Важливо:
1.ФОП-платники єдиного податку при готівкових розрахунках з покупцями не ведуть касову книгу та не виписують прибуткові касові ордери.
2. ФОП зобов’язаний надати покупцю за його вимогою чек, накладну або інший розрахунковий документ (у паперовій та/або електронній формі).
3. Квитанція до POS-терміналу та квитанція про переказ коштів не є розрахунковими документами.
Чи може ПКО використовуватися у готівкових розрахунках ФОПа? Розглянемо ситуацію коли фізична особа – підприємець здійснює розрахункові операції, що підпадають під Закон про РРО. Зокрема приймає готівку від власних покупців за реалізовані товари або надані послуги, але через усім відомі преференції поки що не застосовує РРО. І ось перед такою фізичною особою – підприємцем постає закономірне питання, а чи може він беручи готівку від покупця надавати йому квитанцію до прибуткового касового ордеру. Податківці не одноразово висловлювалися з цього питання і осі нещодавно, так само у «ЗІР», з’явилася відповідь на запитання, яку ви бачите на слайді, у категорії 109.15, адже фізична особа – підприємець, звісно, касу не веде ну і на думку податківців не може виписувати прибуткові касові ордери. Але натомість він все одно має видати розрахунковий документ, ну як кажуть податківці, це може бути або чек, або накладна, або інший розрахунковий документ. До речі податкова з огляду на останні новації каже що такий розрахунковий документ може бути виданий не лише в паперовій, а у електронній формі.
Ну взагалі які це можуть бути розрахункові документи ви бачите на наступному слайді. Одним з них може бути так звана квитанція. До речі в практиці фізичних осіб – підприємців доволі часто розповсюджений такий випадок, коли у такій розрахунковій квитанції, коли у вигляді такої квитанції, використовується саме розрахункова квитанція за формою №РК-1, це додаток 3 до Положення №13. Ну особисто я коли користуюсь послугами одного з турагентств, мені у будь-якому разі видають таку розрахункову квитанцію, не дивлячись на те чи здійснив я розрахунок або готівковій формі, або у безготівковій формі, адже фізична особа – підприємець мені зобов’язана надати розрахунковий документ. Ну звісно таку розрахункову квитанцію за типовою формою фізособа – підприємець не реєструє в податковій, не підшиває в якісь книжки, а використовує, скажімо так, здебільшого як підтвердити факт продажу товару або надання послуги.
Ще один розрахунковий документ, який ви бачите на слайді, це товарний чек. Але нажаль на думку податкової, викладеної в «ЗІР», категорія 109.10, чомусь податківці вважають, що товарний чек, він має містити напис «товарний чек» і обов’язково усі реквізити перераховані в п.2 Розділу 2 Положення №13, а Положення №13 це положення про форму та зміст розрахункових документів за винятком напису «фіскальний чек». Ну нам всім чудово відомо, що з 1 серпня реквізити фіскального чеку було збільшено і нам так само добре відома думка податкової, що якщо у фіскальному чеку відсутній хоча б один з обов’язкових реквізитів, то в такому разі вважається що фіскальний чек взагалі не надавався і ви знаєте що з 1 серпня за це є доволі значні санкції, які будуть збільшуватися ще з 1 січня. І чи не будуть раптом податківці вважати, що якщо у товарному чеку відсутній хоча б один з реквізитів фіскального чеку, що це так само можливо буде підпадати під зазначені санкції. Ну щодо моєї думки, я вважаю що товарний чек, він все ж таки може бути у довільній формі і найголовніше аби він містив усі реквізити первинного документу, перераховані в частині 2 статті 9 Закону про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні. Ну і з огляду на ці два розрахункові документи які ви бачите на слайді, це квитанція та товарний чек. І з огляду все ж таки на таку фіскальну позицію краще застосовувати квитанцію.
Ну і до речі, фізична особа підприємець, вона може приймати від власних покупців електронні платіжні засоби, зокрема і банківські платіжні картки і мати при цьому POS-термінал. Так ось квитанції до такого POS-терміналу вона звісно не є розрахунковим документом і фізособі – підприємцю треба подбати про той розрахунковий документ, який вона надасть своєму покупцеві, якщо вона не застосовує при цьому РРО. Так само покупці фізичний осіб – підприємців можуть здійснювати платежі шляхом використання програмно-технічних комплексів самообслуговування, якихось IBox, ну або взагалі звертатися до банку аби там провести відповідну оплату на поточний рахунок фізичної особи – підприємця, або відкрити інтернет-банкінг, зокрема і той самий Приват24, і сплатити фізособі – підприємцю за даними його банківського рахунку. Але так само квитанція про переказ коштів фізособі – підприємцю, вона не є розрахунковим документом і так само фізособа – підприємець вона має подбати про той розрахунковий документ, який вона надасть своєму покупцеві.
І уявімо собі ще таку ситуацію, що все ж таки фізособа – підприємець, вона надала прибутковий касовий ордер, квитанцію до прибуткового касового ордера своєму покупцеві і той покупець додав квитанцію до свого авансового звіту. Ну звісно податкова намагається донарахувати там певні ПДФО та військовий збір, але, до речі, нещодавно була дуже позитивна судова практика, на слайді ви бачите витяг з постанови Сьомого апеляційного АС від 25.02.2020 р. у справі №240/6183/18, і дуже дивно, але тут суд все ж таки став на бік платника податків.
***