Відеоблоги

Діяльність ФОП не відповідає КВЕД: що робити?

Важливо:

1. Доходи ФОП від діяльності, КВЕД якої не внесено до реєстру, оподатковуються за загальними правилами для платників податку-фізосіб.
2. Здійснення видів діяльності поза межами обраних може призвести до позбавлення статусу єдиноподатника.
3. Про внесення змін щодо виду діяльності необхідно повідомити держреєстратора та податкову.

 

Оберіть відео для перегляду

5(4)

Оцініть відео:

Діяльність ФОП не відповідає КВЕД: що робити?

00:06:36

Ольга Гонзайк

5(4)

Оцініть відео:

Буває так у підприємців, що при реєстрації ФОП він навіть не думав займатися якимось видом діяльності, а потім плани різко змінилися. Платіж за такий вид діяльності вже прийнятий на рахунок, а інформація про новий вид діяльності, тобто код за КВЕД такого виду діяльності, не внесений в ЄДР і відповідно до витягу з реєстру платників єдиного податку. Тому у підприємців постійно виникає питання: «а що мені буде за те, що я не вніс інформацію про новий КВЕД до реєстрів?». І не заважаючи на те, що Господарський кодекс дозволяє підприємцям займатися будь-якими видами діяльності, крім заборонених, ПКУ суворіший у своїх визначеннях. Так в п. 177.6 ПКУ чітко зазначено, що у разі якщо ФОП отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку – фізичних осіб. Тобто з таких доходів доведеться сплатити ПДФО і військовий збір. Це застереження не особливо налякає ФОПів на загальній системі, а для платників єдиного податку буде суттєвим, адже збільшить в рази податкове навантаження.

Однак платників єдиного податку, в яких відсутній новий КВЕД, для таких платників небезпечною є не тільки цей пункт ПКУ. Справа в тому, що для платників єдиного податку 1-2 груп передбачена підвищена ставка єдиного податку у розмірі 15% до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, згідно п. 293.4 ПКУ. Та і взагалі на сьогодні Податковий кодекс вимагає від єдиноподатників усіх груп, у тому числі третьої групи, відмовитися від спрощеної системи оподаткування при здійсненні видів діяльності не зазначених у реєстрі платників єдиного податку і перейти на загальну систему з 1 числа місяця наступного за податковим періодом у якому здійснювалися такі види діяльності. Щодо спрощенців 1 та 2 групи цілком зрозуміло, адже залежно від виду діяльності визначається ставка єдиного податку. А по-друге, спрощенці 1 та 2 групи зобов’язані письмово повідомити фіскалів про зміну видів діяльності не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем у якому відбулися такі зміни. Що прямо передбачено п. 298.5 ПКУ.

А от що стосується спрощенців групи 3, то тут питання досить спірне, адже для них визначальною умовою перебування на спрощеній системі оподаткування є те, щоб в них види діяльності не підпадали під заборонені види діяльності. Ну все ж таки рекомендуємо додавати відповідний код КВЕД до ЄДР і до реєстру платників єдиного податку, щоб не було неприємностей. Адже вимога покинути ряди спрощенців, у разі здійснення діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, стосується всіх платників єдиного податку, а не тільки представників груп 1 та 2. Тож звертаю вашу увагу на те, що з доходів отриманих платником групи 3 від діяльності, не зазначеної в реєстрі єдиного податку, податок буде сплачено за обраною ставкою 3% чи 5%. А от із доходів отриманих від заборонених для спрощенців видів діяльності, такий платник сплатить податок у подвійному розмірі (6% або 10% відповідно). А платники груп 1 та 2 зобов’язані сплатити єдиний податок за ставкою 15% із доходів, як від не вказаних у реєстрі платників єдиного податку, так і від заборонених для них видів діяльності. Тож тим, хто береже свій статус платника єдиного податку краще все ж таки КВЕДи додати. Подати заяву про зміни у реєстрі платників єдиного податку необхідно платникам 1 та 2 груп, як я вже зазначила, не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем в якому відбулися зміни. Для платників третьої групи термінів подання заяви з приводу внесення нових кодів КВЕД до реєстру єдиного податку не визначено, але податківці не проти того, щоб новий код КВЕД, згідно виду господарської діяльності, розпочатої фактично протягом звітного кварталу, був внесений до реєстру платників єдиного податку пізніше, згідно із заявою поданою вже після закінчення такого кварталу. Тож бажано таку заяву подати разом із податковою декларацією за звітний період у якому відбулися такі зміни. І не забудьте попередньо внести зміни стосовно нового КВЕД до ЄДР.

***

Дивіться всі курси і вебінари прямо зараз на

Кадровій Платформі №1