Важливо:
1. До закінчення 2020 року ФОПи повинні вести зареєстровану в ДПС Книгу обліку доходів (витрат) і зберігати її протягом 3 наступних років.
2. З 2021 року ФОПи ведуть Книгу обліку доходів (витрат) у паперовому або електронному вигляді без реєстрації в органах ДПС.
3. Незалежно від системи оподаткування (єдиний податок чи ПДФО) ФОПи повинні вести облік доходів (витрат) на підставі первинних документів, пов’язаних з обчисленням цих податків.
Нарешті книги обліку для ФОПів відмінено. Що робити зі старими та як вести нові? Поговоримо про це. У 2020 році підприємцям нарешті відмінили обов’язковість ведення книги обліку доходів. Але ж виникло багато питань. А як вести нову книгу? Що робити зі старою книгою? Давайте розбиратися.
Спочатку нагадаю вам як ми маємо вести книгу доходів у 2020 році, оскільки нову книгу ми маємо вести лише 1 січня 2021 року. А в цьому році ми ведемо книгу за формою передбаченою Порядком №579, для платників єдиного податку. Для платників на загальній системі ми ведемо книгу за типовою формою передбаченою Порядком №481. Спосіб ведення ви можете обрати паперовий або в електронному вигляді. Але в електронному вигляді не дуже зручно, тому що ви маєте відображати щоденні операції проведені вами в вашій господарській діяльності. Реєструвати книгу у ДПС теж обов’язково. В паперовому вигляді ви надаєте її на реєстрацію і отримаєте з відміткою Держаної податкової служби. Що відображали? Відображали, платники 1-3 групи єдиного податку – не платники ПДВ, доходи. Платники ПДВ та підприємці на загальних підставах відображали доходи і витрати. Період запису був визначений за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід. Чи необхідно було зберігати первинні документи? Це було завжди питанням, але нагадаю вам, що пунктом 44.1 ПКУ передбачено,і що всі дані, які ми заносимо в наші декларації, повинні бути підкріплені належним чином оформленими первинними документами, як за доходами так і за витратами. Отже тепер розібралися як вести книгу у 2020 році. А що ж з нею робити, оскільки її відмінено?
А що ж робити з книгою доходів старою? Нагадаю вам, що ми її ведемо до 1 січня 2021 року і Порядком №481, для підприємців на загальній системі, і Порядком №579, для підприємців платників єдиного податку, передбачено, що книгу обліку з доходів ми зберігаємо протягом трьох років після закінчення звітного періоду. Або протягом трьох років з дати, в якій здійснено останній підпис в такій книзі доходів. Отже типові форми №481 та №579 ведемо до 31 грудня 2020 року, а потім зберігаємо три роки. А що ж далі? Ще більше важливої та корисної інформації про ФОПів дізнайтесь на безкоштовній онлайн конференції 9 вересня. Реєструйтеся прямо зараз за посиланням в описі до цього відео.
Як ми ведемо книгу обліку доходів з 1 січня і в чому відмінності? Для платників єдиного податку 1-3 група – неплатників ПДВ та платників ПДВ, отже для всіх платників єдиного податку, передбачена довільна форма обліку доходів і витрат. Для платників на загальній системі буде встановлена типова форма наказом Міністерства фінансів України. Але нараз такої форми ще не зареєстровано. І зараз ми керуємося лише наказом №481 щодо ведення книги обліку доходів і витрат. Спосіб ведення книги обліку доходів вибираємо один з варіантів, в паперовому або електронному вигляді. Для платників на загальних підставах передбачено ведення також в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет. А от реєстрації книги в Державній податковій службі вже не потрібно.
Що відображаємо? Як і раніше відображаємо у разі якщо ми неплатники ПДВ або платники єдиного податку 1 та 2 групи відображаємо доходи . Платники ПДВ та підприємці на загальних підставах відображають доходи і витрати. А от період запису для платників єдиного податку щоденний був, а став помісячний. А от для платників на загальних підставах поки що залишився за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід.
Щодо первинних документів ніяких змін не відбулося. Як і раніше, звертаємо увагу на п.44.1 ПКУ і пам’ятаємо що ми маємо вести облік доходів задекларованих в наших деклараціях, або облік доходів і витрат для платників єдиного податку 3 групи – платників ПДВ на підставі належним чином оформлених первинних документів. Також зазначено, що платники на загальних підставах зобов’язані мати документальне підтвердження витрат, пов’язаних з господарською діяльністю, зверніть будь ласку увагу на п. 177.2 ПКУ. Також платники на загальних підставах зобов’язані мати підтверджуючі документи щодо походження товару, це п. 177.10 ПКУ.***