відповідним записом, для того, щоб не сплачувати зайвий ЄСВ.
І ще один момент на який я хочу звернути увагу, він стосується можливості не сплачувати ЄСВ підприємцями пенсіонерами. Також до Закону про ЄСВ було додано відповідну норму, яка наразі покриває всі наші варіанти пенсій. І пенсія за віком, пенсія за вислугою років. Отже якщо ви у 2021 році плануєте стати таким пенсіонером і є підприємцем, то вам не доведеться сплачувати ЄСВ.
***