Важливо:
1. Підприємцям забороняється приймати кошти від здійснення підприємницької діяльності на особовий рахунок.
2. На думку ДПС, операція з некоректного зарахування коштів може позбавити ФОПа статусу єдиноподатника, хоч нормами ПКУ такі наслідки не передбачені.
3. «Підприємницькі» кошти, отримані на особовий рахунок, потрібно перерахувати на підприємницький рахунок, використовуючи правильне формулювання в призначенні платежу.
Підприємницькі кошти зайшли на особисту картку. Чим загрожує це ФОПу? В діяльності ФОПів трапляються випадки коли кошти за підприємницьку діяльність надходять на особовий рахунок. І якщо для того, хто зробив такий переказ найголовніше підприємницький статус контрагента, то проблеми в цій ситуації можуть виникнути у самого ФОПа. На слайді ви бачите витяг з п. 14 Інструкції №492 за яким забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємницької діяльності. Ну і до речі, як ви бачите і податкова в «ЗІР» за категорією 129.06 наголошує що ФОПу неможна приймати кошти від підприємницької діяльності на особовий рахунок. Проте податкова замовчує про відповідальність. А що ж буде у тому разі коли ФОП прийме кошти на особовий рахунок та порушить норми вимог пункту 14 Інструкції №492. Ну і до речі минулий рік у податківців деяких регіонів були такі думки, що якщо ФОП прийме кошти на особовий рахунок, то він фактично може порушити умови перебування на єдиному податку. Проте докладно аналізуючи норми Податкового кодексу, серед тих ситуацій коли дійсно можна «злетіти» з єдиного податку, там немає ситуацій прийняття коштів на особовий рахунок. Отже це все фантазії податківців.
Ну а дійсно що ж робити в ситуації коли все ж таки кошти зайшли на особовий рахунок? Податківці намагатимуться обкласти ці кошти податком на доходи фізичних осіб і військовим збором. Отже зробити певні утримання у вигляді 19.5%. І певним виходом з ситуації буде перерахувати кошти з особового рахунка на підприємницький рахунок. Проте постає закономірне питання, а чи не буде у такому разі задвоєння доходу ФОПа? А на слайді ви бачите витяг з постанови верховного суду від 06.02.2018 р. №К/9901/1421/17. Так ось, до яких висновків у нас дійшов суд, що для цілей оподаткування дохід характеризується не лише приростом активів платника, а і джерелом його формування. Тобто операціями наслідками виконання яких стало отримання доходу. Зміст операції є одним з визначальних факторів для обрання ставки податку та визнання режиму оподаткування. Ну а на наступному слайді ми бачимо і надалі думку суду, викладену у зазначені постанові, що внесені на власний банківський рахунок кошти, мають бути чітко ідентифіковані у платіжних документах платника єдиного податку. Ну і до речі, як ви бачите на слайді, підчас внесення таких коштів, підчас переводу їх з особового рахунку на підприємницький рахунок, в платіжному дорученні можна вказати таке формулювання: «безготівковий дохід, отриманий на особистий рахунок, відображений у Книзі обліку доходів за …» такий-то період. Ну хоча хто його знає що, як-то кажуть, прийде в голову податківцям і чи зможе у такому випадку ФОП «відбитися» від додаткового донарахування ПДФО і військового збору.
***