Покрокова інструкція як заповнити форму №20-ОПП.
Форма № 20-ОПП подається платниками податків до податкових органів відповідно до пункту 63.3 Податкового кодексу та Порядку обліку платників податків і зборів № 1588.
Подаючи цю форму платник податків повідомляє про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність.
Які це об’єкти? Наприклад автомобіль, склад, офіс.
Повідомляти потрібно про всі офіси та приміщення, де здійснюється діяльність, навіть про квартиру засновника, яка використовується як офіс. Але у такому разі податківці можуть перевірити, на яких підставах використовується такий об’єкт (наприклад чи укладено договір оренди приміщення).
Заголовна частина форми № 20-ОПП містить 2 розділи, в яких слід вказати:
- найменування органу ДПС, до якого подається повідомлення
- податковий номер або серію та номер паспорта фізособи, яка відмовилась від податкового номера,
- найменування юрособи або прізвище, ім’я та по батькові фізособи
Таблична частина повідомлення – це розділ 3, який має назву «Відомості про об’єкти оподаткування платника податків» і містить 12 граф.
У графі 1 вказуємо порядкові номери об’єктів оподаткування, про які повідомляємо.
У графі 2 «Код ознаки надання інформації» вказуємо причину подання інформації. Відповідний код знаходимо у п.2 Пам’ятки, яка є додатком до форми № 20-ОПП.
Обираємо відповідний код – 1, 3 або 6.
У нашому випадку – код 1 « Первинне надання інформації»
Слід врахувати, що у разі первинного подання інформації про певний об'єкт для нього відводиться один рядок і у графі 2 вказується код 1.
Так як це показано на слайді.
Але якщо повідомлення подається у зв’язку із зміною призначення об'єкта оподаткування, то для такого об’єкта відводимо 2 рядки.
Наприклад, змінимо наш офіс на магазин-кафе. У повідомленні:
- в першому рядку у графі 2 вказується код «6» і відповідна інформація про закритий об'єкт;
- у другому рядку у графі 2 вказується код «1» і інформація про новий об'єкт.
Далі у графі 3 вказуємо дані про тип об’єкта оподаткування.
Для цього слід скористатися Рекомендованим довідником типів об'єктів оподаткування, який ДПС розміщає на своєму сайті і постійно оновлює (наприклад, автомобіль має код 20, офіс – 378).
Інформацію про автомобілі, які є однотипними за видом, використанням, станом та видом права власності (тобто власні або орендовані), також можна подавати узагальнено.
Тобто у графі 3 «Тип об'єкта оподаткування» – вказується «20», а у графі 4 – «автомобільні транспортні засоби»; в графі 12 «Реєстраційний номер об'єкта оподаткування» – кількість таких транспортних засобів, наприклад 3 (так як це показано на слайді).
Далі у графі 5 «Ідентифікатор об'єкта оподаткування» потрібно вказати числове значення, яке складається:
- з коду типу об'єкта оподаткування, який було вказано у графі 3 та
- внутрішнього ідентифікатора, прийнятого платником податку, що складається з 5-ти знаків.
У графах 6 та 7 вказуємо код та назву адміністративної одиниці, де знаходиться об'єкт оподаткування. Для цього варто скористатися Класифікатором об'єктів адміністративно-територіального устрою, що розміщений на офіційному веб-сайті Держстату.
У графі 8 вказується місцезнаходження об'єкта оподаткування (вулиця, номер будинку\/офісу\/ квартири).
У графі 9 вказується стан об'єкта оподаткування, який обираємо, виходячи із назв, вказаних у пункті 6 Пам’ятки. У нашому випадку ми обрали код 2 – тобто об’єкт експлуатується.
На слайді бачимо й інші коди, які передбачені у пункті 6 Пам’ятки:
- 1 – будується/готується до введення в експлуатацію;
- 3 – тимчасово не експлуатується.
І так далі.
У графі 10 вказується «Вид права на об'єкт» відповідно до пункту 7 Пам’ятки. У нашому випадку – 7 (тобто право оренди щодо офісу), 1 – право власності щодо автомобіля).
Повний перелік видів прав на об’єкти оподаткування, які визначено у п.7 Пам’ятки, бачимо на цьому слайді.
У графі 11 слід поставити відповідну позначку, на підставі чого здійснюватиметься облік платника податків за неосновним місцем податкового обліку.
Відмітку слід робити, якщо потрібно стати на облік за місцезнаходженням невідокремленого підрозділу.
Оскільки уданому випадку об’єкти знаходяться за основним місцем обліку платника, ми графу 11 не заповнюємо.
У графі 12 вказується реєстраційний номер об'єкта оподаткування, якщо такий номер було присвоєно об’єкту під час його реєстрації у відповідному державному органі. Наприклад:
- для іншого нерухомого майна – його реєстраційний номер;
- для легкового автомобіля – номер кузова транспортного засобу.
- для земельної ділянки – кадастровий номер.
Форму № 20-ОПП потрібно подавати протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об’єкту оподаткування, а також у разі, якщо відомості щодо таких об’єктів змінюються. Про які зміни йдеться ? Про зміни в найменуванні, місцезнаходженні або стані об’єкта оподаткування (наприклад, передання об’єкту в оренду або його продаж).
Форму № 20-ОПП можна подавати як у паперовій формі, так і в електронному вигляді через Електронний кабінет платника податків (ідентифікатор форми вказано на слайді).
Повідомляти потрібно про об’єкти, які знаходяться як за основним, так і за неосновним місцем обліку платника податків.
З 27 липня відокремлені підрозділи юридичної особи самі подають інформацію про об'єкти, що знаходяться на їх балансі. Тобто юридична особа більше не повідомляє про такі об’єкти. За нею залишається обов’язок повідомляти про всі інші об’єкти, у тому числі ті, якими користуються підрозділи, які не мають статус відокремлених.
Ну і нагадаємо про відповідальність.
За неподання повідомлення за формою № 20-ОПП передбачено відповідальність у вигляді штрафу, розмір якого залежить від статусу платника податків.
Приватні підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, сплачують штраф у розмірі 340 гривень, а юридичні особи та відокремлені підрозділи юридичної особи - 1020 гривень.
А за повторне порушення протягом року штраф збільшується відповідно до 680 гривень та до 2040 гривень.
***