Ви дізнаєтесь:
1. За яких умов визнається податковий кредит.
2. Які помилки в ПН є недопустимими.
3. Як уникнути помилки або її виправити.
Податкова накладна буде підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту, якщо мала місце господарська операція з постачання товарів чи послуг, та якщо податкова накладна складена саме тією особою, яка здійснила постачання. Зауважу, йдеться про реальну господарську операцію. Навіть зареєстрована в ЄРПН податкова накладна не буде підставою для визнання податкового кредиту, якщо контролери доведуть фіктивність господарської операції. Отже, назву поширені помилки у податкових накладних які, нехай формально, але не дають змогу точно розпізнати, тобто потенційно можуть свідчити про її безтоварність.
Помилка перша. Дані первинного документа, що підтверджує операцію постачання, не збігаються з даними до податкової накладної за рахунок заокруглення. Нагадаю що платник ПДВ відображає податковий кредит на підставі податкової накладної, складеної згідно з первинними бухгалтерськими документами. Разом з тим помилки в обов’язкових реквізитах, крім коду товару згідно УКТ ЗЕД, які не заважають розпізнати саму операцію, її зміст, період здійснення, сторони операції, та головне суму податкових зобов’язань, не можуть бути причиною не прийняття податкової накладної. Це пряма норма Податкового кодексу. Отже слідкуйте щоб у первинці і податковій накладній збігалися саме суми ПДВ, регулюючи інші числові показники, зокрема ціну товару. Ціна постачання заповнюється в гривнях з копійками, причому розбіжність на 1-2 копійки між обсягом постачання і сумою ПДВ, які зазначені у видатковій та податковій накладних, що виникла за рахунок арифметичних заокруглень, не може бути єдиною причиною для невизнання податкового кредиту. На це звертають увагу податківці в ІПК від 26.03.2020 р. No1272/6/99-00-07- 03-02-06/ІПК.
Помилка друга. Одиниці виміру в податковій накладній і первинних документах не співпадають. Чи є тут проблема, адже одиниця виміру не є обов’язковим реквізитом податкової накладної. Але за загальним правилом встановлений Податковим кодексом, заборонено формувати показники податкової звітності на підставі даних не підтверджених первинними документами. Отже помилка в одиницях виміру потенційно небезпечна, вона не дозволяє точно розпізнати операцію постачання. Краще анулювати таку податкову накладну і скласти правильну. Помилка третя. Неправильний код УКТ ЗЕД. Ось це якраз обов’язковий реквізит податкової накладної і він повинен збігатися з кодом з первинного документа, яким підтверджується факт придбання товару. Часто помилка в коді може бути суто технічною. Податківці акцентують, код УКТ ЗЕД повинен зберігатися на всіх етапах постачання товару від виробника або імпортера до кінцевого споживача. Іноді після оформлення податкової накладної відбувається зміна коду УКТ ЗЕД. Наприклад, коли вона оформлюється на дату отримання передоплати від покупця за імпортний товар, а на дату постачання товару код УКТ ЗЕД змінився підчас процедури митного оформлення. В своїх роз’ясненнях податківці зазначають, на цю дату слід оформити розрахунок коригування на зміну коду інакше податкова накладна не буде відповідати даним первинки, а відтак не буде підставою для відображення покупцем податкового кредиту. І головне, розрахунок коригування пов'язаний з виправленням коду УКТ ЗЕД оформлюється на всіх етапах постачання товару.
Помилка четверта. Допущенна в індивідуальному податковому номері контрагента. Якщо сталась така помилка, то неможливо визначити сторону операції постачання. Що потрібно зробити в такій ситуації? Перше, на дату виявлення помилки оформити розрахунок коригування, яким обнулити показники помилкової податкової накладної. Такий розрахунок реєструє в ЄРПН той платник ПДВ, ІПН якого зазначений у податковій накладній. А якщо помилка полягала в тому, що замість ІПН покупця платника ПДВ був зазначений умовний ІПН неплатника, то розрахунок коригування для обнулення помилкової податкової накладної реєструє постачальник. І друге, на дату виникнення податкових зобов’язань треба оформити податкову накладну з правильним ІПН.
Отже не робіть помилок при складані податкових накладних і завчасно їх виправляйте.
***