Важливо:
1. Витрати на оренду зменшують дохід ФОПа на загальній системі, але не впливають на об’єкт оподаткування ФОПа на єдиному податку.
2. Обов’язки ФОПа щодо сплати податків та подання звітності залежать від статусу орендодавця.
3. Форма № 20-ОПП подається після укладання договору оренди та після закінчення строку його дії.
4. Сплата орендних платежів за майбутні звітні періоди не впливає на об’єкт оподаткування ПДФО поточного періоду.
Опис випуску
Ви ФОП і орендуєте приміщення? А чи сплатили ви всі податки? Напевно однією з найпоширеніших операцій для ФОПів є оренда приміщення. Ну і звісно постає питання, а які ж податки і яку звітність треба, у зв’язку з цим, надавати і як це зробити правильно, щоб не було жодних проблем при оформленні такої операції. Давайте подивимось на ті правила, які встановлені для ФОПів на єдиному податку і для ФОПів на загальній системі.
Головний акцент, який я хочу зробити саме для ФОПів на єдиному податку, це те, що в них взагалі відсутні будь-які турботи стосовно витрат. Адже для них витрати це не є об’єктом оподаткування. В них всі питання пов’язані з отриманням доходів. Отже вони можуть, звісно, подбати про те, щоб обов’язково було документальне оформлення, але воно не буде нести такого навантаження як, наприклад, для підприємців на загальній системі. Адже я хочу наголосити, що документальне оформлення, таке я договір, відповідні акти, документи на оплату, так дійсно вони мають бути у ФОПа. Але на разі я скажу про те, що вони не несуть податкового навантаження, не зменшують об’єкт оподаткування, тому що йдеться саме про єдиний податок.
Далі. Коли ми з вами співпрацюємо як єдинник із юридичною особою, в принципі, жодних додаткових питань, які пов’язані із податковим навантаженням, в нас також немає. Але все змінюється коли з того боку, з боку орендодавця, в нас з’являється фізична особа. І у випадку якщо ця фізична особа не має статусу ФОПа, в нас починається дуже така суттєва проблема, яка пов’язана з тим, що ми, будучи підприємцем, платником єдиного податку, маємо виконувати функції податкового агента щодо такої фізичної особи. Отже про що йдеться. Ми маємо утримати ПДФО, утримати військовий збір і власне звітуватися за формою №1ДФ. Але якщо ви побачите, аналогічна вимога, стосовно звітування за формою №1ДФ, виникає і у випадку коли орендодавцем є фізична особа ФОП. Ну про це зазвичай кажуть податківці, але ще раз хочу сказати, коли йдеться про фізособу ФОПа, у якої ми орендуємо приміщення, тобто орендодавець фізособа ФОП, неподання форми №1ДФ, ну це власно не є таким тяжким злочином. Те що стосується питань пов’язаних з ЄСВ, тут також у нас все добре і все спокійно. Чому? Тому що орендна плата, вона не є об’єктом нарахування ЄСВ. І на останок в цьому блоці, питання яке пов’язане з формою №20-ОПП. Чи здавати чи ні? Так, звісно подавати. Тому що у нас не було приміщення, а наразі воно з’являється. І до речі, якщо ви захочете це приміщення використовувати, наприклад, для магазину, отже будете реєструвати на це приміщення, наприклад, касовий апарат, ну наразі не кажу про терміни коли єдинники переходять на застосування РРО, а захочете це зробити, ви не зможете це зробити, якщо ваш об’єкт, орендований, не потрапив на цю позначку, основне чи неосновне місце, також варто звернути таку ретельну увагу.
Загальна система. Які проблеми в неї? По-перше, це можливість включити суму оренди до витрат. Чи є вона? Звісно є. Стаття 177 ПКУ не забороняє включати до витрат орендну плату, але звісно якщо приміщення використовується у підприємницькій діяльності. Підприємцю на загальній системі варто дуже ретельно подбати про документальне оформлення. Чому? Тому що для таких підприємців, як я кажу, витрати це є документи, документи і ще раз документи. Обов’язково договір, обов’язково акти і обов’язково документи про оплату. Адже саме реквізити документів про оплату ми будемо з вами переносити до графи 5 нашої книги обліку доходів та витрат, коли ми будемо враховувати цю орендну плату у витратах, для зменшення об’єкту оподаткування. Те що стосується статусу орендодавця (юридична особа, фізична особа ФОП чи просто фізична особа), ми бачимо теж саме що і для підприємця на єдиному податку. Отже роль податкового агента для звичайної фізичної особи виникає так само і у ФОПа на загальній системі. Отже утримати ПДФО вчасно, утримати військовий збір і відзвітуватися за формою №1ДФ ми також з вами маємо.
Ну і мої зауваження стосовно форми №20-ОПП також будь ласка будьте уважні і не забудьте. І до речі, хочу тут сказати, що уразі закінчення договору оренди, так передбачений алгоритм складання форми №20-ОПП, що ви маєте ще раз повідомити податкову службу про те, що у вас спочатку виник новий об’єкт пов'язаний з оподаткуванням як орендоване приміщення, а потім цей об’єкт, він сплинув. Тобто другий раз повідомити що такого об’єкту уже немає. Ну це може бути по закінченню договору оренди.
На останок, дуже болюче питання, яке виникає саме у загальносистемників. Так я можу врахувати орендні платежі, але зазвичай ці платежі вони сплачуються на протязі певного періоду, ну принаймні на рік наперед, чи на півроку наперед, мене можуть попросити сплатити цю орендну плату. Чи можу я, ось сплативши зараз, наприклад там наприкінці 2020 року, формуючи об’єкт оподаткування за 2020 рік ось всю цю орендну плату на 2021 рік врахувати?
Дивіться будь ласка на слайд. Податкова служба вважає що це є неможливим. Тому що в 2020 році сплачуючи таку орендну плату наперед ми ще не маємо отриманих доходів. І потім, наступного року, отримуючи доходи ми тільки зможемо врахувати цю орендну плату. .
***