Як заповнити податкову декларацію ФОПа-єдиноподатника 3 групи.
Опис випуску
Приватні підприємці-платники єдиного податку 3 групи подають податкову декларацію відповідно до п.296.3 ПКУ.
Форма податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи-підприємця затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. №578.
Насамперед у полі 01 слід вказати, який вид декларації подається – звітна, звітна нова, уточнююча.
У даному випадку подається декларація за 3 квартал, тому робимо позначку за реквізитом «звітна».
Також у полі 02 робимо позначку за реквізитом «3 квартали».
Поле 03 декларації заповнюється у випадку уточнення показників раніше поданої декларації. Оскільки у даному випадку подається звітна декларація, поле 03 не заповнюється.
Далі:
- у полі 04 вказуємо найменування контролюючого органу, до якого подається звітність;
- у полі 05 – прізвище, ім'я, по батькові приватного підприємця;
- у полі 06 – податкову адресу приватного підприємця. Нагадаємо, що відповідно до п.45.1 ПКУ податковою адресою підприємця є місце його проживання, за яким він обліковується у податковому органі;
- у полі 07 вказуємо реєстраційний номер облікової картки платника податку.
У розділі І декларації вказуємо:
- у полі 08 - фактичну чисельність найманих працівників у звітному періоді, тобто потрібно вказати кількість осіб, які працюють у ФОП на умовах трудового договору. Якщо кількість працівників протягом звітного періоду змінювалася, то потрібно вказати найбільшу чисельність працівників за будь-який місяць такого звітного періоду. Нагадаємо, що для платників єдиного податку 3 групи кількість найманих працівників не обмежується.
- у полі 09 - види підприємницької діяльності у звітному періоді відповідно до КВЕД. Але слід вказувати не всі коди КВЕД, які обрав ФОП при реєстрації як платник єдиного податку, а лише ті види діяльності, які фактично ним здійснювалися у звітному періоді. Про це вказано в ЗІР, категорія 107.08.
У даному випадку вказано, що ФОП у звітному періоді здійснював роздрібну торгівлю іншими товарами (код 47.7) та діяльність з надання майна в оренду (код 68.20).
Далі платник єдиного податку 3 групи має заповнити розділ ІV «Показники господарської діяльності для платників єдиного податку третьої групи».
Підприємці, які є платниками ПДВ і сплачується єдиний податок за ставкою 3 відсотка, вказують суму отриманого доходу за звітний податковий період у рядку 05 розділу ІV декларації. Дохід вказується наростаючим підсумком з початку року. Цей показник має відповідати підсумковому рядку колонки 7 Книги обліку доходів і витрат наростаючим підсумком з початку року. У даному випадку ФОП є платником ПДВ, тому він заповнює рядок 05, вказуючи у ньому 2 млн грн, оскільки саме такий показник вказано ним у підсумковому рядку колонки 7 Книги за три квартали 2020 року.
Підприємці, які не є платниками ПДВ і сплачують єдиний податок за ставкою 5%, вказують суму отриманого доходу за звітний податковий період у рядку 06. У даному випадку рядок не заповнюється.
У рядку 07 розділу ІV декларації ФОП має вказати обсяг доходу, що підлягає оподаткуванню за ставкою 15%.
Такі доходи вказані у п. 293.4 ПКУ. Серед них:
- сума перевищення обсягу доходу, який надає право сплачувати єдиний податок. Для платників єдиного податку 3 групи максимальна сума доходу за календарний рік – 7 млн грн;
- також це дохід, отриманий при застосуванні негрошових способів розрахунків (наприклад, взаємозалік, бартер);
- або дохід від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати єдиний податок (такі види діяльності вказані у п.291.5 ПКУ).
Слід пам’ятати, що отримання вказаних доходів зобов’язує платника єдиного податку 3 групи перейти на загальну систему оподаткування.
Далі заповнюємо розділ V «Визначення податкових зобов’язань по єдиному податку.
У рядку 08 вказуємо загальну суму доходу ФОП за звітний період – 2 млн грн. У даному випадку дублюємо показник рядка 05.
Рядок 09 «Сума податку за ставкою 15%» заповнюється підприємцем, якщо він отримав доходи, які оподатковуються за ставкою 16%. У нашому випадку таких доходів немає, тому рядок 09 не заповнюємо.
У рядку 10 вказуємо суму єдиного податку за ставкою 3% - 60 тис. грн.
Підприємці, які не є платниками ПДВ і сплачують єдиний податок за ставкою 5%, заповнюють рядок 11.
У рядку 12 вказуємо вказуємо підсумок показників щодо суми єдиного податку з рядків 9, 10 та 11. У даному випадку – 60 тис. грн.
У рядку 13 «Нараховано за попередній звітний (податковий) період». вказують значення рядка 12 Декларації платника єдиного податку за попередній період. Припустимо що у декларації за півріччя було вказано єдиний внесок у розмірі 25 тис. грн.
У рядку 14 «Сума єдиного податку, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду» вказується різниця показників рядків 12 та 13. У даному випадку – 35 тис. грн. Це і є сума єдиного податку, яку слід сплатити за підсумками третього кварталу.
Розділ VІ «Визначення податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок» заповнюється підприємцем, якщо потрібно виправити помилку у декларації, поданій за попередні періоди. У даному випадку його не заповнюємо, оскільки ФОП не здійснює виправлень у раніше поданих деклараціях.
Доповнення до податкової декларації є окремим підрозділом до декларації і призначений для випадків, коли платник єдиного податку на підставі п.46.4 ПКУ подає доповнення до декларації, якщо він вважає, що форма податкової декларації, збільшує або зменшує його податкові зобов’язання, всупереч нормам ПКУ. Про це він вказує даному підрозділі.
Слід вказати також дату подання декларації, підпис та прізвище, ім’я, по батькові підприємця.
Якщо Декларацію подає не особисто ФОП, а його уповноважена особа, то вказується:
- прізвище, ім’я, по батькові уповноваженої особи;
- її реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта.
Платник єдиного податку 3 групи має подати декларацію протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (пп. 49.18.2 ПКУ).
У 2020 році останній день подання декларації за три квартали припадає на понеділок 9 листопада.
***