Ви дізнаєтесь:
1. Яким є граничний розмір зарплати для застосування ПСП.
2. Які розміри ПСП передбачені для різних категорій працівників.
3. Які правила застосування ПСП.
Кожен працівник має право на застосування податкової соціальної пільги, але є певні нюанси. Відповідно до пп. 169.1.1 ПКУ, податкова соціальна пільга надається будь-якому працівнику в розмірі, що дорівнює 50% розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року. І на сьогоднішній день, станом на 2021 рік, цей розмір складає 1135 грн. А от в абзаці першому пп. 169.4.1 ПКУ зазначається, що податкова соціальна пільга може бути застосована до зарплати працівника, якщо її розмір не перевищує розміру прожиткового мінімуму на 1 січня помноженого на 1,4, та округленого до найближчих 10 грн. І ця сума складає 3180 грн. Податкова соціальна пільга застосовується до заробітної плати з дня отримання роботодавцем заяви на застосування податкової соціальної пільги і документів які підтверджують таке право.
Ознайомимося з розмірами податкової соціальної пільги. Є податкова соціальна пільга звичайна, є підвищеного розміру, тож будь-який платник податку має право на застосування 100% податкової соціальної пільги, звісно якщо дохід його зарплати не перевищує за місяць розміру у 3180 грн. Але якщо ваш працівник має двох і більше дітей, віком до 18 років, він має право на застосування податкової соціальної пільги у 100%, але з розрахунку на кожну таку дитину. Це означає що розмір податкової соціальної пільги ми перемножуємо на кількість дітей віком до 18 років і так само граничний дохід, який дозволяє отримувати податкову соціальну пільгу працівника, ми також перемножуємо на кожну таку дитину.
Відповідно до пп. «а» та «б» пп. 169.1.3 ПКУ, якщо ваш працівник, наприклад, є одинока мати, чи одинокий батько, або утримує дитину-інваліда, тут також діє норма, згідно якої ми перемножуємо податкову соціальну пільгу, уже правда підвищеного розміру – 150%, на кожну таку дитину віком до 18 років.
Давайте зараз розглянемо який же ж граничний розмір доходу дає право на отримання такої дитячої соціальної пільги і власне який розмір податкової соціальної пільги. Наприклад, у вашого працівника є двоє дітей до 18 років. Він має право застосувати податкову соціальну пільгу в розмірі 2270 грн., звісно якщо його заробітна плата не більша ніж 6360 грн. Якщо ваш працівник чи працівниця має двоє дітей віком до 18 років і в нього заробітна плата 7000 грн., він уже не матиме право на застосування податкової соціальної пільги.
Або ж якщо у вашого працівника є четверо дітей віком до 18 років, він має право на застосування податкової соціальної пільги – 4540 грн. і при цьому дохід який дозволяє застосувати податкову соціальну пільгу має бути не більше ніж 12720 грн. Або ж є на підприємстві одинока мати, яка, наприклад, має трьох дітей, вона в такому випадку має право на застосування податкової соціальної пільги 5107.5 грн., тобто 1702.5 грн. ми перемножили на 3, підвищений розмір податкової соціальної пільги, 150% ми перемножили на кількість дітей. І звісно граничний розмір доходу буде складати 9540 грн. (граничний дохід перемножуємо на кількість дітей).
Також існує податкова соціальна пільга у 150%, яка застосовується до ще однієї певної категорії працівників, такі як учні, студенти, «чорнобильці» 1 та 2 категорії (які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи). І платники податку перелічені у пп. «а» - «г» пп. 169.1.4 ПКУ мають право на застосування податкової соціальної пільги 200%. Зверніть увагу на той нюанс, незважаючи на те, що податкова соціальна пільга застосовується підвищеного розміру, як ви бачите на слайді, але граничний розмір доходу, який дає право на застосування податкової соціальної пільги залишається незмінним – 3180 грн.
Давайте окреслимо основні правила застосування податкової соціальної пільги. Будь який платник податку має право на застосування податкової соціальної пільги. Працівник який має право на застосування податкової соціальної пільги більшого розміру зазначає про таке право в заяві про застосування пільги, до якої подає відповідні документи. Якщо працівник має право на застосування податкової соціальної пільги з двох і більше підстав, застосовується одна податкова соціальна пільга з підстави що передбачає її найбільший розмір. І платник податку, тобто працівник, має право на податкову соціальну пільгу лише від одного роботодавця. Увага! податкова соціальна пільга застосовується до заробітної плати з дня отримання заяви від працівника про застосування податкової соціальної пільги і документів що підтверджують таке право.
***